Umowa kupna sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Umowa kupna sprzedaży samochodu, to podstawowy dokument, który potwierdza zawarcie transakcji między sprzedającym a kupującym. Jest on spisywany w momencie nabycia przez kupującego samochodu, czy innego pojazdu motoryzacyjnego. Umowa przygotowana powinna być w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach tak, aby zarówno sprzedający, jak i kupujący posiadali identyczne dane zawarte w umowie.

Musimy pamiętać o przygotowaniu dowodu osobistego, karty pojazdu jeśli została wydana no i oczywiście dowodu rejestracyjnego pojazdu, gdyż zawarte w nich dane muszą być umieszczone w umowie kupna – sprzedaży. Jest to bardzo ważne aby dokumenty zostały wypisane dokładnie i bez błędnie, co z pewnością ułatwi nam formalności związane z zarejestrowaniem i wyrejestrowaniem pojazdu w wydziale komunikacji. Oprócz danych personalnych i adresowych, umowa powinna zawierać szczegółowe informację dotyczące samochodu.

Mowa tutaj o rodzaju auta, marce, modelu, roku produkcji, numerze rejestracyjnym, numerze VIN, stanie licznika, numerze karty pojazdu, numerze dowodu rejestracyjnego, a także o ustalonej kwocie za jaką pojazd nabyliśmy. Dalsze formalności po stronie sprzedającego, to wyrejestrowanie auta w wydziale komunikacji, natomiast nabywca powinien w ciągu trzydziestu dni auto zarejestrować. Opłaty z tym związane uzależnione są od kilku aspektów. Jednym z nich jest fakt, czy rejestrowane auto posiada tablice zgodne z wydziałem komunikacji do którego przynależymy. Jeśli auto zostało zakupione w innym powiecie czy województwie opłata jest wyższa.

Poprzedni artykułIle zarabia programista?
Następny artykułMały ZUS i duży ZUS – dla kogo?

1 KOMENTARZ

  1. O! Tutaj trzeba bardzo uważać, bo często sprzedający ma swoją umowę, w której zamieszczone są różne kruczki, przez co kupujący może być stratny. Mnie tak oszukano, podpisałam umowę kupna sprzedaży auta, w której było że sprzedający nie odpowiada za stan techniczny pojazdu i co teraz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj