Proces magazynowania

Magazynowanie, a następnie pakowanie towaru to dość złożony proces. Aby w ogóle do niego doszło, muszą funkcjonować dwa istotne działy: handlu oraz produkcji. Sprawowanie pieczy nad magazynem to zadanie kompetentnych pracowników odpowiedzialnych za dział logistyki. Kiedy dany magazyn nie będzie wyposażony w odpowiednie narzędzia, magazynowanie nie będzie możliwe.

Podstawowy warunek magazynowania towarów

Główną, a zarazem najważniejszą rzeczą w magazynowaniu jest przygotowanie odpowiedniego pomieszczenia. Powinno być ono dostosowane do danego typu towarów. Równie ważne jest zagospodarowanie przestrzeni. Aby do tego doszło, świetnym wyborem są specjalistyczne regały magazynowe. Nie możemy także zapomnieć o takich narzędziach jak beczki, palety czy wózki widłowe. Tego typu sprzęt znacznie ułatwi nam transportowanie towarów z jednego miejsca do drugiego, a także sprawi, że rozładowywanie ładunków będzie znacznie prostsze.

Rodzaje składowania towarów

Najpopularniejszą metodą magazynowania towarów jest podział ze względu na konstrukcję magazynów. W związku z tym możemy wyróżnić:

  • Magazyny otwarte. Działają one na zasadzie placu. Można w nich przechowywać ładunki, które łatwo poradzą sobie z warunkami atmosferycznymi.
  • Magazyny półotwarte. W tym wypadku możemy się spotkać z konstrukcją ścienno-sufitową. W takich miejscach magazynuje się towary, które świetnie radzą sobie na przykład z niskimi temperaturami, jednak nie są odporne na deszcz.
  • Magazyny zamknięte. Są to hale magazynowe służące do składowania towarów, które całkowicie nie radzą sobie z warunkami atmosferycznymi.

Etapy magazynowania towarów

W przypadku magazynowania towarów możemy mówić o podziale na cztery etapy. Na początku musi dojść do przyjęcia towaru, czyli odebrania ładunków od dostawczy. Możemy wyróżnić dwa typy przyjmowania towarów: zewnętrzne, kiedy dostarcza je inne przedsiębiorstwo oraz wewnętrzne, kiedy cały proces odbywa się w jednej firmie. Drugim etapem jest ułożenie towarów w magazynie. Kolejna część to kompletowanie zamówień klientów z dostępnych towarów. Na samym końcu dochodzi do wydania towaru dla kupca. Jest to wykonywane z pomocą firmy kurierskiej lub transportowej, to już zależy od konkretnego przedsiębiorstwa.

Packpost – profesjonalna realizacja pakowania towaru.

Poprzedni artykułOdzież dla pracowników – jaką wybrać?
Następny artykułCNC – technologia jutra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj