Jaka kara grozi nieletniemu za handel dopalaczami?

Jaka kara grozi nieletniemu za handel dopalaczami?

Niestety problem dopalaczy jest coraz większy i dotyczy już nawet dzieci ze szkoły podstawowej. Wbrew pozorom handlarzami są nie tylko osoby dorosłe, ale również małoletnie, które złapane na gorącym uczynku często tłumaczą, że chciały dorobić sobie do kieszonkowego, a dopalacze przecież nie są narkotykami. Jednak również osoby poniżej 18 roku życia będą odpowiadać za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym w postępowaniu w sprawie nieletnich, a kara zależy od stopnia demoralizacji.

Co grozi nieletniemu za handel dopalaczami?

Obecnie dopalacze traktowane są jako twarde narkotyki, a to wszystko za sprawą zmiany przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii. Teraz kara będzie dotyczyła zarówno osób, które nie tylko handlują dopalaczami, ale również je posiadają. Jednak zaostrzenie najbardziej dotyka osoby pełnoletnie. Z kolei nieletni będzie podlegać sądowi rodzinnemu, chyba, że wskutek jego działania dojdzie do śmierci czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, a osoba nieletnia ma przynajmniej 15 lat. Oczywiście sąd będzie brał pod uwagę stopień demoralizacji, ale również charakter czynu, jego skalę i powtarzalność.

Kary przewidziane w kodeksie rodzinnym za handel dopalaczami

Osoby nieletnie w myśl polskiego prawa nie popełniają przestępstwa, a jedynie czyny o charakterze demoralizacji, zatem kara ma mieć głównie charakter resocjalizacyjny. Bierze się tutaj pod uwagę niedojrzałość emocjonalną, psychiczną, a także społeczną i sytuację rodzinną. Na samym początku sąd rodzinny podejmuje próby rozwiązania sytuacji poprzez kontakt z rodzicami i współpracę, tzw. nadzór rodzicielski. W takiej sytuacji młody człowiek może być zobligowany do pójścia na warsztaty mówiące o szkodliwości narkotyków, które odbywają się w ośrodku uzależnień albo w ośrodkach socjoterapii. Również współpraca psychologa, nauczyciela i dyrektora szkoły ma kluczowe znaczenie. Jednak bardzo często nieletni handlarze dopalaczami pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych i patologicznych i niestety zła sytuacja w domu jest często powodem ich wysokiego stopnia demoralizacji. Nadzór kuratorski nie zawsze jest wtedy skuteczny, dlatego małoletni może być umieszczony w zakładzie poprawczym bądź też zawodowej rodzinie zastępczej. W przypadkach skrajnej demoralizacji może przebywać w zakładzie poprawczym zamkniętym do 21 roku życia.

Czy 16 latek za handel dopalaczami będzie odpowiadał jak osoba dorosła?

Niestety zdarzają się sytuacje, że handlarzem dopalaczy okazuje się osoba np. 16-letnia, która weszła w grupę przestępczą. Tutaj trzeba pamiętać, że celem policji jest doprowadzenie do ukarania nie tylko nieletniego, ale również osób, które zaopatrzyły młodego handlarza dopalaczami. Ważne, czy owy młody człowiek zamierza współpracować z organami ścigania, gdyż to w dużej mierze od tego zależy jego kara i jej surowość. W takich sytuacjach postępowanie w sprawie nieletnich toczy się przed sądem rodzinnym, jednak warto zastanowić się czy taka osoba może odpowiadać w sprawach karnych. Nieletnim sąd może wymierzyć karę według kodeksu karnego, jeśli ukończyli 15 rok życia. Wtedy sprawa toczy się w sądzie karnym. Pewną przesłanką może być również sytuacja, gdy wcześniej były stosowane środki poprawcze, ale były one nieskuteczne. Jednak zazwyczaj 16-latkowie odpowiadają przed sądem rodzinnym, chyba, że poza handlem narkotykami uczestniczyli jeszcze w rozbojach, bądź też dokonali pobicia, którego skutkiem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Sprawy karne nieletnich – kara za handel dopalaczami

Pomimo tego, że nieletnim jest osoba do 18 roku życia, to osoby, które ukończyły 17 lat traktowane są przez wymiar sprawiedliwości jak osoby dorosłe. Przez to za handel dopalaczami mogą otrzymać naprawdę wysokie wyroki, które będą oscylować w granicach od 3 do 10 lat więzienia. Do 21 roku życia jednak będą przebywać w zamkniętym zakładzie poprawczym, a po ukończeniu 21 roku życia zostaną przeniesieni do zakładu karnego, w celu odbycia dalszej kary.

Postępowanie w sprawie nieletnich dotyczące dopalaczy zazwyczaj odbywa się w sądzie rodzinnym. Jednak niekiedy sąd może traktować osoby niepełnoletnie, jak osoby dorosłe i wtedy prokurator kieruje sprawę do sądu, gdzie odbywają się sprawy karne nieletnich (patrz także tutaj https://kancelaria-kopko.pl ), a zasądzone wyroki są znacznie wyższe. Szczególnie ma to miejsce, gdy poza handlem dopalaczami nieletni dopuści się innego ciężkiego przestępstwa.

Poprzedni artykułSpołeczna Odpowiedzialność Biznesu – jakie korzyści daje audyt CSR?
Następny artykułNormy i standardy w branży motoryzacyjnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj