Lokata to jeden z najbardziej znanych i rozpowszechnionych produktów bankowych, który pozwala na pomnażanie oszczędności zgromadzonych na rachunku przy pomocy odsetek naliczonych od kapitału. Lokata należy do bezpiecznych form oszczędzania. Przed jej otwarciem w konkretnym banku warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.
Oprocentowanie i okres lokaty bankowej
Podstawowe dwa parametry każdej lokaty bankowej to jej oprocentowanie nominalne oraz okres trwania. Jeśli chodzi o oprocentowanie nominalne, określa ono zysk z lokaty w skali roku. Okres trwania podawany jest z kolei w dniach, miesiącach lub latach. Jak można policzyć zysk z lokaty? Wystarczy, że przemnożymy kwotę lokaty, stawkę oprocentowania i wskaźnik określający czas jej trwania, gdzie 1 oznacza rok, 0,5 – pół roku, itp. Musimy także pamiętać o podatku Belki pobieranym od zysków kapitałowych. Wynosi on obecnie 18%. Przykładowo, lokata na kwotę 1.000 zł przy oprocentowaniu nominalnym 5% na okres 6 miesięcy przyniesie zysk z odsetek w wysokości 20,50 zł (1000 * 0,05 *0,5 *0,82). Różnice w oprocentowaniu lokat mogą być duże, szczególnie przy zmianach stop procentowych, dlatego powinniśmy porównać ze sobą oferty kilku banków.
Dzięki temu zostanie przez nas wybrana najlepsza lokata. Tego typu produkty bankowe mogą wyróżniać się pod kątem statusu klienta. Banki często oferują również specjalne oprocentowanie promocyjne dla nowych klientów. Co więcej, także obecni klienci mogą skorzystać na promocjach. Korzystnym rozwiązaniem, które ma m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów, jest podwyższone oprocentowanie dla nowych środków zgromadzonych ponad wolumen na należących do klienta rachunkach bankowych. Stąd też warto śledzić na bieżąco rankingi lokat dostępne online, by natrafić na najlepsze lokaty w danym momencie.
Rodzaj lokaty – najważniejsze kwestie
Istnieje kilka odmian lokat. Pierwszy z parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę, to odnawialność. Klasycznym rozwiązaniem są lokaty bankowe odnawiane automatycznie po zakończeniu okresu umowy. To bardzo wygodne, szczególnie gdy nie planujemy w danym momencie korzystania z naszych oszczędności, planując długofalowe inwestycje. Jeśli chcemy jednak zyskać większe możliwości lub też zależy nam na choć częściowym wykorzystaniu zgromadzonych środków, powinniśmy postawić na lokatę nieodnawialną. Dzięki niej przy kolejnej inwestycji mamy szansę na wyższe oprocentowanie naszych środków, co przełoży się na realne zyski.
Bardzo ważna jest oprócz tego metoda określania oprocentowania. W dostępnych w wielu bankach tabelach możemy się spotkać z lokatami o stałym lub zmiennym oprocentowaniu. Lokaty o oprocentowaniu stałym zapewniają stabilne zyski. Na lokaty o oprocentowaniu zmiennym powinniśmy z kolei stawiać w obliczu wzrostu stóp procentowych. Ciekawym rozwiązaniem są również lokaty progresywne. W ich przypadku oprocentowanie narasta w trakcie trwania depozytu. Aby zmaksymalizować zyski, opłaca się zatem korzystać z nich jak najdłużej.
Maksymalna kwota lokaty bankowej i konsekwencje zerwania lokaty przed terminem
Banki przyjmują zasadę, zgodnie z którą im większej wpłaty dokonamy na lokatę, tym na większe odsetki możemy liczyć. Bardzo często określana jest w związku z tym maksymalna kwota lokaty bankowej. Wynosi ona zwykle od 10 do 20 tysięcy złotych, chociaż dostępne są także oferty banków z lokatami na maksymalne kwoty do kilkuset tysięcy złotych. Banki w różny sposób podchodzą także do zrywania lokat przed terminem. Może się bowiem zdarzyć, że konsekwencją takiego ruchu będzie całkowita utrata odsetek i zwrócenie jedynie samego, oddanego bankowi kapitału. Powinniśmy o tym pamiętać w szczególności przy lokatach długoterminowych, w przypadku których utrata gromadzonych przez wiele miesięcy odsetek może być dla nas bolesna finansowo. Przeanalizowanie tych wszystkich parametrów lokaty bankowej pozwala na wybranie rozwiązania, które będzie najkorzystniejsze w naszym przypadku.
Źródła:
https://www.bankier.pl/smart/co-to-jest-lokata-bankowa-jak-wybrac-najlepsza-lokate-bankowa
https://www.najlepszekonto.pl/jak-wybrac-lokate-bankowa
https://www.bankier.pl/smart/co-to-jest-lokata-bankowa-jak-wybrac-najlepsza-lokate-bankowa