Oznaczenie dróg ewakuacyjnych

Podczas sytuacji zagrożenia w zakładach pracy albo budynkach publicznych najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa znajdującym się w nich osobom. Często najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej. W takim przypadku niezbędne są odpowiednie tabliczki umieszczone na ścianach obiektów.

Podstawowe informacje na temat znaków ewakuacyjnych

Profesjonalne i spełniające normy znaki ewakuacyjne to jeden z podstawowych elementów systemu zapewnienia bezpieczeństwa. Muszą znaleźć się w widocznych miejscach w budynkach, bo tylko wtedy dobrze pełnią swoją funkcję. Obowiązek ich umieszczania należy do pracodawcy lub też zarządcy albo właściciela budynku.

Znaki ewakuacyjne mają bardzo charakterystyczny wygląd. Są to kwadratowe lub prostokątne tabliczki w zielonym kolorze. Znajdują się na nich białe lub lekko żółte piktogramy, a całość otoczona jest przez ramkę w tym samym kolorze. Dzięki temu dobrze wyróżniają się na tle ścian korytarzy i pomieszczeń. Ważną cechą znaków ewakuacyjnych jest to, że są one fotoluminescencyjne, czyli pochłaniają padające na nie światło. W przypadku braku prądu emitują pochłonięte światło, dzięki czemu nawet w trudnych warunkach wciąż są bardzo dobrze widoczne. Jeżeli chodzi o znaczenie znaków ewakuacyjnych łatwo jest je wywnioskować z zastosowanego piktogramu. Znaki bhp muszą być jak najprostsze w interpretacji, tak aby jak najszybciej można było zastosować się do zawartych na nich informacji czy poleceń. W sytuacji niebezpiecznej bardzo często liczy się każda sekunda, której nie można zmarnować na zastanawianie się, co oznacza dana tabliczka.

Jakie są rodzaje znaków ewakuacyjnych?

Znaki ewakuacyjne to znaki bezpieczeństwa, które można podzielić na kilka kategorii. Są to wyjścia i drzwi, znaki kierunku, miejsca zbiórki do ewakuacji oraz oznaczenia przeszkód. W budynkach zazwyczaj stosuje się przynajmniej jeden znak z każdej kategorii, co zapewnia dobre i skuteczne oznaczenie drogi prowadzącej do wyjścia z budynku i do zapewnienia sobie ochrony przed niebezpieczeństwem.

Do znaków ewakuacyjnych często zalicza się też znaki ratunkowe, które wskazują na rozmieszczenie apteczki pierwszej pomocy, telefonu alarmowego, defibrylatora, noszy, okna ewakuacyjnego czy też wody zdatnej do picia. W sytuacji zagrożenia są one równie ważne, ponieważ znacznie ułatwiają odnalezienie danego przedmiotu lub miejsca, które jest akurat potrzebne.

Jak oznaczyć drogę ewakuacyjną?

To jak będzie wyglądać droga ewakuacyjna w budynku zależy od jego planu oraz rozwiązań budowlanych. Dlatego też grupa znaków ewakuacyjnych jest bardzo szeroka, tak aby można było dobrze dopasować tabliczkę.

Jednym z podstawowych i najważniejszych znaków jest tabliczka wyjście ewakuacyjne, którym oznacza się drzwi, których powinni użyć ludzie podczas ewakuacji. Nie zawsze są to główne drzwi prowadzące do budynku. Dla bezpieczeństwa często na wyjście ewakuacyjne przeznacza się drzwi boczne, które w normalnych warunkach nie są zazwyczaj używane. Powinna prowadzić do nich w miarę najszybsza lub najprostsza droga, wytyczona za pomocą odpowiednio dobranych znaków.

Tabliczki muszą być jednoznaczne. Oznacza to, że nie może zachodzić żadna wątpliwość co do kierunku ewakuacji. Jeżeli na drodze znajdzie się rozwidlenie korytarzy lub klatka schodowa, znaki ewakuacyjne muszą wyraźnie wskazywać, czy pójść w prawo czy lewo albo w górę czy w dół. Brak takich tabliczek może doprowadzić do tego, że w sytuacji zagrożenia ludzie zamiast w kierunku bezpieczeństwa udadzą się tam, gdzie ryzyko jest największe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here