Dlaczego maluje się rury?

Rurociągi często umieszczane są głęboko pod ziemią lub w wodzie, nawet na dnie mórz. Są to niezbyt przyjazne dla nich warunki, które narażają je na szkodliwe działanie korozji. Jej wystąpienie skraca żywotność rur a także pojawia się ryzyko wystąpienia pęknięć. Mogą pojawić się szczeliny, prowadzące do nieszczelności całego systemu, a ze względu na umiejscowienie rur ich naprawa może być wręcz niemożliwa. Aby nie dopuścić do uszkodzeń, specjaliści zalecają położenie powłok malarskich. Dlaczego maluje się rury? Przed czym zabezpiecza malowanie przemysłowe rur? Jakie powłoki nałożyć na zewnątrz a jakie wewnątrz? Zapraszamy do lektury.

Właściwości antykorozyjne

Rurociągi znajdują się zazwyczaj w środowisku o wyjątkowo dużej wilgotności, a to sprawia, że są narażone na powstawanie korozji. Jej pojawienie się może mieć negatywny wpływ na wiele inwestycji, a myśleć o tym należy już na etapie budowy sieci. Wymagania co do powłok antykorozyjnych są różne i zależne od miejsca ich położenia. Zdecydowanie ostrzejsze są w przypadku rurociągów biegnących pod ziemią lub na dnie zbiorników wodnych a łagodniejsze w przypadku instalacji naziemnych. Przyjmuje się, że w miejscach trudnodostępnych powłoki antykorozyjne powinny być trwałe jak żywotność samego rurociągu. Trudno sobie wyobrazić wykopywanie takich rur, aby dokonać ich naprawy i łatania nieszczelności, prawda?

Powłoki zewnętrzne i wewnętrzne

Wiemy już, że aby zapobiec szkodliwemu działaniu korozji, warto położyć specjalistyczne powłoki malarskie. Powinny być one nakładane przez profesjonalną firmę, które specjalizuje się z tego typu działaniach, np. DEGA-PLUS. Fachowcy z tej firmy zapewniają, że tego typu izolacje rur chronią jednak nie tylko przed korozją, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem oraz znacząco wpływają na wydłużenie trwałości. Nakładać powłoki można zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz. Obejmują malowanie epoksydami, farbami cynkowymi etylokrzemieniami oraz farbami nawierzchniowymi, zgodnie z normami PN-EN ISO 12944 oraz PN-EN 10301 i API RP 5L2.

Powłoki malarskie na rury wewnętrzne

Powłoki malarskie na rury wewnętrzne, nakładane przez DEGA-PLUS służą do malowania wewnętrznych powierzchni rur czarnych oraz izolowanych. Ma to zastosowanie głównie w przypadku gazociągów a także wodociągów: wody pitnej, wody przemysłowej i ścieków. Takie izolacje na rury nakłada się również wewnątrz rurociągów paliwowych, przemysłowych i innych zakładach chemicznych.

Powłoki malarskie zewnętrzne

Powłoki malarskie zewnętrzne jak łatwo się domyślić, służą do malowania zewnętrznych powierzchni rur. Zapewniają skuteczną ochronę antykorozyjną instalacjom naziemnym, tj. wodociągi, gazociągi, rurociągi w zakładach energetycznych, rurociągi ppoż, rurociągi paliwowe oraz pozostałe, które pracują w zakresie temperatur od -70 stopni Celsjusza do +600 stopni Celsjusza a także wszelkim rurom ochronnym.

Inne sposoby izolacji rurociągów

Nakładanie powłok malarskich na rury to nie jedyna metoda zabezpieczania ich przed korozją. W tym celu wykonywane są również izolacje poliuretanowe oraz polietylenowe, które zapewniają niesamowicie długą żywotność rur, sięgającą nawet i 50 lat. Należy sobie zdawać sprawę, że wybór właściwej formy izolacji nie należy do łatwych, a konsekwencje źle podjętej decyzji mogą być wręcz drastyczne w skutkach. Specjaliści z DEGA-PLUS zajmują się profesjonalnym nakładaniem powłok izolacyjnych na rury od wielu lat i posiadają bogate doświadczenie. Ich indywidualne podejście do każdego zlecenia jest gwarancją właściwie dobranej i wykonanej izolacji, co potwierdzają liczne referencje od zadowolonych klientów.

Poprzedni artykułKiedy trzeba iść do sądu?
Następny artykułJak radzić sobie z odpadami niebezpiecznymi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj