Duży leasing – jak go dostać?

Leasing to popularna forma finansowania, która umożliwia przedsiębiorcom pozyskanie potrzebnych środków trwałych bez konieczności ponoszenia pełnej kwoty zakupu. Wśród najczęściej pojawiających się leasingów, czasami w grę wchodzi duży leasing, który obejmuje ponadprzeciętne transakcje na kwoty znacznie przekraczające 1 mln zł. Jak zatem wtedy zdobyć taki leasing? Na co zwrócić szczególną uwagę i jakimi prawami się rządzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Czym jest duży leasing?

Duży leasing to specyficzna forma finansowania, która obejmuje transakcje na kwoty znacznie przewyższające standardowe limity. Kwoty te często przekraczają kilka mln zł, a czasem nawet więcej. Jednak górna granica nie jest jednoznacznie określona, a na rynku leasingów transakcje tego typu na tak duże kwoty są stosunkowo rzadkie. Duży leasing może dotyczyć zakupu pojedynczej drogiej maszyny lub kilku maszyn. Jakie są kryteria oceny wniosków o wysoki leasing?

Wartości finansowe leasingobiorcy to jedynie jedna z wielu kwestii branych pod uwagę podczas oceny wniosku. W takiej sytuacji patrzy się również na:

  • doświadczenie firmy
  • cel zakupu związany z podpisanym kontraktem
  • zwiększenie dotychczasowej działalności
  • historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK)
  • aktualną sytuację firmy

Duży leasing to decyzja wymagająca gruntownej analizy, a leasingodawcy biorą pod uwagę szereg czynników, aby zminimalizować ryzyko transakcji.

Duży leasing wymaga podejścia indywidualnego do każdego wniosku. Leasingodawcy przyglądają się nie tylko dokumentom finansowym, ale także szerszej perspektywie działalności przedsiębiorcy. Warto więc solidnie przygotować się do procesu wnioskowania o wysoki leasing, dostarczając pełną i rzetelną dokumentację oraz prezentując jasny plan związany z zakupem i wykorzystaniem leasingowanych maszyn.

Zacznij od małego leasingu

Podczas gdy duży leasing to atrakcyjna opcja dla firm planujących znaczne inwestycje, warto zastanowić się nad rozpoczęciem od mniejszych kwot. Rozpoczęcie współpracy z firmą leasingową od mniejszego leasingu może przynieść korzyści w dłuższej perspektywie.

Dlaczego warto zacząć od mniejszych transakcji? Firmy leasingowe z reguły preferują współpracę z przedsiębiorcami, których już znają i z którymi mają pozytywne doświadczenia. Jeśli jako nowy klient podejdziesz do leasingodawcy z wnioskiem o duży leasing, możesz napotkać na zwiększone wymagania i trudniejsze warunki. Dlatego zaleca się zacząć od mniejszych leasingów, na przykład związanych z zakupem samochodów osobowych czy mniejszych maszyn.

Mniejsze leasingi pozwalają na wyrobienie sobie pozytywnej historii u leasingodawcy. To z kolei może wpłynąć pozytywnie na ocenę przyszłych wniosków o drogi leasing. Firmy leasingowe chętniej udzielają finansowania przedsiębiorcom, którzy regularnie spłacają swoje zobowiązania. Minimalny czas spłaty, potrzebny do zbudowania pozytywnej historii płatniczej, wynosi zazwyczaj 6 miesięcy.

Rozpoczęcie od mniejszych leasingów daje również szansę na zbudowanie zaufania i relacji z leasingodawcą. W miarę regularnych i terminowych spłat przedsiębiorca staje się bardziej wiarygodny w oczach finansującego. To może przekładać się na korzystniejsze warunki przy ewentualnym ubieganiu się o duży leasing w przyszłości.

Podziel duży leasing na części

Podział dużego leasingu między kilka firm leasingowych może stanowić dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy inwestycja wymaga znacznej kwoty finansowania. Wraz z rosnącą sumą leasingu, wzrasta trudność w uzyskaniu go, co z kolei niesie ze sobą większe wymagania dotyczące zdolności leasingowej oraz konieczność przygotowania się na wysoki poziomi wkładu własnego i dodatkowe zabezpieczenia.

  • W takiej sytuacji podział finansowania na mniejsze transakcje między różnymi firmami leasingowymi może okazać się korzystnym posunięciem.
  • Główną korzyścią z podziału leasingu na kilka firm jest możliwość uzyskania finansowania na korzystniejszych warunkach. Każdy leasingodawca sfinansuje mniejszą kwotę, co z kolei pozwoli mu udzielić leasingu na lepszych warunkach, na przykład z mniejszym wymaganym wkładem własnym lub bez konieczności dodatkowych zabezpieczeń.
  • Dla leasingodawców jest to również łatwiejsza decyzja, gdyż udzielenie leasingu na niższą kwotę jest mniej ryzykowne niż na dużą sumę.

Ważnym elementem tego procesu jest mądry dobór leasingodawców oraz skoordynowanie działań tak, aby zaciągane leasingi były realizowane w tym samym czasie. Efektywne zarządzanie procesem finansowania pozwala na sfinansowanie całej inwestycji sprawnie i bez zbędnych komplikacji. Warto w tym kontekście skorzystać z pomocy ekspertów, którzy pomogą w dokładnym doborze leasingodawców i zorganizowaniu procesu podziału finansowania.

Poprzedni artykułWszystko, czego potrzebujesz do uzyskania zezwolenia transportowego
Następny artykułOgrodzenia bezpieczeństwa z siatki zgrzewanej – poznajmy ich najmocniejsze strony!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj