Projektowanie stron internetowych – jak powinien przebiegać?

Naprawdę profesjonalne projektowanie stron internetowych to proces, który siłą rzeczy jest znacznie bardziej skomplikowany, aniżeli zwykłe dobranie gotowego szablonu. Dlaczego? Ponieważ jego końcowym efektem musi być coś, co wyróżnia się wśród konkurencji. Przyjrzyjmy się temu, jak to wygląda w praktyce.

Projektowanie stron internetowych zaczyna się od przedstawienia potrzeb

Brzmi to jak banał, a jednak jest to naprawdę potrzebny etap, gdy chodzi o projektowanie stron internetowych, zarówno dla małych, jak i dla całkiem sporych przedsiębiorstw. To właśnie wtedy jest okazja, by agencja interaktywna poznała faktyczny cel zmiany witryny. Czy chodzi tylko o odświeżenie wyglądu, czy może o poprawienie UX i wprowadzenie nowych funkcji? A może strona powinna być kierowana do innej niż dotychczas grupy odbiorców? Wszystko to wpływa na to, w którą stronę przebiegną procesy kreatywne i właściwe projektowanie stron internetowych.

Nie tylko projektowanie stron internetowych

Warto zauważyć, że już na etapie briefowania projektowanie stron WWW może zostać rozszerzone o zlecenie dodatkowych elementów. Mowa tu chociażby o takich kwestiach, jak projekt logo firmy (jeśli studio wendevoleperskie to jednocześnie agencja brandingowa, to znakomicie – wszystko będzie zrobione w miejscu), czy o przygotowanie planu marketingowego (niejednokrotnie za projektowanie stron internetowych odpowiada firma, która działa jako agencja reklamowa).

Właściwe prace – czyli projektowanie stron internetowych w toku

Gdy już zostanie ustalone wszystko, co powinno, projektowanie stron internetowych przechodzi do właściwego etapu. To właśnie wtedy specjaliści do spraw UX przygotowują odpowiednie makiety, a projektanci graficzni przygotowują szatę graficzną. Równolegle programiści zaczynają kodowanie, którego celem jest przygotowanie nowej strony oraz przystosowanie rozmaitych modułów i skryptów do tego, żeby działały w dokładnie taki sposób, jak wynika z potrzeb klienta.

W trakcie tych prac równolegle realizowane jest kilka istotnych zadań, niezbędnych do tego, aby projektowanie stron internetowych zakończyło się z pełną korzyścią dla klienta. Mowa tu między innymi o przystosowaniu witryny do tego, aby w pełni sprawnie działała nie tylko na desktopie, lecz również na urządzeniach mobilnych. Innym ważnym elementem, który składa się na projektowanie stron internetowych jest to, aby witryna była w pełni intuicyjna w obsłudze i… po prostu szybka w działaniu.

Weryfikacja i wdrożenie

Na samym końcu następuje jeszcze jeden etap, czyli przetestowanie, czy wszystko, co zostało stworzone, działa dokładnie tak, jak zaplanowano i czy nie ma żadnych błędów. Chodzi tutaj zarówno o sprawdzenie, czy nic się nie zacina i wszystkie linki wewnętrzne działają prawidłowo, ale też o sprawdzenie bezpieczeństwa witryny. Dzięki takiemu podejściu zyskuje się pewność, że całość jest wykonana naprawdę profesjonalnie. Jeśli wszystko się zgadza, projektowanie stron internetowych przechodzi do etapu wdrożenia i przekazania klientowi.

Poprzedni artykułCzy walka o alimenty na dziecko jest kosztowna?
Następny artykułMała firma jak duża, a kto zabroni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj