Mierzenie temperatury w przemyśle

Pomiary temperatury w przemyśle mogą być realizowane na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należą działania realizowane przy użyciu sensorów rezystancyjnych oraz termoparów. Działanie tych pierwszych oparte jest o rezystancję metalu i temperatury.

Czym są termopary?

Termopary to typ czujników powszechnie stosowanych przy mierzeniu temperatury. Stosowane są w różnych gałęziach przemysłu, jak również w rozwiązaniach termowizyjnych (zastosowania wojskowe). Jak zbudowana jest termopara? To dwa różne metale, połączone ze sobą przy użyciu przewodów. Te spojone są na obu końcach. Jeden z przewodów jest zlokalizowany w miejscu pomiaru, podczas gdy drugi znajduje się w czymś, co można określić jako temperaturę odniesienia. Różnica temperatur na obu złączach powoduje powstawanie siły termoelektrycznej. To wartość, która pozwala na określenie różnicy temperatur.

Dlaczego termopary są tak chętnie stosowane jako czujniki temperatury? Mają szereg zalet, które trudno przecenić w warunkach przemysłowych. Po pierwsze – niewielkie rozmiary. Dzięki temu, mogą być stosowane do lokalnych pomiarów. Poza tym, nie wymagają zewnętrznego zasilania, więc są w stanie pracować w różnych warunkach. Mają także niewielką pojemność cieplną. Na podkreślenie zasługuje też szeroki zakres pomiarów. Termopara jest również urządzeniem o względnie prostej konstrukcji, dzięki czemu zapewnia sporą niezawodność.

Rodzaje termopar

Z jakich materiałów wykonuje się termopary? Teoretycznie, najważniejsze jest to, by był to różne metale. Zazwyczaj jednak stosuje się takie typy jak:

  • S
  • R
  • B
  • K
  • J
  • E
  • T
  • N

Termopary typu R oraz S to połączenie platyny i rodu. Czujniki tego rodzaju dedykowane są do użycia w temperaturach od -50 do +1768 stopni Celsjusza. Termopary typu R używane są w przemyśle, podczas gdy urządzenia typu S stosuje się głównie w warunkach laboratoryjnych.  Termopary typu B łączą stop platyny z rodem (30%). Mogą być stosowane w temperaturach od 0 do 1820 stopni Celsjusza.
Z kolei termopary typu K to połączenie chromelu (nikiel i chrom) oraz alumelu (mangan, krzem, aluminium i nikiel). Mogą być stosowane w temperaturach od -270 do +1372 stopni Celsjusza.  Termopary mogą być stosowane do temperatur maksymalnie 2300 stopni Celsjusza. Na rynku dostępne są następujące typy termopar (podział ze względu na konstrukcję):

  • Termopary głowicowe
  • Termopary z kołnierzem montażowym
  • Termopary z osłonami (metalowe, z metali szlachetnych oraz z osłoną ceramiczną)
  • Termopary kątowe
  • Termopary kablowe
  • Termopary ze złączem bagnetowym

Poniżej najważniejsze fakty na temat każdego z tych czujników temperatury.

  1. Termopary głowicowe – stosowane w mediach płynnych/gazowych do temperatur 1200 stopni Celsjusza. Używa się ich w wielkich piecach (do wyżarzania, hartowniczych), jak i w wytapiarkach oraz suszarniach. Użytkowane są też w rekuperatorach.
  2. Termopary z kołnierzem. Wkłady oparte są o izolowany ceramiką drut lub mineralną izolację. Używa się ich choćby w przemyśle petrochemicznym.
  3. Termopary z osłonami – to rozwiązania do stosowania w ekstremalnych warunkach – do ich wykonania stosuje się najwyższej jakości materiały, szczególnie często stosowane w przemyśle szklarskim.
  4. Termopary kątowe – stosowane są głównie w procesach wytopu metali oraz kąpielach solnych.
  5. Termopary kablowe – używane przede wszystkim do pomiaru temperatury w mediach ciekłych oraz gazowych. Wytrzymują spore wahania temperatur, od -200 do +700 stopni Celsjusza.

Guenther – technologie pomiaru temperatury

Jednym z czołowych producentów czujników temperatury na świecie jest firma Günther, mająca swoje przedstawicielstwo również w Polsce. Firma posiada kompleksowe portfolio termopar, dzięki czemu jest w stanie zaoferować rozwiązania dedykowane do potrzeb konkretnej firmy. Produkty Günther użytkowane są w różnych gałęziach przemysłu Oferta tego przedsiębiorstwa to nie tylko wszelkiego rodzaju technologie do pomiaru temperatury, ale przede wszystkim także wiedza. Günther świadczy usługi szkoleniowe w zakresie pomiarów oraz doboru i działania czujników. Oprócz tego, oferuje także usługi wzorcowania czy serwisu urządzeń.

Poprzedni artykułMarketing internetowy – kto pomoże rozwinąć działalność w Internecie?
Następny artykułWczesne wykrywanie chorób dzięki programom profilaktycznym oferowanym w ubezpieczeniu zdrowotnym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj