Czy walka o alimenty na dziecko jest kosztowna?

Masz małoletnie dziecko i sam ponosisz koszty jego utrzymania? A może Twoje dziecko jest dorosłe, ale kontynuuje naukę? W obu tych przypadkach z pewnością ponosisz wysokie koszty utrzymania dziecka płacąc za nie w pojedynkę. Możesz pomóc sobie wnosząc sprawę o alimenty na dziecko. Czy taka sprawa jest kosztowna? Podpowiadamy.

Kiedy występuje potrzeba do wystąpienia o alimenty na dziecko?

Alimenty na dziecko to obowiązek jednego z rodziców do łożenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka, gdy drugi rodzic faktycznie dziecko wychowuje. W standardowych przypadkach koszty powinny obejmować 50% udziału kosztów każdej ze stron konfliktu rodzinnego. W sytuacji, gdy jedno z rodziców zrezygnowało z kariery zawodowej na rzecz wychowania dziecka, drugi rodzic powinien pokryć całość wydatków związanych z usprawiedliwionymi potrzebami uprawnionego dziecka.

Zdarza się, że z przyczyn losowych wychowaniem dziecka zajmują się dziadkowie, rodzeństwo czy dalsza rodzina. Wobec tego im także przysługuje roszczenie alimentacyjne. Możliwe, że osoba zobowiązana płaci alimenty dobrowolnie, nie było to orzekane przez sąd. Najczęściej jednak w takich sytuacjach dochodzi do nadużyć, bowiem osoba zobligowana płaci poniżej poziomu, który prawdopodobnie orzekłby sąd. Co w takiej sytuacji zrobić?

Koszty różnego rodzaju przy procesie o alimenty na dziecko.

Trzeba zastanowić się czy warto podejmować starania o wejście na drogę sądową w celu uzyskania alimentów na dziecko? Jeżeli jesteś w sytuacji otwartego konfliktu walka o alimenty na dziecko w sadzie jeszcze bardziej zaogni sprawę.

Jeżeli osoba zobowiązana do ponoszenia kosztów utrzymania dziecka płaci dobrowolnie, to może konflikt jest lodowcem przykrytym oceanem spokoju.
I w tej sytuacji wnoszenie sprawy o ustalenie albo podwyższenie obowiązku alimentacyjnego sprowadzi Cię na drogę jawnej wojny. Dlatego warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto?

Warto w sytuacji, gdy wychowujesz dziecko i to co zarabiasz lub może w ogóle nie zarabiasz Ci po prostu nie starcza. Koszty utrzymania dziecka do najtańszych nie należą, a trzeba wliczać w to: koszty wyżywienia, ubioru, artykułów szkolnych, artykułów medycznych czy ceny kina i wycieczek.

Kiedy te koszty Cię przerastają, to sygnał, że może warto podjąć wysiłek i stoczyć walkę w celu zapewnienia bytu dla swojej pociechy. 

Ile kosztuje pomoc prawna w sprawie o alimenty na dziecko?

 Kancelaria Radcy Prawnego to dobry adres, gdy szukamy pomocy w sprawie o alimenty na dziecko. Radca Prawny w głównej mierze zajmuje się sprawami cywilnymi, w tym prawem rodzinnym. Koszt porady prawnej można odżałować, żeby fachowiec z potężną dawką wiedzy przygotował Cię do tego, co Cię czeka w sądzie.

Pamiętaj, żeby nie radzić się w sprawach prawnych Internetu! To kuszące sprawdzić coś na szybko albo napisać sobie pozew na podstawie dostępnych wzorów w Internecie. Jednak każda sprawa jest inna i każdy stan faktyczny (czyli Twoja sytuacja życiowa) też jest inna. Pozew z Internetu może zawiera pewne wytyczne, którymi można się kierować, ale nie zastąpi wyspecjalizowanej porady prawnej czy zindywidualizowanego pozwu.

Do kosztów zastępstwa procesowego należy uiścić opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości dochodzonego roszczenia w sprawach o uchylenie obowiązku alimentacyjnego lub obniżenie alimentów.

 Materiał powstał we współpracy z Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Walczak

Poprzedni artykułPIT-28 online – jak rozliczyć?
Następny artykułProjektowanie stron internetowych – jak powinien przebiegać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj