Adwokat pomoże w uzyskaniu alimentów po rozwodzie

W przypadku rozwodu małżonkowie mogą domagać się zapłaty alimentów na własną rzecz. Kodeks rodzinny nadaje byłym partnerom takie prawo pod warunkiem, że spełnione zostaną określone przesłanki. Trzeba bowiem wiedzieć, że o świadczenie można ubiegać się wyłącznie w ustalonych przypadkach, a obowiązek alimentacyjny ma ściśle ustanowiony czas trwania. Sprawdź, co warto wiedzieć w tej kwestii.

Kto może starać się o alimenty i jak je uzyskać?

Wniosek o alimenty można dołączyć do aktów rozprawy rozwodowej, bądź zająć się tą kwestią już po orzeczeniu ustania małżeństwa. Dokument powinien zostać złożony w sądzie rejonowym właściwym dla wnioskującego, a jego treść musi zawierać określone elementy. Po pierwsze, należy dokładnie oznaczyć strony i wystosować swoje żądanie. Powinno ono zostać poparte dowodami, w tym rachunkami i fakturami świadczącymi o poniesionych wydatkach na usprawiedliwione potrzeby. Oryginały lub kopie dokumentów należy dołączyć do wniosku. Oprócz tego powinien znaleźć się w nim opis sytuacji materialnej wnioskującego oraz czytelny podpis. O tym kto może wnioskować o alimenty, a także jak długo będzie wypłacane świadczenie decyduje przede wszystkim finał rozprawy rozwodowej (sprawdź tutaj). Inna sytuacja dotyczy rozwodów bez orzekania o winie, a inna rozwodów z orzeczeniem o winie.

Rozwód z i bez orzekania o winie

Rozwód z orzeczeniem o winie pozwala wnioskować o alimenty osobie uznanej za niewinną rozpadowi małżeństwa. Może ona ubiegać się o świadczenie bez względu na swoją sytuację życiową, jednak trzeba będzie udowodnić pogorszenie sytuacji materialnej w efekcie rozwodu. W momencie, gdy sąd przyzna jednej ze stron alimenty, te muszą być wypłacane dożywotnio, chyba że świadczeniobiorca zawrze nowy związek małżeński. Jeśli chodzi o rozwód bez orzekania o winie to sytuacja wygląda nieco inaczej (więcej tutaj). O alimenty mogą starać się obie strony rozwodowe, jednak warunkiem koniecznym jest udowodnienie pozostawania w niedostatku. Oznacza on sytuację, gdy osoba nie jest w stanie sama zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb, a poza tym nie posiada własnego dochodu lub majątku. Pozytywne orzeczenie sądu zobowiązuje winnego rozpadowi małżeństwa do zapłaty alimentów co najmniej przez okres 5 lat z możliwością jego wydłużenia w przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności.

Przyznawanie, a także ustalanie wysokości alimentów odbywa się na bazie analizy sytuacji materialnej małżonka, który ma być zobowiązany do płacenia świadczenia. Sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe danej osoby, a także wielkość posiadanego majątku, kwalifikacje i zdolność do pracy. Podobnie jak w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie, świadczenie alimentacyjne wygada, gdy osoba pobierająca pieniądze wejdzie w nowy związek małżeński.

W przypadku rozwodu małżonkowie mogą starać się nie tylko o alimenty dla dzieci, ale także dla samego siebie. Przed złożeniem wniosku trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważne będzie to, kto jest winny rozpadowi małżeństwa oraz jak wygląda jego sytuacja materialna (więcej tutaj). O pomoc w tych kwestiach warto poprosić adwokata, który wyjaśni nieścisłości i pomoże skutecznie doprowadzić sprawę do końca.

Poprzedni artykułJak stworzyć własny sklep internetowy?
Następny artykułKiedy trzeba iść do sądu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj