Silosy i zbiorniki przemysłowe znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w tym jako silosy na surowce, zbiorniki magazynowe, zbiorniki na płyny, granulaty czy materiały sypkie. Konserwacja urządzeń jest ważna w każdym przemyśle, ale nie mniej istotne jest dbanie o dobry stan magazynów i pojemników, ponieważ usprawniają one działania w wielu branżach, a odpowiednio zadbane będą służyć przez lata.
Dlaczego tak ważna jest czystość silosów i zbiorników przemysłowych
Utrzymywanie czystości i higieny w zakładach produkcyjnych, to w dzisiejszych czasach podstawa. Samo mycie hal, czy magazynów to jeszcze nie wszystko, każdy przemysł wiąże się z przechowywaniem i transportem surowców oraz produktów. Silosy służą magazynowaniu różnego rodzaju materiałów sypkich oraz produktów rolniczych. W związku z tym, że są to artykuły spożywcze lub też półprodukty przeznaczone do wytwarzania żywności, miejsce ich składowania musi być odpowiednio czyszczone i dezynfekowane. Różnego rodzaju zbiorniki są wykorzystywane na wielu etapach produkcji i niezbędne jest dbanie o ich dobry stan techniczny oraz czystość. Regularne czyszczenie i przy okazji sprawdzanie stanu technicznego zbiorników przemysłowych jest ważne, by zapewnić ich sprawne działanie. Częstotliwość mycia zbiorników zależy od materiału, z jakiego są wykonane, intensywności użytkowania oraz od rodzaju przechowywanych produktów. Nie można określić jednego harmonogramu czyszczenia silosów, czy zbiorników przemysłowych dla każdego rodzaju produkcji.
Największą częstotliwość czyszczenia zaleca się dla zbiorników na żywność takich jak silosy zbożowe, czy silosy na mąkę. Wykonuje się to przede wszystkim po to, by nie powstała pleśń czy grzyby, ale przede wszystkim, aby nie rozwijały się w nim bakterie. Takie zbiorniki należy czyści nawet co kilka miesięcy.
Z innego powodu czyści się zbiorniki przemysłowe na cement. Tutaj głównym czynnikiem determinującym konieczność czyszczenia jest osadzanie się na ściankach magazynowanego materiału, a w skrajnych przypadkach zaczopowaniu się ujścia. Wówczas wymagane jest wyczyszczenie ich, aby silosy spełniały swoją funkcję. Czyli w przypadku silosów cementowych częstotliwość czyszczenia jest zależna od tego jak szybko materiał będzie się osadzała na powierzaniach, czy też powodował zatykanie spustów. Czyszczenie wykonuje się także rutynowo ze względów higienicznych. Zaleca się regularne czyszczenie, które jest znacznie tańsze i mniej inwazyjne dla materiałów konstrukcyjnych zasobnika.
Na częstotliwość czyszczenia zbiorników przemysłowych wpływają także warunki otoczenia, takie jak wysoka wilgotność i częste zmiany temperatur co może wymuszać częstsze mycie.
Jak widać nie da rady jednoznacznie określić z jaką częstotliwością powinno się czyścić zbiorniki przemysłowe dlatego, każdy zakład przemysłowy powinien indywidualnie określać częstotliwości czyszczenia zbiorników przemysłowych.
Samemu, czy zdać się na specjalistów?
Kompleksowe czyszczenie silosów to proces bardzo wymagający i czasochłonny. Aby przebiegało jak najsprawniej, wykorzystuje się duże myjki ciśnieniowe i inne profesjonalne urządzenia między innymi odkurzacze przemysłowe, dzięki którym cały proces trwa krótko przy zachowaniu niezbędnej dokładności. Bezpieczeństwo przy czyszczeniu silosów musi być priorytetem, ponieważ istnieje wiele czynników ryzyka, w tym upadki, eksplozje, brak tlenu i utonięcie w płynnych lub drobno zmielonych produktach, takich jak mąka i cukier. Silos to ograniczona przestrzeń. Oznacza to, że pracownicy w nich muszą przestrzegać standardowych procedur bezpieczeństwa dla zamkniętych obszarów niebezpiecznych. W wypadku zbiorników na zboże, czy paszę dla zwierząt wiele osób decyduje się na ich samodzielne czyszczenie, natomiast mycie silosów w wielkich zakładach to niewątpliwie praca dla specjalistów takich jak TETON clean https://tetonclean.pl/oferta/czyszczenie-silosow. Wynika to z konieczności zachowania bezpieczeństwa, a także zastosowania urządzeń, których zakup byłby nieopłacalny dla firmy planującej czyścić wyłącznie własne silosy.