Lokata 3 miesięczna: na to zwróć uwagę.

Nasze oszczędności coraz chętniej deponujemy na bankowych lokatach. Są tam one nie tylko bezpieczne, ale i wypracowują dodatkowy zysk. Być może zainteresuje was lokata 3 miesięczna, która jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które liczą na powiększenie swoich oszczędności, ale i nie chcą rozstawać się z nimi na dłużej. Jeśli tak, to zobaczcie na co zwrócić uwagę.

Najważniejsze jest oprocentowanie

Przeglądając oferty banków, zwrócicie zapewne uwagę na wysokość oprocentowania, jaką charakteryzuje się lokata 3 miesięczna. Najczęściej jest ono wysokie (2-4%), co wyróżnia tą lokatę na tle pozostałych ofert. Nie zapomnijcie jednak, że oprocentowanie podawane jest w skali rocznej. Co więc to oznacza?

Oprocentowanie w skali roku informuje was, jaki zysk wypracowałyby wasze oszczędności, jeśli zdeponowalibyście je na lokacie na okres 12 miesięcy. Oznacza to, że zyski na depozycie 3 miesięcznym, będą proporcjonalne do czasu jego trwania. Jeśli chcecie poznać faktyczną wartość oprocentowania, musicie podzielić je na 12 i pomnożyć przez 3.

Charakter lokaty

Bardzo często wysokie oprocentowanie kierowane jest tylko do nowych klientów lub dedykowane jest nowym środkom. Lokata 3 miesięczna przypadnie więc do gustu tym osobom, które szukają nowego banku do rozpoczęcia współpracy. Zanim jednak zdecydujecie się na podpisanie umowy, zapoznajcie się dobrze z tabelą opłat i prowizji oraz regulaminem założenia lokaty.

Sprawdźcie też, czy lokata 3 miesięczna jest odnawialna czy też nieodnawialna. W tym drugim przypadku nie ma problemu – kończy się okres jej trwania i musicie poszukać nowej. W pierwszym natomiast, lokata odnowi się po upływie 3 miesięcy automatycznie. Nie znaczy to jednak, że wartość oprocentowania będzie taka sama jak wcześniej! Może być niższa, więc zwróćcie na to uwagę.

Częstość kapitalizacji odsetek

Ogólna zasada jest prosta – im częstsza kapitalizacja odsetek, tym lepiej. Dlaczego? Otóż po skończeniu każdego okresu kapitalizacji, czyli doliczenia odsetek do waszego kapitału, oprocentowanie obejmuje jego powiększoną (o odsetki) wartość. Czyli więcej pieniędzy zostaje objętych wysokim oprocentowaniem, charakterystycznym dla 3 miesięcznej lokaty.

Najczęściej banki oferują kapitalizację na koniec okresu rozliczeniowego, czyli na moment zapadalności lokaty. Warto jednak poszukać ofert z częstszą kapitalizacją lub dowiedzieć się w banku, czy przewiduje on możliwość negocjowania warunków umowy w kontekście zwiększenia częstotliwości kapitalizowania odsetek. Warto spróbować, wszak nic nie tracicie!

Dodatkowe warunki umowy

Lokata 3 miesięczna powinna sprzyjać wypracowaniu przez Was odpowiednio wysokich odsetek. Aby tak się stało, musicie koniecznie zwrócić uwagę na to, czy nie jest ona obwarowana dodatkowymi, płatnymi usługami, które pochłoną wasze zyski. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które nie lokują na depozycie dużych kwot, przez co ich zyski mogą być wtedy naprawdę niewielkie.

Koniecznie więc sprawdźcie, czy założenie lokaty nie wymaga założenia konta oszczędnościowego o wysokiej prowizji za przelewy lub założenia płatnej karty kredytowej. Im więcej płatnych usług, tym więcej pieniędzy będziecie musieli wydać. Nie zapomnijcie też o 19% podatku od zysków kapitałowych! Zajmie się nimi za was bank, ale wypracowana kwota odsetek znów będzie mniejsza.

Najważniejszy jest cel

Lokata 3 miesięczna jest przeznaczona dla osób, które mają jasno sprecyzowany cel. Sprawdzi się ona w przypadku osób, które nie chcą zamrażać pieniędzy na długo. Zadowolone z niej będą także te osoby, które potrzebują przechować bezpiecznie swoje środki na okres kilku miesięcy, planując dalsze, większe zakupy.

Skorzystajcie wiec z tej oferty, jeśli zależy wam na szybkim i skutecznym zwiększeniu swoich oszczędności. Lokata ta sprawdzi się tu znacznie lepiej, niż depozyty długoterminowe.

Poprzedni artykułNa czym polega odzysk ciepła w sprężarkach?
Następny artykułMarzenie o własnej gitarze? Zobacz ile kosztują!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj