Industrialne wnętrza – aranżacje z betonem

Duże, wysokie przestrzenie, brak jakichkolwiek ścianek działowych, surowe wykończenia, mała ilość dodatków i panoramiczne okna. Do tego odsłonięte kable i rury, metalowe lampy i dominacja chłodnych odcieni szarości. Dziś, zaniedbane powierzchnie przemysłowe cieszą się drugim życiem, stając się mekką artystów, domem finansistów, zagłębiem designerów czy obowiązującym wystrojem nowoczesnych apartamentów. Odradza się industrializm.

Niedościgniony wzór dawnych fabryk

Trendy industrialne narodziły się na początku lat 50. w Stanach Zjednoczonych w trudnych czasach recesji, jako odpowiedź rynku mieszkaniowego na dynamicznie rosnącą liczbę bankrutujących fabryk. Opuszczane przez robotników zakłady przemysłowe szybko stawały się schronieniem niepokornych artystów, przedstawicieli świata kultury czy pracowniami malarskimi. Ich zagospodarowanie zaowocowało pojawieniem się nowego stylu w architekturze. Po latach został on doceniony przez projektantów i dziś postrzegany jest już jako synonim luksusu i ekstrawagancji. Miejsce pracowni artystycznych zajmują coraz częściej nowoczesne biura, eleganckie apartamenty czy gustowne hotele.

Związek stylu industrialnego z betonem

Dziś, w nowoczesnej aranżacji wnętrz, chyba nie ma trwalszego związku. Początkowo przemysłowe przestrzenie nie miały wykończonych na wysoki połysk ścian, komfortowych posadzek, licznych ścianek działowych czy dekoracyjnych elementów nadających charakter użytkowanemu wnętrzu. Nic dziwnego, że beton, ze swoim chłodem i surowością, stał się podstawowym materiałem wykorzystywanym w minimalistycznych industrialnych aranżacjach. Jego unikatowe właściwości użytkowe znalazły szybko nowe grono zwolenników. Wytrzymałość, trwałość, łatwość utrzymania to podstawowe cechy decydujące o sukcesie rynkowym, nie tylko wśród materiałów budowlanych, ale także jako elementy dekoracyjne.

Betonu nie może zabraknąć

Tak jak na budowie tak i w industrialnych wnętrzach betonu po prostu nie może zabraknąć. Czy można wyobrazić sobie prawdziwy loft bez surowej szarości, kamiennego chłodu czy inspirującego nieładu i nierówności na wielkich płaszczyznach? Nic dziwnego, że ten materiał budowlany, choć pierwotnie był wykorzystywany jako podstawowy składnik w budownictwie, dziś z prawdziwym przytupem wdziera się na salony. Jego rosnąca rola w aranżacji wnętrz zaowocowała powstaniem zupełnie nowej kategorii – betonu architektonicznego. Skutecznie zawładnął on sercami projektantów. Jeśli szukasz betonu najwyższej jakości, to koniecznie sprawdź ofertę, którą mają dla Ciebie Górażdże!

Inne zastosowanie betonu we wnętrzach

W industrialnych przestrzeniach beton wykorzystywany jest nie tylko do dużych powierzchni płaskich, takich jak ściany, sufit czy podłoga. Coraz częściej jest podstawowym materiałem wykonania takich elementów jak: wanny, umywalki, blaty czy mniejsze elementy wystroju. Dzięki zastosowaniu odpowiednich domieszek można skutecznie wpłynąć na kształt powierzchni i jej kolor. Szorstka, zimna szarość może być zastąpiona delikatną, wyrazistą zielenią czy ciepłą i miłą żółcią. Możliwości jest naprawdę wiele.

Beton architektoniczny to fundament industrialnych przestrzeni. Rosnąca popularność loftów kieruje zainteresowania architektów do podstawowych materiałów budowlanych. Nowoczesne trendy aranżacji wnętrz coraz częściej znajdują swoje miejsce także w dotychczasowych tradycyjnych rozwiązaniach. Kto wie, co jeszcze zostanie wybudowane na podstawie betonu?

Poprzedni artykułJakie kamienie szlachetne wykorzystuje się w biżuterii?
Następny artykułPIT 2020 przez internet – jak go wypełnić i dlaczego opłaca się zrobić to właśnie online?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj