Normy i standardy w branży motoryzacyjnej

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwo, aby pozyskać i utrzymać klienta, musi dbać o jakość. Zapewnienie jej gwarantują systemy zarządzania jakością tworzone według norm ogólnych lub dostosowanych do określonej branży. Najpopularniejszą i najbardziej powszechną z nich jest norma ISO 9001. To właśnie na niej oparta została norma ITAF 16949 dedykowana do branży motoryzacyjnej.

Czym jest ITAF 16949 w motoryzacji?

Norma ta stanowi rozszerzenie standardowej normy ISO 9001. Została opublikowana w 2016 roku, natomiast należało ją wprowadzić przed 14.10.2018r. Poza ogólnymi wytycznymi zawiera wytyczne ściśle związane z przemysłem samochodowym, a dokładniej z projektowaniem, produkcją, montażem oraz serwisem produktów motoryzacyjnych. Została opracowana przez Międzynarodowy Zespół Operacyjny dla przemysłu motoryzacyjnego (ITAF) we współpracy z Międzynarodową Organizacją Normalizacyjną (ISO).

Dla kogo jest przeznaczona?

Norma przeznaczona jest dla przedsiębiorstw związanych z produkcją, łańcuchem dostaw lub etapami wykończeniowymi w branży motoryzacyjnej. Uwzględnia się indywidualne założenia każdej firmy, przez co norma jest kompatybilna z każdym podmiotem gospodarczym. Generalnie wdrożenie jej nie jest obligatoryjne jednakże jest na pewno niezbędne dla pomiotów które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na arenie krajowej i międzynarodowej ponieważ bazuje na niej większość dostawców w przemyśle samochodowym.

Jaki jest jej cel?

Główny cel wdrożenia normy ITAF 16949 to eliminacja potrzeby ciągłych certyfikacji w przypadku kontaktów z różnymi dostawcami. Ujednolicono tym samym wiele międzynarodowych standardów w systemie zarządzania jakością przemysłu samochodowego, co stało się bardzo wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw  w tej branży.

Chcesz wiedzieć więcej o normach i standardach w branży motoryzacyjnej? Odsiedź stronę www: https://pro.bureauveritas.pl/2018/08/14/wspolczesne-normy-i-standardy-w-branzy-motoryzacyjnej/

Jakie są kluczowe zmiany?

Zamiany, które wprowadziła norma ITAF 16949 to: dokładnie sprecyzowanie wymagań dedykowanych poddostawcom, zarządzanie ryzykiem za pomocą metody FMEA, metodologia APQP, czyli advanced product quality planning, służąca do planowania, projektowania i rozwoju zarówno wyrobów jak i procesów, odpowiedzialność korporacyjna oraz dokładne określenie wymagań audytów wewnętrznych i samych audytorów.

Poprzedni artykułJaka kara grozi nieletniemu za handel dopalaczami?
Następny artykułGdzie wynająć magazyn w Warszawie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj