Silnik prądu stałego i przemiennego – który wybrać?

W dzisiejszym poradniku sprawdzimy jakie są różnice pomiędzy silnikami na prąd stały oraz przemienny. Gdzie konkretne wersje znajdują zastosowanie oraz jaki powinniśmy wybrać do swojego własnego projektu, np. piły stołowej do drewna.

Dowiemy się też jak można łatwo sterować ich pracą, zmieniać prędkość obrotową i tak dalej.

Prąd stały i prąd przemienny
Najpierw scharakteryzujemy sobie czym różnią się od siebie te dwa typy prądu elektrycznego. Pierwszy jego typ, czyli prąd stały, znajdziemy między innymi w bateriach, akumulatora, będzie on też dostarczany przez różnego rodzaju zasilacze stabilizowane. Ma on zastosowanie między innymi w instalacji samochodowej, stąd wszelkie silniki elektryczne które się w niej znajdują (np. napędzające wycieraczki bądź wentylator chłodnicy) muszą na takim właśnie typie prądu pracować. Natomiast prąd przemienny znajduje się w instalacjach elektroenergetycznych i sieciach przesyłowych, jest on nam dostarczany do domowych gniazdek w formie jednofazowej lub trójfazowej. Silniki w takich urządzeniach jak pralka, wiertarka, szlifierka kątowa czy nawet w pokojowym wiatraku są więc dostosowane do pracy na tego rodzaju prądzie.

Wybór silnika i regulacja parametrów
Jeśli budowane przez nas urządzenie będzie mogło pracować tylko stacjonarnie, jak choćby wspomniana stołowa pilarka, to najlepiej zakupić do niego silnik na prąd przemienny. Będziemy mieli bowiem możliwość zasilenia go bezpośrednio z gniazdka, bez stosowania żadnych innych urządzeń. W przypadku konieczności regulacji prędkości obrotowej, możemy natomiast zastosować falowniki. Gdy natomiast maszyna ma mieć możliwość pracy również w miejscach, gdzie sieć energetyczna nie jest dostępna, to lepszym wyjściem będzie motor na prąd stały. Będziemy wtedy mieli możliwość zasilenia go z akumulatora, przez co uniezależnimy się całkowicie od dostępu do gniazdka sieciowego. Regulacja prędkości takiego silnika może natomiast opierać się na zasadzie włączania oporników dużej mocy w szereg, lub szeregowym bądź równoległym łączeniu uzwojeń.

Silniki elektryczne wykonują dziś za nas mnóstwo ciężkiej pracy, warto więc wiedzieć jak należy się z nimi obchodzić. Dzięki temu będziemy mogli samodzielnie zbudować praktycznie dowolną maszynę, jak choćby wiertarkę stołową, piłę do drewna, bądź napęd do dowolnej maszyny stosowanej w gospodarstwie rolnym.

Kacperek.pl – dystrybutor najlepszej jakości podzespołów.

Poprzedni artykułCzy event marketing to rozwiązanie tylko dla dużych firm? Wyjaśniamy!
Następny artykułUrząd Skarbowy właściwy dla celów białej listy podatników VAT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj