Czym różni się condohotel od aparthotelu?

Obecnie słowa condohotel i aparthotel stosowane są wymiennie. Wiele osób nie wie, czym różnią się od siebie. W internecie możemy również znaleźć masę różnych definicji określających te terminy. Problemem wydaje się zwłaszcza brak prawa w Polsce, które ustawowo definiowałoby, czym jest condohotel, a czym aparthotel. W tym artykule postaramy się wyjaśnić różnice między tytułowymi terminami.

Condohotel – inwestowanie dla zapracowanych

W skrócie, wybierając condohotele, nabywamy na własność pokój w hotelu oraz udział w częściach wspólnych. Nie możemy ingerować w wystrój pokoju, ani też terminy jego wynajmu. Tym zajmuje się narzucony z góry operator hotelu, który dba również o naprawy, czystość i obsługę gości. Zysk z wynajmu pokoju dzielony jest pomiędzy zarządcę a wszystkich właścicieli pokojów hotelowych. Z takiego pokoju możemy skorzystać również i my, niestety tylko w wyznaczonym przez operatora terminie. W tym przypadku często mamy do czynienia z tzw. gwarantowanym zyskiem, czyli przez określony czas, np. 5-10 lat otrzymujemy ustaloną z góry kwotę pieniędzy. Po tym okresie jesteśmy uzależnieni od umiejętności operatora. W pokoju hotelowym raczej nie zamieszkamy na stałe.

Aparthotel – dla wygodnych i samodzielnych

To połączenie apartamentu i hotelu – korzystamy z mieszkania o podwyższonym standardzie, z kuchnią, ale i obsługą hotelową. Aparthotele mogą znajdować się w jednym budynku, ale również stanowić osobne elementy całego kompleksu. Muszą natomiast mieć większy metraż niż pokoje hotelowe, jak również elementy typowe dla hoteli. Można tu zatem skorzystać z siłowni czy basenu, wykupić śniadanie w formie bufetu itd. Obsługą całości zajmuje się zazwyczaj jedna osoba zarządzająca. Bardzo wiele tego typu inwestycji znajduje się nad morzem – inwestorzy chętnie lokują swój kapitał w apartamenty w Gdańsku czy Gdyni, gdzie przyjeżdża wielu turystów i biznesmenów.

Aparthotele mogą mieć jednego właściciela, ale nie jest to regułą. Często tego typu lokale również są sprzedawane pojedynczym inwestorom, którzy w dowolnym momencie mogą zmienić operatora, a nawet zamieszkać w swoim apartamencie. W tym przypadku właściciele mają większy wpływ na zarządcę, jak również sposób wynajmu nieruchomości. Często zyski z całości nie są dzielone między właścicieli, każdy z nich otrzymuje zysk z wynajmu własnego apartamentu, co dla niektórych może okazać się znacznie bardziej kuszącą formą niż condohotele.

Podobieństwa i różnice

Z pewnością aparthotele i condohotele mają wiele cech wspólnych, jak choćby oddanie zarządzania w ręce operatorów i czerpanie zysków z wynajmu krótkoterminowego. Poza tym podobna jest ich infrastruktura – wyposażone w baseny, restauracje czy bary dla gości. Jednak sporo się też różnią. Condohotele mogą zostać zaopatrzone w sale konferencyjne, co pozwala im oferować swoje usługi firmom. Tutaj właściciel pokoju ma również mniejszy wpływ na zarządzanie swoim lokalem, ale za to otrzymuje gwarantowany zysk. Aparthotele są z kolei idealną propozycją dla tych, którzy chcieliby mieć większą swobodę i sami potrafią już zarządzać wynajmowaną nieruchomością. A w przyszłości rozważają również zamieszkanie w niej. Który z tych systemów jest bardziej opłacalny? Tu już wszystko zależy od inwestora – m.in. czasu, który może poświęcić, i jego oczekiwań.

Najlepsze oferty nieruchomości inwestycyjnych, RynekPierwotny.pl

Poprzedni artykułCzym jest sitodruk?
Następny artykułUrządzenie FortiWiFi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj