Dobre wiertła do betonu SDS – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wiertła do betonu SDS to wyjątkowo trwałe elementy skrawające, które wykorzystywane są do wiercenia w cegle, bloczkach betonowych, pustakach oraz w innych materiałach mineralnych. Precyzja, efektywność i komfort pracy w dużej mierze zależy od odpowiednio dobranego wiertła. W jaki sposób prawidłowo kupować wiertła do betonu SDS i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wiertła do betonu SDS – uchwyt wiertła

Wiertła do betonu SDS to najpowszechniej występujący rodzaj uchwytu w wiertarkach, młotach udarowych i młotowiertarkach z uchwytami szybkomocującymi. Poza popularnymi uchwytami SDS na rynku spotkamy również wiertła do betonu SDS Plus i SDS Max. Te pierwsze przeznaczone są z reguły do trudniejszych prac, podczas gdy wiertła do uchwytów SDS Max rekomendowane są do prac lżejszych.

Przeznaczenie wiertła do betonu SDS

Do obrabiania betonu i innych materiałów mineralnych stosuje się najczęściej wiertła widiowe, udarowe lub diamentowe w zakresie średnic od 3 do ok. 32 mm i długości dochodzącej do 50 cm. Poza rodzajem uchwytu, materiałem wykonania i wymiarami, wiertła do betonu SDS różnią się między sobą liczbą ostrzy tnących oraz konstrukcją.

Do zwykłego betonu najczęściej stosuje się wiertła wykonane ze stali narzędziowej lub ze stali z domieszką kobaltu lub tytanu. Niektóre lepszej jakości wiertła powlekane są dodatkowo węglikiem spiekanym (widią) lub tytanem. Taka powłoka zabezpiecza ostrza wierteł przed nadmiernym zużyciem i znacząco zwiększa żywotność wiertła oraz efektywność obróbki materiału. Wiertła widiowe zazwyczaj cechują się większą głowicą i przeznaczone są głównie do prostszych prac.

Udarowe wiertła do betonu SDS najczęściej powlekane są węglikiem spiekanym lub nasypem diamentowym. Koronowe wiertła diamentowe przeznaczone są do obróbki otworów o dużych średnicach.

W przypadku obróbki betonu zbrojonego należy zastosować możliwie najmocniejsze wiertła. Zbrojony beton uchodzi za najtrudniejszy w obróbce i najbardziej wytrzymały materiał mineralny. Z tego też względu do wiercenia w tego rodzaju materiale warto stosować wiertła do betonu SDS z najwyższej jakości stali – np. tytanowo-węglowe.

Co więcej, tego typu wiertła odznaczają się inną geometrią. Głowica wiercąca wierteł do betonu zbrojonego ma liczne ostrza boczne szlifowane diamentowo oraz ostrze centrujące wykonane z węglika spiekanego. Dzięki temu ostrze centrujące nie tępi się podczas skrawania materiału, a wieloostrzowe wiertła boczne nie blokują się w przypadku natrafienia na zbrojenie w betonie. Specjalny kształt wierteł do betonu zbrojonego dodatkowo ułatwia odprowadzanie pyłu i optymalnie rozkłada wibracje.

Kształt wierteł do betonu

Poza przeznaczeniem wierteł do betonu, przed zakupem należy również sprecyzować ich kształt. Do wykonywania większych otworów w materiałach mineralnych najczęściej stosuje się specjalne wiertnice (otwornice). Zazwyczaj wykonane są one z trwałej stali pokrytej nasypem diamentowym. Pozwalają one na wykonywanie otworów o dużych średnicach w grubym i twardym betonie.

Wiertła z poczwórnym ostrzem dedykowane są przede wszystkim do prac z betonem zbrojonym. Głowice o poczwórnym ostrzu są mniej podatne na uszkodzenia podczas napotkania zbrojenia w trakcie wiercenia oraz radzą sobie z przewierceniem zbrojonego pręta.

Do betonu innego, niż beton zbrojony, rekomendowane są wiertła z ostrzem podwójnym. Zapewniają one wysoką wydajność i efektywność pracy i świetnie sprawdzają się do wiercenia w murach, ścianach betonowych czy wylewkach.

Poprzedni artykułSposoby zwiększenia ruchu na stronie firmowej
Następny artykułZnaczenie wysokiej jakości alarmów przeciwpożarowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj