Wbrew pozorom nieużywane słoiki nie nadają się wyłącznie do wyrzucenia lub schowania gdzieś w kąt piwnicy. Wystarczy odrobina dobrych chęci, by zamienić je w designerski lampiony, świeczniki i doniczki. Sprawdź, jak tchnąć nowe życie w stare słoiki.
W jaki sposób ozdabiać stare słoiki?
Możliwości wykorzystania słoików jest sporo. Możemy zastosować np. metodę decoupage. W tym celu wystarczy kupić papier o dowolnej, ulubionej kolorystyce i tubkę kleju ‒ to wszystkie narzędzia potrzebne nam do pracy. Następnie z papieru wytnijmy jakiś intrygujący kształt i przyklejamy papier na słoik. Wcześniej nanieśmy jeszcze cienką warstwę kleju na słoik. Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w naklejki na słoiki personalizowane, które również możemy wydrukować samodzielnie na domowej drukarce lub, jeśli zależy nam na profesjonalnym efekcie, zlecić ich wydruk profesjonalnej drukarni. Cena takiej usługi nie jest wysoka, a efekt będzie naprawdę świetny.
Co do przyklejania dekoracji z papieru, warto zrobić to nie wcześniej niż po 15 minutach od nałożenia kleju. Jednak, aby uzyskać najlepsze efekty, najlepiej po wspomnianych 15 minutach warto nałożyć klej jeszcze raz, by cała dekoracja się umocniła. Na końcu można nieco wyrównać całą powierzchni i usunąć pęcherzyki powietrza. Dodatkowo na słoiku można przyczepić np. kolorowe guziki.
Do czego mogą służyć słoiki z odzysku?
Tak naprawdę możemy użyć słoików na nieskończoną ilość sposobów. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Niemniej jednak osoby, które ozdabiają słoiki, tworzą z ich np. podstawki na świeczki. Można je ustawiać w kuchni, salonie czy na tarasie. Jeżeli mamy możliwość, możemy także słoiki zawiesić na drucikach. Dodatkowo można do środka wsypać niewielką ilość piasku, by nasze designerskie świeczki jeszcze lepiej się prezentowały. Ich zaletą będzie nietuzinkowy wygląd. Kolejnym sposobem na wykorzystanie słoików jest przerobienie ich na wazony, doniczki czy pojemnika do przechowywania kawy i herbaty. Po własnoręcznym przyozdobieniu słoików możemy być pewni, że posiadamy absolutnie unikatowe ozdoby.
Jak oczyszczać słoiki przed ozdabianiem?
W pierwszej kolejności warto pozbyć się wszelkich etykiet. Jeżeli w słoikach przechowywano wcześniej np. kiszone warzywa, umyjmy dokładnie wnętrze, by zniknął nieprzyjemny, kwaśny zapach. W tym celu wystarczy je namoczyć w gorącej wodzie i umyć dowolnym płynem do mycia naczyń lub sodą oczyszczoną. Na cały zabieg wystarczy nam kilka minut. Jednak gdyby zapach był wyjątkowo trwały, można zalać słoik wrzątkiem i dodać kilka kropel soku z cytryny.