Jak założyć konto w banku dziecku lub nastolatkowi? Co warto wcześniej wiedzieć?

Zastanawiasz się nad otworzeniem dziecku konta w banku? Szukasz oferty, która najlepiej odpowie na jego potrzeby i będzie dopasowana do wieku małoletniego? Na rynku usług bankowych występuje wiele produktów skierowanych do młodych. Znajdziesz zarówno rachunek bankowy dla malucha poniżej 13 lat, jak i nastolatka. ROR-y dzielą się również ze względu na przeznaczenie. Najpopularniejsze są warianty dla młodzieży powyżej 13 lat, które oferują praktycznie takie same możliwości, jak produkty dla dorosłych. Nie wiesz, jaki rachunek wybrać i jak założyć dziecku konto w banku? Przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Cel otwierania konta dla młodych

Jeśli chcesz założyć najlepsze konto bankowe dla dzieci, musisz najpierw zastanowić się, jaką funkcję ma ono pełnić. Rachunek może być zarówno elektroniczną, oprocentowaną skarbonką, jak i wirtualnym portfelem, gwarantującym dostęp do karty płatniczej. Wiele też zależy od wieku nieletniego. Ze względów bezpieczeństwa – im młodszy maluch, tym mniejsze możliwości powinien dawać mu ROR.

Stawiając na klasyczne konto bankowe bez opłat, małoletni może realizować płatności online oraz za pośrednictwem karty debetowej. Pozwala mu ono również na pobieranie gotówki z bankomatu. To dobre rozwiązanie dla nieco starszych dzieci – powyżej 13. roku życia. Nieletni otrzymują także dostęp do aplikacji banku, która umożliwia dokonywanie transakcji poprzez kody BLIK oraz płatności zbliżeniowe. Co ważne, bankowość mobilna zapewnia nastolatkowi bezpieczeństwo. Nie musi on mieć ze sobą klasycznej karty, może używać jej wirtualnego odpowiednika – wystarczy smartfon z funkcją NFC.

Decydując się na rachunek bankowy w postaci elektronicznej skarbonki, zapewniasz swojemu dziecku dobry start w przyszłość. Takie konto raczej nie daje możliwości posługiwania się na co dzień odkładanymi pieniędzmi. Ma mobilizować do oszczędzania, a nie wydawania. Dlatego zwykle nie dołącza się do niego karty. Za to często jest wysoko oprocentowane, co pozwala Ci jeszcze lepiej zadbać o finanse nieletniego. Gotówka może zostać później przeznaczona na edukację lub inny, dowolny cel.

Zakładanie konta w praktyce

Obecnie nie musisz już udawać się z dzieckiem do stacjonarnego oddziału, by otworzyć rachunek. Jak założyć konto w banku? W zależności od wybranej instytucji zrobisz to m.in. online, logując się do swojej bankowości internetowej lub składając wniosek poprzez stronę placówki. Jakie jeszcze masz możliwości? Oto one:

 • wnioskowanie o ROR online i podpisanie umowy za pośrednictwem kuriera,
 • otwieranie rachunku przez internet, potwierdzając tożsamość poprzez przelew weryfikacyjny,
 • złożenie wniosku online i podpisanie go w dowolnym oddziale,
 • dopełnianie procedur online i weryfikacja w ramach wideorozmowy z pracownikiem banku,
 • otwieranie konta przez infolinię instytucji bankowej,
 • zakładanie ROR-u za pośrednictwem bankowości mobilnej,
 • wnioskowanie o rachunek przez internet i potwierdzanie tożsamości poprzez tzw. selfie,
 • osobista wizyta w banku.

Jak widać, konto bankowe dla dzieci otworzysz tak, jak Ci wygodnie – dobierając sposób do potrzeb swoich i nastolatka lub kilkulatka.

Analizujesz oferty? Zwróć uwagę na…

Zanim złożysz wniosek w danym banku, przeanalizuj dokładnie dostępne na rynku oferty. Konta bankowe dla młodych różnią się od siebie, dlatego szukając najlepszego, zwróć uwagę na:

 • koszty prowadzenia – nie zawsze przelewy, płatności kartą debetową, zbliżeniowe lub online są darmowe, więc postaw na produkt, który jest tani lub proponuje możliwość uniknięcia opłat w zamian za spełnienie prostych warunków (np. zrealizowanie 1-5 transakcji BLIK-iem lub kartą),
 • funkcjonalności, jakie oferuje – rachunki dla młodych mogą mieć zablokowane niektóre usługi ze względu na bezpieczeństwo dziecka; zwykle możliwości ROR-u zwiększają się wraz z wiekiem nieletniego,
 • wysokość oprocentowania – jeśli stawiasz na konto, które ma pełnić funkcję nowoczesnej, elektronicznej skarbonki,
 • dodatkowe udogodnienia – np. dostęp do bankowości internetowej i mobilnej lub portali edukacyjnych jak np. „Finansiaki” od Santander Bank Polska.

Najlepsze konto bankowe dla dzieci?

Decydując się na założenie konta bankowego dziecku, przemyśl spokojnie, jaki ROR będzie najlepszy. Mnogość ofert pozwala Ci na znalezienie wariantu idealnie odpowiadającego na potrzeby i możliwości nieletniego. Warto też dokładnie sprawdzić regulaminy produktów, by mieć pewność, że stawia się na właściwy rachunek. Konto, które proponuje wiele funkcjonalności i jest tanie, a nawet darmowe – po spełnieniu prostych warunków – otworzysz m.in. w Santander Bank Polska. W ofercie występują produkty dla młodych zarówno poniżej, jak i powyżej 13 lat. Sprawdź dostępne warianty i załóż dziecku atrakcyjny rachunek!

Poprzedni artykułGrzałki przemysłowe – jakie mamy rodzaje?
Następny artykułJak nauka języka obcego, to tylko w tej szkole językowej we Wrocławiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj