Bądź pewny swojego przyszłego partnera biznesowego!

Planujesz nawiązanie współpracy z nowym odbiorcą towaru, najemcą magazynu, franczyzobiorcą? Zanim podpiszesz umowę, dokładnie prześwietl przyszłego partnera biznesowego. Dzięki temu znacząco zmniejszysz ryzyko zatorów płatniczych i utraty płynności finansowej. Jak tego dokonać?

Nawiązanie współpracy biznesowej zawsze wiąże się z ryzykiem. Zwłaszcza dziś, w czasie pandemii COVID-19, kiedy prawdopodobieństwo niewypłacalności firm rośnie.

Aby ochronić swoją płynność finansową i uniknąć podpisania umowy z dłużnikiem, warto działać w przemyślany, konsekwentny sposób. Od czego zacząć?

Przede wszystkim prewencja

Pierwszym krokiem, który pomoże zweryfikować wiarygodność płatniczą potencjalnego partnera, powinno być pobranie Raportu o Przedsiębiorcy wz Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor. To dokument zawierający pozytywne i negatywne informacje gospodarcze, czyli dane o ewentualnych długach i spłaconych terminowo należnościach wraz ze szczegółami:

  • danymi wierzycieli (jeśli ci ich nie zastrzegli),
  • datą wymagalności i datą spłaty,
  • kwotami poszczególnych zobowiązań i tytułami prawnymi.

W ofercie abonamentowej dostępny jest Raport o Przedsiębiorcy uzupełniony danymi z Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Związku Banków Polskich. Aby zyskać dostęp do takich danych, musisz jednak mieć pisemne upoważnienie podmiotu sprawdzanego. Jeśli twój potencjalny kontrahent nie ma długów, nie powinieneś mieć żadnego problemu, aby je otrzymać. Można również uzupełnić raport danymi z wywiadowni gospodarczej Prześwietl.pl dostępnymi za pośrednictwem Systemu BIG.pl.

Generując raport, dowiesz się, czy twój potencjalny klient ma długi ujawnione w Rejestrze Dłużników i jak radzi sobie z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Jeśli okaże się, że jest dłużnikiem, będziesz mógł zrezygnować ze współpracy lub umieścić w umowie dodatkowe zapisy, które ochronią twoje interesy.

Sprawdzenie firmy – jak to zrobić krok po kroku

Aby przyspieszyć cały proces, przed sprawdzeniem firmy miej pod ręką podstawowe informacje na jej temat:

  • formę prawną,
  • pełną nazwę,
  • NIP,
  • opcjonalnie także REGON (nie jest wymogiem koniecznym, dodatkowo można po nim przeszukać bazę ZBP).

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz sprawdzić inną firmę:

wejdź na stronę www.system.big. i załóż darmowe BIGkonto;

  • zweryfikuj swoje dane, przesyłając skany dokumentów rejestrowych firmy (CEIDG, KRS) i skan swojego dokumentu tożsamości;
  • po weryfikacji dokumentów, drogą mailową otrzymasz potwierdzenie aktywacji usługi;
  • opłać raport.

Możesz zapłacić za niego jednorazowo lub wykupić usługę abonamentową (już od 149 zł miesięcznie). Sięgając po abonament, zyskasz dostęp do dodatkowych usług, które pomogą ci skutecznie zarządzać wierzytelnościami i minimalizować ryzyko zatorów płatniczych także na kolejnych etapach współpracy z klientami.

Wśród nich znajdują się m.in.:

  • pieczęć prewencyjna – to elektroniczny stempel, który możesz umieścić na fakturach i rachunkach. Wysyłając klientowi opatrzony nią dokument, ostrzeżesz go o konsekwencjach opóźnionych płatności. Wyślesz także jasny sygnał, że poważnie podchodzisz do zarządzania należnościami i masz sposób na opieszałych płatników;
  • monitorowanie kontrahentów. To, że twój kontrahent jest dziś wypłacalny, wcale nie oznacza, że będzie tak również jutro. Monitorując partnerów biznesowych, otrzymasz powiadomienie mailowe, jeśli pojawi się pozytywny lub negatywny wpis o wskazanej przez ciebie firmie. Dzięki temu będziesz mógł szybko reagować i skuteczniej ochronisz swój biznes;
  • pomoc BIG-u w wysyłce wezwań do zapłaty. Jeśli twój kontrahent będzie zwlekał z płatnością, za pośrednictwem BIG-u wyślesz do niego wezwanie do zapłaty, informując jednocześnie o współpracy z najlepszym wiodącym rejestrem dłużników i tym, że konsekwencją dalszej zwłoki będzie ujawnienie danych dłużnika. Dla wielu spóźnialskich taki dokument jest wystarczającą motywacją do uregulowania zaległości. W organizacji masowej wysyłki może cię wesprzeć opiekun BIG InfoMonitor;
  • możliwość wpisywania danych dłużników do rejestru. Jeśli mimo wysyłki wezwania do zapłaty twój kontrahent nie ureguluje długu, po upływie miesiąca od wysyłki wezwania będziesz mógł umieścić jego dane w rejestrze dłużników. Ten może usunąć kłopotliwy wpis jedynie na twój wniosek.

Z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor co 1,5 sekundy pobierany jest raport o zaległym zadłużeniu osób lub firm. W minionym roku BIG InfoMonitor przygotował ponad 25 mln takich informacji. W ten sposób prześwietlonych zostało co najmniej raz 7,5 mln osób i prawie 1,6 mln firm, co oznacza, że zapytania o wiarygodność płatniczą dotyczyły co piątego dorosłego Polaka i ponad połowy działających na rynku firm. Raportów sprawdzających jest tym więcej im większy popyt, ze strony konsumentów i firm, na kredyty i inne towary czy usługi za które płaci się z odroczonym terminem płatności.

Poprzedni artykułW jakim rejonie Hiszpanii warto kupować nieruchomości?
Następny artykułUbezpieczenie plus inwestowanie – czy warto to łączyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj