Sprężarka śrubowa to urządzenie, które służy do sprężania gazu. Do osiągnięcia zamierzonego efektu dochodzi dzięki pracującym śrubom. Przestrzeń między nimi zmniejsza się w wyniku ich pracy i sprężony gaz trafia od otworów ssawnych do otworów tłocznych. Sprawdźmy, jaka jest dokładna zasada działania tego rodzaju sprężarek?
Podstawowe elementy sprężarki śrubowej
Źródłem mocy w sprężarkach śrubowych są dwie obracające się bez ustanku śruby, które przepychają powietrze trafiające do nich z zewnątrz. Poddawane jest ono kompresji, przechodzi przez filtr, dzięki któremu zostaje oczyszczone ze szkodliwych cząsteczek i dopiero wówczas wtłaczane jest do przestrzeni występującej pomiędzy obracającymi się śrubami. Właśnie w tym miejscu gaz, np. powietrze, zostaje poddany sprężeniu. Ulega kompresji w wyniku zmniejszania się wolnej przestrzeni pomiędzy śrubami sprężarki śrubowej.
Wszystko z tego względu, że wraz z coraz mniejszą komorą, w której znajduje się gaz, dochodzi do wzrostu ciśnienia. Ruch śrub jest ciągły, stąd też powstaje wysokociśnieniowy strumień sprężonego powietrza. Sprężarki śrubowe na polskim rynku oferuje między innymi firma Aerzen.com.
Jak działa sprężarka śrubowa olejowa?
Wiedząc już, jak sprężarki śrubowe sprężają powietrze i inne gazy, warto jest przyjrzeć się bliżej zasadzie działania sprężarki śrubowej olejowej. Wykorzystuje ona wtrysk oleju do oczyszczania, schładzania, smarowania, zabezpieczenia i ochrony wnętrza sprężarki. Może dzięki temu pracować w trybie ciągłym, przez całą dobę, ale operator urządzenia musi wymieniać olej po określonym czasie pracy.
W wyniku sprężania powietrza lub gazu w sprężarce śrubowej olejowej nie tylko uzyskujemy sprężony gaz, ale również produkt w postaci mieszaniny oleju i powietrza. Zanim więc uzyskamy sprężony gaz do użycia, musi on zostać rozdzielony od oleju, w czym pomagają głównie filtry. Pełnią one funkcję pierwszej fazy separacji, a później mieszanka powietrza i oleju poddawana jest działaniu siły odśrodkowej oraz szybkich zmian kierunku. Ostatecznie uzyskuje się oczyszczone, sprężone powietrze, zaś oddzielony od niego olej wraca do komory sprężarki i może być wykorzystywany ponownie po schłodzeniu do odpowiedniej temperatury i przefiltrowaniu.