Nowy JPK ułatwieniem dla przedsiębiorców

Od 1 kwietnia 2020 r. duże przedsiębiorstwa (tj. takie, które zatrudniają ponad 250 osób oraz przekraczają obroty wynoszące 50 mln euro) zobowiązane będą do korzystania z nowych deklaracji JPK_V7.

Czym jest JPK?

JPK – czyli Jednolity Plik Kontrolny – został obowiązuje od 2016 roku. Celem wspomnianego narzędzia jest zarówno ograniczenie procederu wyłudzania podatku VAT, jak i ułatwienie kontroli przeprowadzanych przez urzędy skarbowe. Dokument posiada formę elektroniczną i zawiera informacje o transakcjach wykonanych w określonym miesiącu. Plik JPK jest wysyłany przez podatników za pomocą programu w ustandaryzowanym  formacie XML.

Jednolity Plik Kontrolny obejmuje dokumenty takie jak m.in.:

  • Ewidencja VAT (JPK_VAT),
  • Dane o księgach rachunkowych (JPK_KR),
  • Dane o podatkowej książce przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR),
  • Informacje o fakturach VAT (JPK_FA).

Każdy podatnik VAT zobowiązany jest do wysyłki odpowiednich deklaracji. Mowa o pliku JPK_VAT oraz – dodatkowo – informacjach zawartych w VAT_7 lub VAT_7K. W zależności od wymagań należy również uzupełnić takowe o załączniki VAT-ZD lub VAT-ZZ. Warto zaznaczyć, iż obecnie przedsiębiorcy, którzy wybrali kwartalną formę rozliczenia VAT zobowiązani są do comiesięcznego przesyłania pliku JPK_VAT.

JKP_V7 – nowy raport już od kwietnia 2020

Od 1 kwietnia 2020 r. duże przedsiębiorstwa (tj. zatrudniające ponad 250 osób oraz przekraczają obrót 50 mln euro) zobowiązane będą do korzystania z nowych deklaracji. Wspomniane deklaracje zawierać będą zarówno ewidencję zakupów i sprzedaży prowadzoną dla celów VAT, jak i deklarację VAT -7 i VAT-7K. Celem wprowadzenia nowych formularzy jest zarówno skrócenie czasu składania opisywanych dokumentów, jak i znaczne uproszczenie samej procedury rozliczania z fiskusem. Ponadto od 1 lipca 2020 r. obowiązek raportowania rozliczeń VAT przy użyciu JPK_V7 obejmie także , średnie i małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorców.

JPK_V7 zastąpi deklaracje:

  • VAT-7 (miesięczny – JPK_V7M) lub VAT-7K (kwartalny – JPK_V7K),
  • JPK_VAT,
  • VAT-ZZ (wniosek o zwrot podatku przy transakcjach nierealizowanych na terytorium kraju, o zwrot w momencie braku sprzedaży opodatkowanej we wskazanym okresie rozliczeniowym),
  • VAT – ZK (wniosek o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej),
  • VAT-ZT (wniosek o przyspieszenie zwrotu podatku),
  • Inne wnioski dołączane do deklaracji VAT-7/VAT-7K ,
  • Prawdopodobnie także VAT – 12 (skrócone deklaracje VAT w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem).

Nowy plik JPK_V7 będzie podstawą do rozliczania podatku VAT. Z punktu widzenia fiskusa przyczyni się on do usprawnienia procesu weryfikacji danych oraz rozpoznawania ewentualnych nieprawidłowości.

Korzyści dla przedsiębiorców

Wprowadzenie JPK_V7 to także szereg korzyści dla podatników. Dokument znacząco zmniejszy ilość wniosków do uzupełnienia i wysłania, tym samym ograniczając możliwość popełnienia błędu oraz poniesienia ewentualnych kosztów wspomnianych pomyłek. Na tym jednak nie koniec zalet związanych z wejściem w życie nowego JPK_V7. Zmniejszona ilość niezbędnych do zweryfikowania wniosków pozwoli bowiem przyśpieszyć zwroty podatku oraz zredukować koszty prowadzenia analizy podatkowej informacji.

Hogart JPK

Wdrożenie nowej struktury JPK_V7 wymaga od przedsiębiorstw zaopatrzenia się w odpowiednie rozwiązania technologiczne. Naturalnie nie wszystkie, dostępne na polskim rynku programy będą spełniać wymagania poszczególnych firm. Jeśli szukasz godnego polecenia rozwiązania, to zaopatrz się w program od firmy Hogart – JPK.

Hogart JPK to nowoczesna, zaawansowana technologicznie aplikacja umożliwiająca pełną kontrolę procesu generowania plików w formacie JPK (XML) wraz z walidacją ładowania, przetwarzania i generowania danych. Program Hogart JPK to także repozytorium wygenerowanych i przekazanych danych do kontroli wraz z możliwością ich ponownego przywołania, przeglądania, filtrowania i grupowania. Więcej informacji znajdziesz na stronie Hogart JPK.

Poprzedni artykułJak odmienić wygląd nieużywanych słoików?
Następny artykułWłasna książka czyli skąd się wzięła moda na self publishing

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj