Poszukując wygodnego oraz taniego w obsłudze ocieplania jeszcze częściej zastanawiamy się nad wykorzystaniem pompy ciepła. Przede wszystkim liczymy na to iż pompa ciepła zagwarantuje niewielkie nakłady ocieplania oraz będzie pracować bezawaryjnie poprzez kilkadziesiąt lat.
Jest to w pełni zasadne, gdyż ceny klasycznych paliw błyskawicznie się zmieniają. Z roku na rok są jeszcze większe oraz ciężko założyć jaka będzie sytuacja w perspektywie najbliższych lat. Wytwarzane teraz pompy ciepła są bezusterkowym, oszczędnym oraz przyjaznym otoczeniu źródłem ciepła o zapewnionej przyszłości.
Pompa ciepła – jak to funkcjonuje?
Pompa ciepła to niskotemperaturowe narzędzie grzewcze stosujące energię termiczną, jakiej duże ilości znajdują się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza oraz wody. Jego reguła funkcjonowania wsparta jest na tradycyjnych zmianach fizycznych, jakie występują w urządzeniu: parowaniu, sprężaniu skraplaniu i rozprężaniu. Żeby pompa ciepła funkcjonowała, wymaga dostarczenia do silnika sprężarki jedynie małej ilości energii elektrycznej. Pompa ciepła to narzędzie grzejne, jakie jednakże nie „wytwarza” energii. Do jej funkcjonowania nie potrzebny jest także mechanizm wypalania, natomiast zatem nie ma spalin, popiołu, brudu oraz pozostałych efektów ubocznych. Pompy ciepła w pełni stosują energię zebraną w otoczeniu naturalnym, jaka drzemie w poziomach wody, gruntu natomiast chociażby powietrza. Pompa ciepła, dzięki zastosowaniu właściwych przebiegów termodynamicznych, jest w stanie przetworzyć energię pierwotną oraz dać ją do własnej instalacji grzejnej zgodnie z naszym zapotrzebowaniem.
Moc oraz skuteczność pompy ciepła
Parametrami charakteryzującymi pracę pompy ciepła, są jej moc grzejna i wskaźnik skuteczności COP. Moc pompy ciepła dostosowywana jest we współzależności od zapotrzebowania domu na energię termiczną i przy uwzględnieniu owego, czy narzędzie wykorzystywane będzie tylko do wspierania instalacji grzejnej, lub także będzie dogrzewać wodę użytkową. Jak można szybko określić, dla klasycznego domu jednorodzinnego o przestrzeni 100 m kw. oraz współczynniku zamówienia energii termicznej na poziomie 50 W/m kw. (zwykły nowy obiekt), wymagana moc pompy ciepła będzie równa ok. 5–10 kW.
Vinstal – akcesoria do ogrzewania domu.