Alimenty dla rodziców – kiedy można się o nie starać?

Wbrew pozorom alimenty mogą otrzymać nawet dorosłe dzieci od swoich rodziców, ale również odwrotnie. Trzeba wiedzieć, że również rodzice mogą otrzymać takie świadczenia od swoich dorosłych dzieci, jednak muszą spełniać określone warunki. Jeżeli chcesz starać się o alimenty koniecznie musisz złożyć wniosek do sądu. Tutaj warto skorzystać z pomocy adwokata.

Alimenty dla rodziców – czyli jakie warunki muszą być spełnione?

Przyjęło się, że alimenty płaci zazwyczaj jeden z rodziców na niepełnoletnie dziecko. Jednak obecnie coraz więcej spraw w sądzie toczy się w ramach powództwa dorosłych już dzieci, które chcą otrzymać dodatkowe wsparcie od swoich rodziców. Warto też wiedzieć, że w niektórych sytuacjach to rodzice mogą otrzymać alimenty od dorosłych dzieci, ale muszą oni udowodnić, że żyją w skrajnej biedzie i nie mają pieniędzy nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb, mowa tutaj o zakupie jedzenia, czy niezbędnych lekarstw. Jak można dowiedzieć się od adwokata, samo pojęcie niedostatku nie jest definiowane przez kodeks rodzinny i opiekuńczy. Tutaj trzeba odnieść się do orzeczenia Sądu Najwyższego, a mianowicie: „niedostatek występuje nie tylko wtedy, gdy uprawniony do alimentacji nie posiada żadnych środków utrzymania, lecz określa także i taką sytuację materialną osoby uprawnionej, gdy nie może ona w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb”.

Niedostatek nie w każdej sytuacji upoważnia do otrzymania alimentów od dorosłych dzieci

Choć Sąd Najwyższy jasno definiuje, czym jest owy niedostatek, to wcale nie oznacza, że każdy rodzic żyjący w niedostatku otrzyma świadczenia od swoich dzieci. Otóż alimenty może otrzymać rodzic, bądź rodzice, którzy przez np. wypadki losowe żyją w biedzie. W sytuacji, gdy rodzice przez całe życie zaniedbywali dzieci, a jednocześnie przez alkohol wpadli w kłopoty finansowe nie mają prawa otrzymać takiej pomocy od swoich dorosłych dzieci. Zatem, jeżeli rodzic przez całe życie nie interesował się dzieckiem nie ma prawa jednocześnie do żądań finansowych, nawet gdy jest w bardzo trudnej sytuacji materialnej, czy też życiowej. Jak można dowiedzieć się od prawnika, takie działanie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Można tłumaczyć, że skoro rodzic nie poświęcał się dla dziecka, ani nie starał się zapewnić mu najważniejszych potrzeb nie może teraz oczekiwać od niego jakiejkolwiek pomocy.

Alimenty dla rodziców – kiedy będą przyznane?

Oczywiście należy sobie zdawać sprawę, że są sytuacje, że pomimo tego iż rodzice poświęcali się dla swoich dzieci, to na „stare lata” nie mogą otrzymać od nich jakiejkolwiek pomocy. W tym przypadku roszczenia o alimenty są w pełni słuszne i rzeczywiście sąd po zbadaniu takiej sprawy może przyznać wnioskodawcom określoną kwotę, która ma zapobiec życiu w skrajnym ubóstwie. Pozwani nie mogą również zażądać, aby rodzic przeprowadził się do domu opieki społecznej i sprzedał np. swój majątek, aby opłacić miejsce w placówce. Tutaj sąd może nakazać płacenie alimentów dzieciom, gdyż pod uwagę brane są potrzeby zarówno materialne, jak i niematerialne, czyli w tym przypadku przywiązanie do miejsca zamieszkania i rodzinne pamiątki, które osoba starsza posiada.

Czy ojczym i macocha mogą starać się o alimenty od pasierbów?

Bywają sytuacje, że sprawy dotyczące alimentacji składa ojczym, bądź macocha i według polskiego prawa mogą oni takowe świadczenia otrzymać. Jednak trzeba tutaj wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny dotyczy najpierw biologicznych dzieci, dopiero potem pasierbów. Zatem sąd zobowiązany jest do sprawdzenia, czy powody mają biologiczne dzieci, gdyż wtedy one powinny łożyć na utrzymanie biologicznych rodziców, a dopiero później pasierbowie.

Dorosłe dzieci powinny pomagać swoim rodzicom. Jednak życie pisze różne scenariusze i czasami rodzice zaniedbywali je, czy nawet porzucili, przez co nie czują oni z nimi jakiejkolwiek więzi. Warto oczywiście zauważyć, że sprawy o alimenty dla rodziców są trudne do rozstrzygnięcia, gdyż rodzice muszą udowodnić swoją niedolę, a jednocześnie na wynik sprawy ma wpływ ich przeszłość, czyli czy problemy finansowe nie występują na skutek ich nieodpowiedzialności. Tutaj kluczowe znaczenie ma także fakt, jak wychowywali oni swoje dzieci i czy spełniali ich potrzeby materialne i emocjonalne. Jeżeli chcesz otrzymać pomoc od swoich dzieci, albo wręcz odwrotnie jesteś pozwanym i mieszkasz w województwie podlaskim, to udaj się do adwokata w Białymstoku, który ma doświadczenie w prowadzeniu takich spraw.

Poprzedni artykułKiedy robić zakupy w galerii, by uniknąć tłumów?
Następny artykułCzym jest sitodruk?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj