Popularnym rozwiązaniem zabezpieczającym, które jednocześnie chroni przed wieloma różnymi zagrożeniami jest UTM. To kompleksowa platforma, która łączy w sobie między innymi firewall, VPN i inne funkcjonalności, gwarantując użytkownikom kompleksową ochronę.
Ogromną zaletą urządzeń typu UTM jest ich niewielki, kompaktowy rozmiar – z pewnością znajdzie się dla nich miejsce w serwerowni każdej firmy. W tym artykule poruszymy temat idealnego urządzenia dla mniejsze firmy, czyli produktu Fortinet FortiWiFi-30E. Urządzenie to zostało zaprojektowane z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach, którym zależy na stworzeniu wysokiej jakości zabezpieczeń w firmie. Wiele małych firm korzysta tylko z ochrony „rozproszonej”, która może być niezbyt skuteczna bądź bardziej kosztowna, dlatego zachęcamy do połączenia wszystkich zabezpieczeń w ramach jednego, kompleksowego urządzenia.
Specyfikacja FortiWiFi-30E
UTM FortiWiFi-30E, czyli profesjonalna, zintegrowana platforma bezpieczeństwa to urządzenie wyposażone w 4 gniazda RJ-45, port USB, port zarządzania out-of-band, port WAN RJ-45 i dwie anteny dookólne 2,4 GHz i 5 GHz. Zastosowanie tego urządzenia umożliwia segmentowanie sieci bezprzewodowej; podczas tego procesu zachowywany jest standard PCI DSS, dzięki czemu zagwarantowane jest zabezpieczenie przed nieautoryzowanymi bezprzewodowymi punktami dostępu. Wielu użytkowników uważa, że tak kompleksowe rozwiązania jak UTM mogą być trudne w instalacji czy skomplikowane w użyciu, jednak produkt proponowany przez markę Fortinet wyróżnia się dedykowanym procesorem FortiASIC i oprogramowaniem FortiOS, które przyspieszają działanie urządzenia. Technologia „System-on-a-Chip” umożliwia konsolidację procesorów treści i sieci. Warto zwrócić uwagę na fakt, że UTM ten nie posiada wentylatorów, ponieważ nie generuje wysokich temperatur, dlatego pracuje bardzo cicho i pobiera niewiele prądu.
Przepustowość firewalla w urządzeniu FortiWiFi-30E wynosi 950 Mb/s. Podczas, gdy są włączone dodatkowe funkcje ochrony, UTM jest w stanie skanować dane z przepustowością około 150 Mb/s. Jest to wystarczające dla przedsiębiorstw mniejszej i średniej wielkości oraz oddziałów lokalnych. Te funkcje ochrony to między innymi: kontrola aplikacji, antywirus, moduł IPS, ochrona punktów końcowych i moduł skanujący protokoły HTTP/S.
Łatwość eksploatacji urządzenia FortiWiFi
Zintegrowana konsola administracyjna służąca do obsługi urządzenia UTM ułatwia sterowanie wszystkimi funkcjonalnościami. Podstawowe funkcje, które umożliwiają zastąpienie klasycznego routera przez UTM to:
- zapora sieciowa,
- priorytetyzacja ruchu internetowego,
- wirtualne sieci LAN,
- konfiguracja protokołów trasowania.
Do platformy zabezpieczającej dodanego również wiele funkcji dodatkowych, które są rozszerzeniem możliwości działania urządzenia. Te funkcje to między innymi:
- moduł antyspamowy,
- system prewencji włamań, czyli IPS,
- podział ruchu na kilka łączy WAN,
- ochrona antywirusowa na bramie sieciowej,
- ochrona antywirusowa na stacjach roboczych,
- kontrola treści internetowych,
- ochrona pracowników przed szkodliwym oprogramowaniem.
Tak wiele różnych funkcjonalności bardzo ciężko byłoby uzyskać przy zastosowaniu rozwiązań zabezpieczających pochodzących od kilku różnych firm. W przypadku UTM wszystko jest zawarte w jednym urządzeniu, którym można sterować z jednej, wygodnej konsoli. Urządzenie posiada wbudowaną funkcję audytu, która umożliwia sprawdzenie działania sieci i zidentyfikowanie wszelkiego rodzaju zagrożeń.
Profesjonalne statystyki lokalne uzupełniane są również przez usługę FortiCloud – jest to usługa dostępna w ramach rozszerzenia. Umożliwia zarządzanie wszystkimi urządzeniami FortiWiFi, FortiCloud i FortiGate. W panelu dostępne są opcje umożliwiające zaawansowaną konfigurację urządzeń, instalowanie nowych klientów oraz aktualizowanie oprogramowania na wszystkich urządzeniach wykorzystywanych w firmie.
Dodatkową zaletą jest również usługa FortiGuard – jej działanie polega na zintegrowaniu kilku modułów bezpieczeństwa, które można dobierać w zależności od zapotrzebowania firmy. Przykładowe moduły to:
- IPS (ochrona przed intruzami) – system osiąga 100% zablokowanych ataków,
- kontrola aplikacji – wgląd we wszystkie uruchomione aplikacje,
- filtr antyspamowy – coraz większa baza sygnatur, która jest stale aktualizowana,
- web filtering – moduł blokujący złośliwe strony internetowe,
- ochrona przed botnetami – agregacja złośliwych adresów IP,
- antywirus – powiększana każdego dnia baza, ochrona również na stacjach roboczych,
- moduł wykrywania podatności – automatyczna metoda łamania aplikacji.
Podsumowując, urządzenie FortiWiFi-30E to wysokiej jakości produkt, który z pewnością znajdzie zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach i spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Gdzie zakupić urządzenie FortiWiFi?
Mamy nadzieję, że powyższy opis zachęcił Państwa do zainteresowania się urządzeniem FortiWiFi-30E. Opisywaną platformę UTM polecamy zakupić w profesjonalnym sklepie, który zajmuje się dystrybucją rozwiązań IT dla przedsiębiorstw. Jednym z takich sklepów jest thomas it. Eksperci z chęcią pomogą Państwu w instalacji i konfiguracji zakupionych urządzeń, a także odpowiedzą na wszelkie pojawiające się pytania.