Porównanie szybkości i dokładności cięcia laserem i cięcia wodą

Precyzyjna, bezpieczna i wydajna obróbka materiałów wymaga zastosowania najnowocześniejszej technologii oraz zaawansowanego sprzętu. Jednak, który model działania wybrać? W dzisiejszym artykule porównujemy właściwości dwóch niezawodnych form cięcia – metody wykorzystującej strumień wody oraz wiązkę lasera. Czym się różnią, a w jakich obszarach pracy wykazują podobne parametry? Zapraszamy do lektury!

Cięcie laserem a cięcie wodą

Na wstępie warto wyjaśnić sam mechanizm działania poszczególnych procedur. Technologia laserowa stosuje skoncentrowaną wiązkę, powodując punktowe stopienie wybranego materiału. Dodatkowo, proces ten jest wspierany przez specjalny strumień gazu, który szybko eliminuje fragmenty roztopionego surowca.


Obróbka materiału za pomocą strumienia wody charakteryzuje się innowacyjną strategią pracy. W tym przypadku tworzywo zostaje poddane działaniu strumienia wody z domieszką materiału ściernego. Należy podkreślić, że cała procedura uwzględnia niezwykle wysokie ciśnienie cieczy, które może sięgać wartości nawet 4000 barów.

Porównanie technologii

Należy pamiętać, że obie opisywane metody posiadają szereg atutów i zalet. Istnieje jednak kilka różnic, które pomagają w dopasowaniu konkretnej metody działania do warunków i okoliczności danego zlecenia!

Szybkość

Pierwszym kryterium konfrontacji jest tempo pracy. W tym segmencie to właśnie technologia laserowa wykazuje zdecydowanie lepsze parametry, co jest szczególnie widoczne podczas obróbki cienkich materiałów. Szacuje się zatem, że wybór technologii laserowej jest uzasadniony, gdy grubość materiału nie przekracza 6 milimetrów.
Opisany mechanizm działania cięcia za pomocą wody sprawia, że proces ten wymaga nieco więcej czasu. Jednocześnie, ta forma usługi dedykowana jest obróbce wyjątkowo grubych materiałów.

Dokładność

Kolejny segment wykazuje bardzo podobne właściwości dla obu technik. Zarówno technologia cięcia laserem, jak i wykorzystanie wody gwarantują ogromną precyzję obróbki. W konsekwencji, obrazowane metody sprawdzą się podczas realizacji bardzo złożonych i skomplikowanych wzorów oraz kształtów.


Na szczególne wyróżnienie zasługuje sama specyfika powstałych krawędzi. W przypadku technologii laserowej obróbka uwzględnia bardzo wąski kontur tnący. Atutem technologii cięcia wodą jest natomiast wykluczenie wszelkich deformacji termicznych.

Uniwersalność

Trzeci filar podkreśla delikatną przewagę cięcia wodą, ponieważ to właśnie ta technologia gwarantuje wszechstronność i wielofunkcyjność zastosowania. Usługa cięcia wodą nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w tym kontekście, obsługując również naprawdę twarde i wytrzymałe materiały – świetnym przykładem jest kamień. Jakich materiałów nie można ciąć za pomocą wody? O tym piszemy pod adresem: https://metalradom.com/ciecie-woda/.


Wspomniana wyższość jest jednak niewielka, bowiem laser z łatwością obrabia stal, drewno, sklejki, plastik, akryl oraz wiele innych surowców. Co więcej, cięcie laserem umożliwia jednoczesne wypalanie wzorów na powierzchni samego materiału!

Bezpieczeństwo

Chociaż obsługa manualna nowoczesnych narzędzi nie powoduje zagrożenia dla użytkowników, pewne zagrożenie kryje się w procesie obróbki. Należy bowiem podkreślić, że cięcie materiału za pomocą lasera uwalnia toksyczne gazy, co wymaga skutecznej wentylacji oraz odpowiedniego zabezpieczenia warunków pracy. Cięcie za pomocą wody nie powoduje takiego problemu!

Cięcie laserem lub wodą – co wybrać?

Ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb oraz specyfiki danego zlecenia. Cięcie laserem sprawdzi się w przypadku stosunkowo cienkich materiałów oraz konieczności szybkiej realizacji zlecenia. Technologia cięcia wodą zapewni uniwersalność, bezpieczeństwo oraz ekologię pracy. Jeżeli masz wątpliwości, którą metodę wybrać, skontaktuj się z ekspertami Metal Radom!

Poprzedni artykułOgrodzenia bezpieczeństwa z siatki zgrzewanej – poznajmy ich najmocniejsze strony!
Następny artykułPorównanie wentylatorów promieniowych i osiowych: który jest lepszy dla Twoich potrzeb?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj