Ile energii trzeba zaoszczędzić, aby otrzymać biały certyfikat?

Od kilkunastu lat prężnie prowadzone są działania, mające na celu zwrot ku ekologicznym źródłom energii. Przedsiębiorstwa, które spełniają normy ekologiczne, mogą ubiegać się o przyznanie białego certyfikatu, czyli narzędzia mającego za zadanie wsparcie efektywności elektrycznej. Są to świadectwa, które oceniają daną inwestycję, ratyfikują ilość zaoszczędzonej energii i przyznają certyfikat w zależności od zaoszczędzonej ilości. Jak wnioskować o jego przyznanie?

Biały certyfikat – na czym polega?

Jeśli przedsiębiorca lub niezależna jednostka gospodarcza planuje inwestycję, która z inicjatywy ma służyć oszczędności energetycznej, to ma prawo ubiegać się o białe certyfikaty. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie inwestycje, z pozoru służące poprawie efektywności energetycznej, zaliczają się do jej faktycznej rewizji z punktu widzenia ustawy.

Proces ubiegania się o certyfikat, najlepiej rozpocząć jeszcze przed wdrożeniem inwestycji, ze względu na możliwość dostania dodatkowego kapitału, a także poprawy pozycji na rynku w oczach klientów. Każdy przedsiębiorca może otrzymać biały certyfikat, jeśli cel firmy co do zwiększenia rocznej efektywności elektrycznej przekracza 1160 MWh. Warto zaznaczyć, że nie odnosi się to tylko do jednej inwestycji, ale może łączyć w sobie kilka, co trzeba oczywiście zaznaczyć we wniosku.

Przy jakich przedsięwzięciach ubiegać się o wsparcie?

Rodzaje inwestycji, które gwarantują możliwość ubiegania się o białe certyfikaty, to tak naprawdę każda działalność mająca na celu poprawę energetyczną firmy przy przestrzeganiu ekologicznych wytycznych. Najczęstszymi inicjatywami, które mają za zadanie poprawę efektywności pozyskania energii to:

  • remont budynku lub jego kompletna przebudowa,
  • izolacja przemysłowych instalacji,
  • każde działanie mające na celu odzyskiwanie energii w procesie produkcyjnym,
  • modyfikacja lub zmiana oświetlenia, instalacji i maszyn elektrycznych, wraz z źródłami pozyskiwania ciepła,
  • próba zniwelowania strat związanych z dystrybucją energii biernej lub gazu ziemnego,
  • zasilanie sprzętu informatycznego i komunikacyjnego.

Pełna lista jest naprawdę długa, dlatego jeśli nasz przypadek nie znajduje się w kilku powyższych punktach, warto w celu pozyskania szczegółowych danych zapoznać się z deklaracją Ministra Energii z 23 listopada 2016 roku.

Jak ubiegać się o przyznanie białego certyfikatu?

Przede wszystkim, należy przeprowadzić ocenę dotychczasowego zużycia energii i stanu technicznego instalacji oraz porównać ją z planowanym rozwiązaniem, poprzez analizę różnicy ekonomicznej i możliwej do odzyskania elektryczności. Wniosek przedsiębiorca musi złożyć samodzielnie, a jego rozpatrzenie następuje w terminie do 45 dni od daty jego złożenia.

Czynności formalne, jakie należy wykonać w celu zabiegania o uzyskanie białego certyfikatu:

  • zdefiniowanie struktury przedsięwzięcia, które ma objąć dofinansowanie,
  • przeprowadzenie kontroli planowanej oszczędności energii,
  • złożenie odpowiedniego wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki,
  • realizacja zamierzonego przedsięwzięcia,
  • końcowy audyt, sprawdzający faktyczną różnicę w pozyskiwaniu energii elektrycznej.

fot:pixabay.com

Poprzedni artykułKampanie reklamowe w Internecie
Następny artykułJakie kamienie szlachetne wykorzystuje się w biżuterii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj