Najpopularniejsze rodzaje kredytów bankowych

Kredyty są bardzo powszechnym sposobem na opłacenie zachcianek i faktycznych potrzeb każdego konsumenta. Także sporo przedsiębiorstw z nich korzysta, ponieważ jest to wygodny sposób dofinansowania firmy, gdy zajdzie taka potrzeba. Jednakże i wśród kredytów można wyróżnić te najbardziej popularne i mniej chętnie zaciągane. Wśród popularnych można wyróżnić kredyty samochodowe, pożyczki i kredyty gotówkowe, kredyty konsolidacyjne czy kredyty hipoteczne. Jaki kredyt jest najlepszy?

Kredyt na konkretny cel

Kredyty takie jak kredyty samochodowe czy hipoteczne zaciągane są na konkretny cel, czyli zakup pojazdu lub nieruchomości. Nie można za nie kupić czegoś innego, jeśli nie jest to zgodne z celem pierwotnym, a co ważniejsze, nie zostało wcześniej zaakceptowane przez bank. Jednak takie kredyty celowe mogą być tańsze niż popularny kredyt gotówkowy.

Kredyty samochodowe są tańsze nieznacznie od gotówkowych. W wielu bankach mają bardzo zbliżone RRSO, nawet dla tych samych kwot pożyczek i okresu kredytowania. Zatem warto się przyjrzeć obu ofertom i wybrać tę, w której RRSO jest niższe, bo taki kredyt będzie tańszy.

Natomiast przy kredytach hipotecznych problemem może być po pierwsze kwota kredytu, a po drugie długi okres jego spłaty. Biorąc kredyt na mieszkanie, nie rzadko pożycza się setki tysięcy złotych, a nawet miliony. Nie ma tak wysokich kredytów gotówkowych. Zwykle opiewają one na kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ponadto czas spłaty kredytu hipotecznego może wynosić 15, a czasem i 20 lat. Również w kredytach gotówkowych nie ma takiej możliwości, aby spłacać to zobowiązanie przez tak długi okres. Zatem, jeśli interesuje nas zakup nieruchomości na kredyt, najlepszym wyjściem będzie po prostu zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Kredyt konsolidacyjny – ratunek dla dłużników

Niestety wiele osób bierze kredyty na wszystko, co tylko jest możliwe. Zakup nowego sprzętu RTV/AGD na raty, kredyt samochodowy, kredyt gotówkowy czy kredyt w rachunku bieżącym, to tylko niektóre zobowiązania typowego kredytobiorcy. Często jest tak, że tych kredytów narośnie i nagle zaczyna na ich spłatę brakować pieniędzy w domowym budżecie. Co wtedy można zrobić? Zanim jeszcze zaczniemy mieć opóźnienia w spłacie rat, warto skonsolidować swoje kredyty w jeden.

Można to zrobić za pośrednictwem kredytu konsolidacyjnego. Jego celem jest spłata poprzednich zobowiązań środkami z kredytu, dzięki czemu kredytobiorca może spłacać już tylko jedno, nowe zobowiązanie, a nie kilka starszych. Połączenie kredytów sprawia, że zyskujemy jedną, niższą ratę miesięcznie do zapłacenia. Oczywiście niższa rata uzyskiwana jest przez przedłużenie spłaty kredytu, w porównaniu do końca umowy poprzednich kredytów, ale wciąż jest to świetna opcja. Dzięki obniżeniu raty łatwiej będzie ją wpłacać regularnie, więc skorzysta na tym bank, ale też osoba spłacająca takie zobowiązanie, ponieważ nie narobi sobie długów.

Ponadto, jeśli ktoś ma wystarczająco wysoką zdolność kredytową, może przy okazji tego kredytu dostać jeszcze kredyt gotówkowy, który już razem wliczany jest w jedno zobowiązanie. Taka gotówka może być potrzebna na zaspokojenie potrzeb konsumpcyjnych, które pojawiły się w tym czasie.

Poprzedni artykułNajlepsza folia do druku cyfrowego – co wybrać?
Następny artykułFixly pokazuje, jak poradzić sobie z remontem i naprawami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj