Urządzenie FortiWiFi

Popularnym rozwiązaniem zabezpieczającym, które jednocześnie chroni przed wieloma różnymi zagrożeniami jest UTM. To kompleksowa platforma, która łączy w sobie między innymi firewall, VPN i inne funkcjonalności, gwarantując użytkownikom kompleksową ochronę.

Ogromną zaletą urządzeń typu UTM jest ich niewielki, kompaktowy rozmiar – z pewnością znajdzie się dla nich miejsce w serwerowni każdej firmy. W tym artykule poruszymy temat idealnego urządzenia dla mniejsze firmy, czyli produktu Fortinet FortiWiFi-30E. Urządzenie to zostało zaprojektowane z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach, którym zależy na stworzeniu wysokiej jakości zabezpieczeń w firmie. Wiele małych firm korzysta tylko z ochrony „rozproszonej”, która może być niezbyt skuteczna bądź bardziej kosztowna, dlatego zachęcamy do połączenia wszystkich zabezpieczeń w ramach jednego, kompleksowego urządzenia.

Specyfikacja FortiWiFi-30E

UTM FortiWiFi-30E, czyli profesjonalna, zintegrowana platforma bezpieczeństwa to urządzenie wyposażone w 4 gniazda RJ-45, port USB, port zarządzania out-of-band, port WAN RJ-45 i dwie anteny dookólne 2,4 GHz i 5 GHz. Zastosowanie tego urządzenia umożliwia segmentowanie sieci bezprzewodowej; podczas tego procesu zachowywany jest standard PCI DSS, dzięki czemu zagwarantowane jest zabezpieczenie przed nieautoryzowanymi bezprzewodowymi punktami dostępu. Wielu użytkowników uważa, że tak kompleksowe rozwiązania jak UTM mogą być trudne w instalacji czy skomplikowane w użyciu, jednak produkt proponowany przez markę Fortinet wyróżnia się dedykowanym procesorem FortiASIC i oprogramowaniem FortiOS, które przyspieszają działanie urządzenia. Technologia „System-on-a-Chip” umożliwia konsolidację procesorów treści i sieci. Warto zwrócić uwagę na fakt, że UTM ten nie posiada wentylatorów, ponieważ nie generuje wysokich temperatur, dlatego pracuje bardzo cicho i pobiera niewiele prądu.

Przepustowość firewalla w urządzeniu FortiWiFi-30E wynosi 950 Mb/s. Podczas, gdy są włączone dodatkowe funkcje ochrony, UTM jest w stanie skanować dane z przepustowością około 150 Mb/s. Jest to wystarczające dla przedsiębiorstw mniejszej i średniej wielkości oraz oddziałów lokalnych. Te funkcje ochrony to między innymi: kontrola aplikacji, antywirus, moduł IPS, ochrona punktów końcowych i moduł skanujący protokoły HTTP/S.

Łatwość eksploatacji urządzenia FortiWiFi

Zintegrowana konsola administracyjna służąca do obsługi urządzenia UTM ułatwia sterowanie wszystkimi funkcjonalnościami. Podstawowe funkcje, które umożliwiają zastąpienie klasycznego routera przez UTM to:

 • zapora sieciowa,
 • priorytetyzacja ruchu internetowego,
 • wirtualne sieci LAN,
 • konfiguracja protokołów trasowania.

Do platformy zabezpieczającej dodanego również wiele funkcji dodatkowych, które są rozszerzeniem możliwości działania urządzenia. Te funkcje to między innymi:

 • moduł antyspamowy,
 • system prewencji włamań, czyli IPS,
 • podział ruchu na kilka łączy WAN,
 • ochrona antywirusowa na bramie sieciowej,
 • ochrona antywirusowa na stacjach roboczych,
 • kontrola treści internetowych,
 • ochrona pracowników przed szkodliwym oprogramowaniem.

Tak wiele różnych funkcjonalności bardzo ciężko byłoby uzyskać przy zastosowaniu rozwiązań zabezpieczających pochodzących od kilku różnych firm. W przypadku UTM wszystko jest zawarte w jednym urządzeniu, którym można sterować z jednej, wygodnej konsoli. Urządzenie posiada wbudowaną funkcję audytu, która umożliwia sprawdzenie działania sieci i zidentyfikowanie wszelkiego rodzaju zagrożeń.

Profesjonalne statystyki lokalne uzupełniane są również przez usługę FortiCloud – jest to usługa dostępna w ramach rozszerzenia. Umożliwia zarządzanie wszystkimi urządzeniami FortiWiFi, FortiCloud i FortiGate. W panelu dostępne są opcje umożliwiające zaawansowaną konfigurację urządzeń, instalowanie nowych klientów oraz aktualizowanie oprogramowania na wszystkich urządzeniach wykorzystywanych w firmie.

Dodatkową zaletą jest również usługa FortiGuard – jej działanie polega na zintegrowaniu kilku modułów bezpieczeństwa, które można dobierać w zależności od zapotrzebowania firmy. Przykładowe moduły to:

 • IPS (ochrona przed intruzami) – system osiąga 100% zablokowanych ataków,
 • kontrola aplikacji – wgląd we wszystkie uruchomione aplikacje,
 • filtr antyspamowy – coraz większa baza sygnatur, która jest stale aktualizowana,
 • web filtering – moduł blokujący złośliwe strony internetowe,
 • ochrona przed botnetami – agregacja złośliwych adresów IP,
 • antywirus – powiększana każdego dnia baza, ochrona również na stacjach roboczych,
 • moduł wykrywania podatności – automatyczna metoda łamania aplikacji.

Podsumowując, urządzenie FortiWiFi-30E to wysokiej jakości produkt, który z pewnością znajdzie zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach i spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Gdzie zakupić urządzenie FortiWiFi?

Mamy nadzieję, że powyższy opis zachęcił Państwa do zainteresowania się urządzeniem FortiWiFi-30E. Opisywaną platformę UTM polecamy zakupić w profesjonalnym sklepie, który zajmuje się dystrybucją rozwiązań IT dla przedsiębiorstw. Jednym z takich sklepów jest thomas it. Eksperci z chęcią pomogą Państwu w instalacji i konfiguracji zakupionych urządzeń, a także odpowiedzą na wszelkie pojawiające się pytania.

Poprzedni artykułCzym różni się condohotel od aparthotelu?
Następny artykułSystem APS, czyli proste i skuteczne planowanie produkcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj