Papier do drukarki i ksero – jak wybrać?

Trudno wyobrazić sobie pracę lub naukę w dzisiejszych czasach bez papieru biurowego. Karmią się nim nasze drukarki i kopiarki. Jest niezbędny: często sama wersja elektroniczna pewnych dokumentów nie jest wystarczająca, choćby ze względów urzędowych. Wiedzą o tym wszyscy, którzy są odpowiedzialni za prowadzenie biura. Często też jest tak, że po prostu wygodniej jest nam czytać w takiej formie. Ponadto, utrwalenie treści na papierze może być dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek awarii komputera lub samego nośnika – rodzajem kopii zapasowej.

Jaki rodzaj papieru – kiedy?

Typów i podtypów papieru jest wiele – my w poniższym tekście skupimy się wyłącznie na papierze, przeznaczonym do urządzeń biurowych, czyli drukarek oraz xero. Papier do xero może być zasadniczo nieco gorszej jakości niż ten, którego używa się do drukowania. Z kolei drukarki atramentowe będą potrzebować nieco lepszego papieru niż ich laserowe odpowiedniki. Na jakość danej kartki składają się przede wszystkim: gramatura, poziom jasności oraz grubość.

Ryza papieru – koszt, rozmiary ryz

Ryza papieru to jeden z najczęściej kupowanych materiałów biurowych. Najpopularniejszym formatem, jaki przyjmuje papier jest a4, czyli 210 mm na 297 mm. Ile kosztuje ryza papieru, nietrudno ustalić – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Z reguły jest to kwota około kilkunastu złotych.

Papier tego typu jest sprzedawany w paczkach (ryzach) wielkości 200, 250 albo 500 egzemplarzy. Ile kartek ma ryza – zależy już od specyficznych preferencji producenta, który pakuje tak a nie inaczej swoje wyroby.

Gramatura papieru biurowego

Podstawową cechą papieru, na podstawie której dzielimy go na różne gatunki, jest gramatura. Można powiedzieć, że to tyle, co jego gęstość. Im jej wartość jest wyższa, tym większa będzie waga jednej kartki. Przekłada się to naturalnie w pozytywny sposób na jakość takiego papieru.

Najczęściej występującą obecnie gramaturą papieru biurowego jest 80 g/m2. Jeżeli nie mamy specjalnych wymogów jakościowych odnośnie drukowanych dokumentów, wtedy taka gramatura w zupełności nam wystarczy. Wyższy stopień, czyli gramatury od 90 do 120 g/m2 będą naturalnie wiązać się z nieco wyższymi kosztami, jednak mogą być wskazane, gdy zależy nam na możliwie dobrym wyglądzie drukowanych treści.

Spotyka się także gramatury niższe: 75 lub 60 g/m2. Słabą stroną papierów o niższej gramaturze (oraz często także grubości), jest to, że nie nadają się zbyt dobrze do drukowania dwustronnego. Jeżeli pokusimy się o taki zabieg – druk będzie przebijać z jednej strony na drugą. W przypadku druku dwustronnego będzie to skutkować brakiem czytelności.

Odcienie bieli – stopień jasności papieru biurowego

Innym istotnym aspektem, który odnosi się bezpośrednio do papieru biurowego jest stopień jasności lub białości. Umownie rozróżnia się tutaj trzy klasy – A, B oraz C. Papiery niższych klas nie są tak kremowe – wpadają nieco w szarość. Te trzy grupy wprowadził wiele lat temu Xerox. Nie są one jednak jasno zdefiniowane.

Gdzie najtaniej kupić papier xero? Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z dobrodziejstwa internetu – poznanie ofert przynajmniej kilku hurtowni papierniczych online. Ryza papieru dostępna tutaj nie powinna być dużym wydatkiem, zwłaszcza, jeżeli planujemy większe zamówienie. Jednym ze sklepów papierniczych, wartych bliższej uwagi jest choćby dystrybutor, działający pod adresem: biurwa.pl. W ich rozbudowanej ofercie można znaleźć na przykład rzadko sprzedawany papier xero kolorowy.

Wybierając dla siebie papier do drukarki lub kopiarki, miejmy głównie na uwadze własne potrzeby. Jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej ani urzędowej, naprawdę nie ma potrzeby inwestowania w gramaturę wyższą niż standardowa (80 g/m2).

Poprzedni artykułWłasna książka czyli skąd się wzięła moda na self publishing
Następny artykułUsługi adwokackie – porada prawna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj