Laos – tajemniczy raj w centrum półwyspu.

Laos to azjatycki kraj, leżący w południowo-wschodniej części największego kontynentu na świecie, mający swoją stolicę w urokliwym miasteczku o nazwie Wientian. Precyzując jeszcze bardziej jego lokalizację, znajduje się on na Półwyspie Indochińskim. Sąsiaduje z Mjanmą (niegdyś Birmą), Chinami, Wietnamem, Kambodżą oraz Tajlandią, a ponadto jako jedyne spośród wymienionych jest państwem śródlądowym, czyli takim, które charakteryzuje się brakiem dostępu do morza. Fakt ten nie umniejsza jednak w żadnym wypadku zalet tego wyjątkowego zakątka, co zresztą ma odzwierciedlenie w stałym wzroście jego popularności jako turystycznej destynacji. W związku z tym obecnie wiele biur podróży, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, uzupełnia swoje oferty o ciekawe wycieczki w okolice Laos, dzięki którym możliwe jest odwiedzenie i bliższe zapoznanie się z tym iście magicznym miejscem.

Co wyróżnia Laos na tle innych, popularnych celów podróży?

Panujący w Laosie klimat zwrotnikowy monsunowy odpowiada za dużą wilgotność powietrza atmosferycznego w ciągu całego roku oraz dosyć obfite opady. Latem temperatura oscyluje wokół 30 stopni Celsjusza, natomiast zimą nie spada poniżej 16 stopni Celsjusza. Efektem właśnie takich warunków było powstanie zapierającego dech w piersiach krajobrazu, w skład którego wchodzą unikatowe gatunki zwierząt i roślinności, trudne do zaobserwowania w jakiejkolwiek innej części świata. Obcowanie z naturą jest w zasadzie najlepszym pomysłem na wykorzystanie czasu, który można spędzić podczas wypadu w tamtejsze strony. Laos obfituje w gęste lasy oraz góry, a na rytm życia jego mieszkańców znaczący wpływ wywiera obecność rzeki Mekong, spełniającej bardzo istotne funkcje. Drugą rzeczą, zaraz po eksplorowaniu lokalnej fauny i flory, z którą koniecznie trzeba się zapoznać, będąc na terenie południowo-wschodniej Azji, jest kultura. Główną religią Laosu jest buddyzm, a społeczeństwo cechuje się życiem w prostocie, harmonii i równowadze, jak również niespotykaną uczciwością. Informacje o dostępnych wycieczkach znajdują się na stronie https://logostour.pl/kraje/laos

Na szlaku buddyjskich świątyń i cudów natury

Jedna z propozycji wycieczek zorganizowanych, których celem jest właśnie Laos, obejmuje przy okazji także jedno z państw z nim graniczących – Tajlandię. Całkowity czas trwania to 16 dni, które przepełnione są wyjazdami pozwalającymi zwiedzić najbardziej interesujące, oferowane przez Laos atrakcje turystyczne. Rozpoczynamy ją właśnie Tajlandii (Chiang Rai, Chiang Khong), zwiedzając majestatyczne świątynie, osady zamieszkiwane przez miejscowe plemiona oraz malownicze miasteczka i zapoznając się z kulturą, a także zwyczajami. Po rejsie statkiem, z którego podziwiać można przepiękne krajobrazy, docieramy do Laosu (Pakbeng, Oudomxay), gdzie ponownie mamy szansę podziwiać bogactwo etniczne, spacerując po okolicznych wioskach i obserwując życie mieszkańców, a następnie zobaczyć słynne jaskinie Ban Pak Ou, będące miejscem kultu. Kolejny przystanek to stolica północnego Laosu – Luang Prabang – znajdująca się na liście Dziedzictwa Światowego UNESCO, gdzie m. in składamy wizytę w Muzeum Narodowym i docieramy do wodospadów Kuang Si. Następnie przejeżdżamy przez Równinę Dzbanów, aż do Vang Vieng. Na koniec odwiedzamy stolicę Laosu – Wientian, wraz z najważniejszymi świątyniami oraz stupą Pha That Luang, uznawaną za symbol miasta. Ostatnim punkt stanowi przelot z Udon Thani do stolicy Tajlandii – Bangkoku i spędzenie tam całego dnia, podczas którego zwiedzimy między innymi najważniejszy w kraju kompleks królewsko-pałacowy.

Podróż przez trzy kraje

Nieco różniącym się od wersji opisanej powyżej, ale równie ciekawym wariantem, na który można się zdecydować, planując podróż w intrygujące zakątki Półwyspu Indochińskiego, jest wycieczka łącząca ze sobą trzy kraje: Birmę, Tajlandię, a także oczywiście Laos. Właściwa część wyjazdu rozpoczyna się we wcześniej wspomnianej Birmie (Rangun), włączając tradycyjnie do programu wizytę w jej najsłynniejszej buddyjskiej świątyni. Pobyt w Paganie, która jest następnym celem, stwarza mnóstwo okazji do obserwacji życia codziennego Birmańczyków. Po drodze nad Jezioro Inle, gdzie spędzamy kolejny dzień, pływając łódką, odwiedzamy jeszcze górę Popa oraz znajdujący się na samym jej szczycie klasztor. W pobliżu jeziora wstępujemy ponadto do sanktuarium Indein, po czym spędzamy wieczór, degustując wino z lokalnej winiarni w blasku zachodzącego słońca. Po minięciu tak zwanego Złotego Trójkąta, wkraczamy na trasę terytorium Tajlandii (Chiang Khong), skąd kierujemy się do Laos (Pakbeng, Oudomxay, Luang Prabang), na którym to etapie kończy się wyprawa.

Laos należy do grupy mniej oczywistych celów obieranych przez turystów w ramach wakacyjnych wypraw. Nie każdy zdecyduje się na wyjazd w skrywające ciągle wiele tajemnic, ale jednocześnie niezwykle fascynujące miejsce. Niemniej jednak podróż w ten odległy zakątek świata gwarantuje przeżycie niesamowitej przygody i niekończących się zachwytów nad wszechobecnym pięknem naszej planety, które pozostaną w naszej pamięci przez całe życie.

Poprzedni artykułKredyt hipoteczny – co trzeba o nim wiedzieć?
Następny artykułIdealny obiekt na event lub konferencje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj