List intencyjny — jak i kiedy należy go podpisać?

Negocjacje bywają bardzo trudne, szczególnie w świecie biznesu. Dojście do porozumienia dwóch przedsiębiorstw może dać fantastyczne efekty i stworzyć niesamowite możliwości rozwoju, dlatego porozumienie jest tak ważną kwestią. Aby jednak ułatwić ten proces do życia powołany został dokument nazywany listem intencyjnym. List intencyjny to zobowiązanie dwóch przedsiębiorców zawierane po zakończeniu negocjacji. Dokument ten zobowiązuje oba podmioty do ostateczne zawarcia umowy na bazie uzgodnionych warunków.

List intencyjny jako zabezpieczenie własnego interesu

List intencyjny może być formułowany przez jedną stronę negocjującą, wysłany do drugiej, podpisany przez nią i odesłany z powrotem. Zdarza się również, że list intencyjny podpisywany jest po rozmowie kwalifikacyjnej z kandydatem, który idealnie nadaje się na poszukiwane stanowisko, jednak wciąż ma zobowiązania wobec starego pracodawcy. Według kancelarii PBKB Kraków, jest to świetne zabezpieczenie zarówno dla przedsiębiorcy, który ma pewność, że tak cenny pracownik będzie spełniał swoje obowiązki na rzecz jego firmy oraz dla potencjalnego kandydata, który wie, że w czasie rozwiązywania starej umowy nowy pracodawca nie znajdzie nikogo innego na pożądane stanowisko.

List intencyjny a umowa przedwstępna

List intencyjny jest bardzo podobną formą do umowy przedwstępnej, jednakże warto pamiętać, że są to dwa odrębne dokumenty. Umowa przedwstępna, to pełnoprawna umowa zawierająca stosunek cywilno-prawny, określone warunki przyrzeczone, zastrzeżenia oraz możliwości korekty. List intencyjny należy do kategorii zobowiązań, nie umów, dlatego jeśli któraś ze stron uchyli się od spełnienia warunków, nie będzie miała z tego tytuły żadnych konsekwencji prawnych. Istnieje jednak możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności, nazywana negatywnym naruszeniem interesu umownego.

List intencyjny — postanowienia i postulaty

List intencyjny formułowany jest po zakończonych negocjacjach, dlatego warto zawrzeć w nim postanowienia, które dotyczą lojalności i uczciwości w przypadku składanych zobowiązań wobec którejś z negocjujących stron. Dodatkowo warto zabezpieczyć swój własny interes umieszczając w nim postanowienia dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej w przypadku naruszenia obowiązku negocjacji w dobrej wieże. Jest to dobra forma zabezpieczenia na wypadek uchylenia się drugiej strony od wykonania swoich zobowiązań, które może pokryć koszty wyrządzanych szkód materialnych i niematerialnych.

Poprzedni artykułOpóźniacze – czym są i do czego służą?
Następny artykułCzym są wiertnice geologiczne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj