Nowy JPK ułatwieniem dla przedsiębiorców

Od 1 kwietnia 2020 r. duże przedsiębiorstwa (tj. takie, które zatrudniają ponad 250 osób oraz przekraczają obroty wynoszące 50 mln euro) zobowiązane będą do korzystania z nowych deklaracji JPK_V7.

Czym jest JPK?

JPK – czyli Jednolity Plik Kontrolny – został obowiązuje od 2016 roku. Celem wspomnianego narzędzia jest zarówno ograniczenie procederu wyłudzania podatku VAT, jak i ułatwienie kontroli przeprowadzanych przez urzędy skarbowe. Dokument posiada formę elektroniczną i zawiera informacje o transakcjach wykonanych w określonym miesiącu. Plik JPK jest wysyłany przez podatników za pomocą programu w ustandaryzowanym  formacie XML.

Jednolity Plik Kontrolny obejmuje dokumenty takie jak m.in.:

 • Ewidencja VAT (JPK_VAT),
 • Dane o księgach rachunkowych (JPK_KR),
 • Dane o podatkowej książce przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR),
 • Informacje o fakturach VAT (JPK_FA).

Każdy podatnik VAT zobowiązany jest do wysyłki odpowiednich deklaracji. Mowa o pliku JPK_VAT oraz – dodatkowo – informacjach zawartych w VAT_7 lub VAT_7K. W zależności od wymagań należy również uzupełnić takowe o załączniki VAT-ZD lub VAT-ZZ. Warto zaznaczyć, iż obecnie przedsiębiorcy, którzy wybrali kwartalną formę rozliczenia VAT zobowiązani są do comiesięcznego przesyłania pliku JPK_VAT.

JKP_V7 – nowy raport już od kwietnia 2020

Od 1 kwietnia 2020 r. duże przedsiębiorstwa (tj. zatrudniające ponad 250 osób oraz przekraczają obrót 50 mln euro) zobowiązane będą do korzystania z nowych deklaracji. Wspomniane deklaracje zawierać będą zarówno ewidencję zakupów i sprzedaży prowadzoną dla celów VAT, jak i deklarację VAT -7 i VAT-7K. Celem wprowadzenia nowych formularzy jest zarówno skrócenie czasu składania opisywanych dokumentów, jak i znaczne uproszczenie samej procedury rozliczania z fiskusem. Ponadto od 1 lipca 2020 r. obowiązek raportowania rozliczeń VAT przy użyciu JPK_V7 obejmie także , średnie i małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorców.

JPK_V7 zastąpi deklaracje:

 • VAT-7 (miesięczny – JPK_V7M) lub VAT-7K (kwartalny – JPK_V7K),
 • JPK_VAT,
 • VAT-ZZ (wniosek o zwrot podatku przy transakcjach nierealizowanych na terytorium kraju, o zwrot w momencie braku sprzedaży opodatkowanej we wskazanym okresie rozliczeniowym),
 • VAT – ZK (wniosek o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej),
 • VAT-ZT (wniosek o przyspieszenie zwrotu podatku),
 • Inne wnioski dołączane do deklaracji VAT-7/VAT-7K ,
 • Prawdopodobnie także VAT – 12 (skrócone deklaracje VAT w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem).

Nowy plik JPK_V7 będzie podstawą do rozliczania podatku VAT. Z punktu widzenia fiskusa przyczyni się on do usprawnienia procesu weryfikacji danych oraz rozpoznawania ewentualnych nieprawidłowości.

Korzyści dla przedsiębiorców

Wprowadzenie JPK_V7 to także szereg korzyści dla podatników. Dokument znacząco zmniejszy ilość wniosków do uzupełnienia i wysłania, tym samym ograniczając możliwość popełnienia błędu oraz poniesienia ewentualnych kosztów wspomnianych pomyłek. Na tym jednak nie koniec zalet związanych z wejściem w życie nowego JPK_V7. Zmniejszona ilość niezbędnych do zweryfikowania wniosków pozwoli bowiem przyśpieszyć zwroty podatku oraz zredukować koszty prowadzenia analizy podatkowej informacji.

Hogart JPK

Wdrożenie nowej struktury JPK_V7 wymaga od przedsiębiorstw zaopatrzenia się w odpowiednie rozwiązania technologiczne. Naturalnie nie wszystkie, dostępne na polskim rynku programy będą spełniać wymagania poszczególnych firm. Jeśli szukasz godnego polecenia rozwiązania, to zaopatrz się w program od firmy Hogart – JPK.

Hogart JPK to nowoczesna, zaawansowana technologicznie aplikacja umożliwiająca pełną kontrolę procesu generowania plików w formacie JPK (XML) wraz z walidacją ładowania, przetwarzania i generowania danych. Program Hogart JPK to także repozytorium wygenerowanych i przekazanych danych do kontroli wraz z możliwością ich ponownego przywołania, przeglądania, filtrowania i grupowania. Więcej informacji znajdziesz na stronie Hogart JPK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here