Skup złomu – czy to się opłaca?

Przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz, niemal w każdej większej lub mniejszej miejscowości jesteśmy w stanie spotkać skup złomu. Mimo, że złom rodzi różnorakie skojarzenia, prowadzenie skupu metali oraz innych surowców to względnie dochodowy interes, który mimo swojej „brudnej” charakterystyki wiąże się z „czystym” zyskiem. Aby lepiej zrozumieć działanie skupów metali należy rozgraniczyć poszczególne sektory ich działalności.

Czym zajmuje się skup?

Przedmiotem zainteresowania skupów złomu są oczywiście rozmaite metale kolorowe. Począwszy od popularnego aluminium czy stali, przez żeliwo aż po cynę oraz miedź. Szczególnie ostatni wymieniony surowiec – miedź – cieszy się dość sporym zainteresowaniem oraz stosunkowo wysoką ceną za kilogram, co wynika z niepohamowanego wykorzystania miedzi w rozmaitych uzwojeniach kabli i przewodów.
Sam skup metali zajmuje się nie tylko skupowaniem i składowaniem surowców, ale również ich obróbka oraz dalszą odsprzedażą. Odpowiednie przygotowanie i oczyszczanie metali wraz z jednoczesną kategoryzacją pozwalają na dalszą odsprzedaż czystego surowca, którego cena przerasta cenę „złomową”.

Do innych sektorów pracy skupu złomu możemy zaliczyć również makulaturę. Choć wykracza ona poza kategorie metali jest ona bardzo często skupowana, ponieważ jej obróbka i dalsza odsprzedaż mieści się w tych samych kategoriach branżowych.

Odzysk metali szlachetnych

Metale kolorowe to szeroka grupa surowców, w skład których wchodzą również tzw. metale szlachetne. Pod tym pojęciem najczęściej kryją się złoto oraz platyna. Ta druga stanowi nieodłączny element np. katalizatorów samochodowych. Znaczna większość skupów zajmuje się również odkupem zużytych katalizatorów samochodowych, a następnie odzyskiem niezwykle cennego surowca jakim jest platyna. Odzysk platyny jest niezwykle rentowny, stąd znaczna większość skupów złomów chętnie skupuje tego typu akcesoria.

Zmierzając do sedna sprawy – skupy metali to nie tylko miejsca, gdzie skupuje się różnego rodzaju złom. Są to miejsca, w których wykonuje się niezbędną obróbkę zużytych surowców celem ich oczyszczenia i dalszej odsprzedaży. Zasadność tych czynności jest jasna i klarowna, a zysk możliwy do uzyskania jest miarodajny. Właśnie dlatego skupy złomu nie tracą na popularności i nie zapowiada się, aby jakkolwiek zaczęły tracić.

Poprzedni artykułObowiązek pracodawcy zgodnie z przepisami BHP oraz Kodeksem Pracy
Następny artykułNa czym polega toczenie CNC?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj