Usługa cięcia laserowego w pigułce

Cięcie laserowe, szerzej znane jako cięcie metali przy wykorzystaniu technologii CNC to usługa bardzo dokładnego cięcia metali przy wykorzystaniu rozmaitych narzędzi oraz wycinarki laserowej, która odpowiednio zaprogramowana tnie elementy metalowe z niesamowitą dokładnością.

Aby lepiej zrozumieć istotę cięcia laserowego należy poznać zastosowanie blach np. w sferze przemysłu. Istnieją projekty wymagające bardzo dokładnych elementów metalowych, których osiągniecie poprzez pracę ręczną jest praktycznie niemożliwe. W tym celu wykorzystuje się różnorodne prasy mimośrodowe oraz zaginarki do blachy, co pozwala na zrealizowanie niemal każdego projektu bez ryzyka zmarnotrawienia materiału.

Jak przygotować projekt cięcia laserowego?

Usługi cięcia laserem CNC wykorzystują do pracy laser oraz prasy krawędziowe. Do poprawnego przygotowania projektu cięcia laserowego niezbędny jest oczywiście odpowiedni rysunek techniczny, w którym zawarte zostaną wszelkie szczegóły techniczne takie jak grubość np. blachy oraz charakterystyczna cięcia. Wszystko to powinno być wyrażone przynajmniej w milimetrach. Do dokładnego projektowania np. metalowych zaślepek wykorzystuje się programy typu CAD, np. AutoCAD, który pozwala na wykonanie rozmaitych projektów przy wykorzystaniu projektowania wektorowego z jednoczesnym zaznaczeniem wszystkich wymiarów niezbędnych do realizacji cięcia CNC.

Cięcie laserowe w praktyce

Wycinarki laserowe to urządzenia w pełni automatyczne. Rola człowieka polega na koordynowaniu pracy maszyny, jednak nie wymaga od niego bezpośredniej ingerencji w proces cięcia przy wykorzystaniu pras krawędziowych. Cięcie laserowe jest niezwykle wydajne i szybkie. Co prawda, jest ono uwarunkowane grubością blachy, jak również poziomem skomplikowania projektu, jednak nie ma żadnego porównania do ręcznej próby dokładnego wycięcia materiałów metalowych.

Rosnąca popularność technologii CNC przyczynia się do niesamowitego rozwoju pras wykorzystujących laser do cięcia metalu. Na dzień dzisiejszy, prasy mogą być zarówno małe, jak ogromne. Poszczególne rodzaje mają swoje zastosowanie w innych sektorach przemysłu, stąd nie da się jednolicie określić ich przeznaczenia.

Poprzedni artykułUrząd Skarbowy właściwy dla celów białej listy podatników VAT
Następny artykułObowiązek pracodawcy zgodnie z przepisami BHP oraz Kodeksem Pracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj