Kradzież samochodu – jak się zachować w takiej sytuacji?

ERGO Hestia - najlepsze ubezpieczenie AC na wypadek kradzieży auta

Z danych zebranych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że w 2020 r. z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce 6910 aut. Łupem złodziei padały najczęściej najpopularniejsze obecnie modele, szczególnie pojazdy japońskich producentów. Najwięcej aut skradziono w Warszawie – było ich 1801, co stanowi ponad ¼ wszystkich kradzieży. Chociaż zabezpieczenia samochodowe są dziś znacznie lepsze niż kilka czy kilkanaście lat temu, to kradzieży nie da się zapobiec w 100%. Dowiedz się, jak przygotować się na ewentualne skutki finansowe kradzieży auta oraz jak się zachować, jeśli zostaniesz okradziony.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak i kiedy zgłosić kradzież samochodu na policji,
  • co robić, aby uzyskać odszkodowanie za kradzież samochodu,
  • jak wybrać najlepsze ubezpieczenie AC na wypadek kradzieży auta.

O odszkodowanie może ubiegać się jedynie osoba, która ubezpieczyła samochód przed kradzieżą. Dlatego właśnie tak ważne jest wykupienie oferowanego przez agencje ubezpieczeniowe ubezpieczenia autocasco (AC).

Zgłoszenie kradzieży samochodu na policji

Wracasz po swoje auto na parking i widzisz, że nie ma go tam, gdzie je zostawiłeś. Sprawdzasz dokładnie, czy nie pomyliłeś miejsca. Po chwili orientujesz się, że padłeś ofiarą kradzieży. Wielu kierowców w takiej sytuacji wpada w panikę i trudno się temu dziwić. Ważne jest jednak szybkie działanie – im szybciej zgłosisz przestępstwo na policji, tym większa szansa, że Twoje auto się odnajdzie. Dlatego jeśli kiedyś spotka Cię taka przykra niespodzianka, spróbuj zachować spokój i od razu zawiadom odpowiednie służby.

Na początek wystarczy telefon, ale potem będziesz musiał także osobiście udać się na komisariat w celu dopełnienia formalności. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokumenty swoje oraz samochodu (jeśli nie zostały skradzione wraz z autem).

Szybkie działanie daje większe szanse, ale prawda jest taka, że nawet jeśli policja odnajdzie skradziony samochód, to nie zawsze oznacza, że odzyskasz swoją własność. Z wielu odnajdywanych aut pozostają tylko wraki, ogołocone z cennych elementów. Dlatego nieocenione okazuje się wsparcie finansowe w ramach odszkodowania z AC.

Jak uzyskać odszkodowanie za skradziony samochód?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie gwarantuje odszkodowania za kradzież samochodu. Takie wsparcie uzyskasz w ramach ubezpieczenia AC, które jest opcjonalne, ale bardzo przydatne w wielu trudnych sytuacjach – nie tylko w przypadku kradzieży, ale też np. uszkodzenia auta przez nieznanego sprawcę. Z kolei, aby dostać samochód zastępczy lub inną pomoc w przypadku kradzieży, należy wykupić dodatkowo Car Assistance.

Pamiętaj, że jeśli masz autocasco i chcesz w jego ramach skorzystać z odszkodowania, powinieneś jak najszybciej poinformować ubezpieczyciela o kradzieży. Dla własnej wygody postaw na firmę, która daje możliwość zgłoszenia online – to najszybszy i najprostszy sposób do pierwszego kontaktu z towarzystwem, oferowany na przykład przez ERGO Hestię.

W dalszych etapach zgłaszania kradzieży potrzebne Ci będą:

  • dokumenty potwierdzające zgłoszenie kradzieży na policji,
  • komplet dokumentów samochodu (a w przypadku kradzieży samochodu z dowodem rejestracyjnym notka policyjna z potwierdzeniem takiej kradzieży),
  • komplet oryginalnych kluczyków.

Pamiętaj, że po zgłoszeniu kradzieży do ubezpieczyciela musisz jeszcze wyrejestrować pojazd w wydziale komunikacji.

Ubezpieczenie od kradzieży auta – jakie wybrać?

Wiesz już, że ubezpieczenie AC to podstawa zabezpieczenia przed skutkami finansowymi kradzieży samochodu. Jeśli właśnie jesteś na etapie wybierania pierwszego ubezpieczyciela lub planujesz zmianę, wybierz AC w ERGO Hestii. Postaw na pakiet ERGO 7, w ramach którego masz aż 3 warianty AC do wyboru:

  • wariant 1 – od całkowitej utraty pojazdu,
  • wariant 2 – standardowe AC od szkód częściowych, szkody całkowitej i kradzieży pojazdu,
  • wariant 3 – najpełniejsza ochrona w zakresie tzw. all risk.

A co z wysokością odszkodowania? Może wynikać z wielu czynników, jak np. sumy ubezpieczenia lub historii szkodowej pojazdu, która ma wpływ na wartość auta w dniu kradzieży. Pewne jest natomiast to, że w sytuacji kradzieży pojazdu nie tracisz swoich zniżek.

Odszkodowanie wypłacane jest w terminie 30 dni od zgłoszenia kradzieży lub w terminie 14 dni od otrzymania ostatniego dokumentu umożliwiającego wypłatę. Co istotne, termin 14 dni obowiązuje tylko w sytuacji, gdy ostatni wymagany dokument wpłynie do ubezpieczyciela po terminie 30 dni.

Postaw na ubezpieczenie AC w ERGO Hestii lub pakiet OC/AC i bądź przygotowany na każde nieprzewidziane zdarzenie!

Artykuł sponsorowany

Poprzedni artykułNa co uważać poszukując pracy w Holandii?
Następny artykułGrzałki przemysłowe – jakie mamy rodzaje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj