Na czym polega odzysk ciepła w sprężarkach?

Sprężarka podczas swojej pracy zużywa mnóstwo swojej energii na wytwarzanie się ciepła, które po prostu trafia na atmosfery. Nie dość, że jest to szkodliwe dla środowiska, to na dodatek jest to duże marnotrawstwo. Otrzymane ciepło wytworzone przez pracę sprężarki można bowiem wykorzystać do ogrzewania obiektów budowlanych, a także podczas procesu produkcji. Pozwala to na oszczędzenie sporej ilości kosztów związanych z zakupem gazu bądź oleju opałowego. Jak jednak wygląda odzysk ciepła w sprężarkach?

Odzysk ciepła – dlaczego jest taki ważny?

Sprężone powietrze wyprodukowane przez kompresor generuje bardzo duże ilości ciepła – jego strata wynosi bowiem od 70, do nawet 96 procent! Oczywiście mowa tu o przeliczeniu na energię potrzebną do wytworzenia strumienia ciepłego powietrza w takich ilościach. Odzysk ciepła można uzyskać w postaci ciepłej wody, której temperatura wynosi nawet ponad 50 stopni. Jest to o tyle korzystne, że 2/3 mocy elektrycznej silnika działającej sprężarki można odzyskać w postaci samego ciepła!

Metody wykorzystywania ciepłego powietrza

Ciepło wytwarzane przez sprężarki wydalane jest do atmosfery, gdzie się tylko marnuje i szkodzi środowisku. Mając to na uwadze wielu przedsiębiorców decyduje się na jego odzyskiwanie, aby go wykorzystać chociażby do ogrzewana pomieszczeń podczas zimy. Otrzymane powietrze przedostaje się do kanałów wentylacyjnych, które prowadzą do wnętrza hali bądź magazynu.

Odzyskane ciepło można także wykorzystać do podgrzewania wody – nawet do 70 stopni! Dzięki temu można odzyskać nawet 76 procent energii. Podgrzaną w ten sposób wodę można wykorzystać zarówno podczas procesu produkcyjnego jak i w postaci wody użytkowej.

Gdzie wykorzystuje się odzysk ciepła

Odzyskane ciepło ze sprężarek może być wykorzystywane w wielu obszarach – stąd taka jego powszechność. Najczęściej wymienia się przede wszystkim ciepło procesowe do powszechnego stosowania, ale może być również użyte do ogrzewania basenów, w pralniach, jako woda do czyszczenia (przemysł spożywczy), zasilenie systemu centralnego ogrzewania oraz jako ciepłą wodę do pryszniców i umywalek.

Korzyści z odzyskiwania ciepła ze sprężarek

Popularność odzyskiwania energii wynika z jego szeregu korzyści, co widzi coraz więcej przedsiębiorców, a także właścicieli prywatnych domostw. Najbardziej oczywistą zaletą odzyskiwania ciepła jest wspomniana wielokrotnie korzyść finansowa – to, ile faktycznie kompresor potrzebuje energii na wytworzenie powietrza, a ile przy tym traci nie jest nikomu obce. Można zaoszczędzić nawet 40 procent na samym zużyciu energii oraz na sezonie grzewczym! Inną równie ważną zaletą jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery – od lat mówi się o tym, jak nasze środowisko cierpi między innymi z powodu bezmyślnego dostarczania do naszego powietrza szkodliwych oparów. Inwestując w odzysk ciepła można znacznie zmniejszyć tą ilość, przez co nasza planeta może odetchnąć z ulgą.

Aktualnie wiele firm zewnętrznych oferuje profesjonalny i kompleksowy odzysk ciepła ze sprężarek. Jedną z nich jest firma Pneumatik S.A., która od lat się w tym specjalizuje. Oferują fachową pomoc podczas odzyskiwania energii, a także stały kontakt w razie problemów technicznych. Zachęcamy do współpracy wszystkich przedsiębiorców z całej Polski!

Poprzedni artykułObróbka blachy na coraz wyższym poziomie
Następny artykułLokata 3 miesięczna: na to zwróć uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj