Polski ustawodawca daje przedsiębiorcom i podatnikom indywidualnym możliwość skorzystania z dwóch rodzajów interpretacji podatkowych. Czym jednak są owe interpretacje i jakie potencjalne korzyści mogą wynikać ze skorzystania z nich? Odpowiedzi na te pytanie poszukamy w dalszej części artykułu.
Czym są interpretacje podatkowe?
Interpretacje podatkowe są to konkretne, prawnie zobowiązujące interpretacje urzędnicze konkretnych problemów odnoszących się do prawa podatkowego. Polska ordynacja podatkowa wyróżnia dwa ich podstawowe rodzaje. Tak więc podatnik może skorzystać z interpretacji indywidualnej, która jest odpowiedzią na zadane przez niego pytanie dotyczące skutków prawnopodatkowych wynikających z konkretnych działań przez niego podjętych lub planowanych. Jest ona wydawana przez jednego z dyrektorów 5 izb podatkowych w ciągu 3 miesięcy od dostarczenia zapytania do instytucji podatkowej. Innym rodzajem interpretacji podatkowej jest interpretacja ogólna, która jest wydawana przez Ministra Finansów i odnosi się do wszystkich podmiotów objętych prawem podatkowym (nie tylko podmiotu wnioskującego).
Jakie korzyści wynikają z faktu skorzystania z interpretacji podatkowej?
Interpretacje podatkowe mają dwie podstawowe funkcje. Pierwsza z nich to informacyjna – pozwala na zmodyfikowanie swoich działań, tak aby były one zgodne z aktualną wykładnią prawa podatkowego. Druga z kolei to funkcja gwarancyjna – przedsiębiorca działając w zgodzie z zaleceniami zawartymi w interpretacji podatkowej, jest prawnie chroniony. Co więcej same zalecenia nie mogą dla niego skutkować negatywnymi konsekwencjami. Tak więc, zarówno indywidualne, jak i ogólne odpowiedzi urzędników są dla podatników swoistym zabezpieczeniem przed negatywnymi skutkami ich własnej, nieprawidłowej często interpretacji aktualnie obowiązujących przepisów prawa podatkowego. Co więcej, owe interpretacje poprzez swój wiążący prawnie charakter mogą być również wykorzystane w sporach prawnopodatkowych z urzędnikami państwowymi.