Obowiązek pracodawcy zgodnie z przepisami BHP oraz Kodeksem Pracy

Dział X Kodeksu Pracy zawiera obowiązek pracodawcy, dotyczący nieodpłatnego zaopatrzenia pracowników w odzież roboczą, obuwie robocze, a także środki ochrony indywidualnej. Bezpieczeństwo i higiena pracy, stanowią bardzo ważny element dla każdego, kto tworzy, bądź już posiada własna firmę zatrudniającą pracowników. Właściciel zobowiązany jest do przestrzegania szeregu przepisów związanych z BHP, w tym również dotyczących ubioru swoich podwładnych.

Kiedy należy wyposażyć pracownika w odpowiednią odzież

Jeżeli odzież należąca do pracownika może ulec podczas pracy zniszczeniu bądź znacznemu zabrudzeniu, pracodawca zmuszony jest zamówić dla pracownika odzież roboczą. Zastanawiając się nad kompletem ubrania BHP, należy wziąć pod uwagę to, w jakich warunkach, oraz jaką pracę wykonuje nasz podwładny. Najczęściej są to spodnie robocze, bluzy koszule, czy koszulki. Jeżeli osoba zatrudniona jest na stanowisku, które wymaga wykonywania obowiązków służbowych na zewnątrz, koniecznie zadbać należy o ocieplacz, czy cieplejsza kurtkę, oraz czapkę. Odzież BHP dostosowana powinna być do stanowiska pracy. Przykładowo hartownik, pracujący z gorącymi detalami, powinien mieć odzież wzmacnianą z ogniochronnych materiałów. Lekarz i jego odzież powinna być odpowiednio zdezynfekowana, by nie wprowadzać zagrożenia przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych na pacjentów. Bardzo ważną sprawą jest fakt, by ubrania BHP posiadały odpowiednie atesty oraz odpowiednia klasę odporności na dane warunki pracy.

Ochrona stóp pracownika

W skład odzieży roboczej wchodzi także obuwie robocze, które również spełniać musi określone wymagania. Na rynku, w hurtowniach dostępne są różne modele butów roboczych. Niektóre wyposażone są w metalowe podnoski zabezpieczające palce pracownika przed upadkiem cięższych przedmiotów. Stosowane są w przemyśle metalowych, hutniczym. W procesach, gdzie występuje możliwość poślizgnięcia się na mokrych, zaolejonych powierzchniach, pracownicy noszą buty z antypoślizgową podeszwą, a także cholewką odporną na przemakanie. W ubojniach, obuwiem roboczym stają się odpowiednie gumofilce zabezpieczające stopy pracujących tam osób. Strażacy, ich obuwie musi być odporne na ogień i warunki w jakich pracują.

Każde stanowisko traktowane jest indywidualnie, posiada odpowiadające tylko jemu wymagania względem odzieży i obuwia roboczego. Wszystko dobierane jest tak, by pracownik czuł się komfortowo i bezpiecznie.

Najbezpieczniejsze ubrania robocze jedynie w Pirat – najlepszym sklepie BHP.

Poprzedni artykułUsługa cięcia laserowego w pigułce
Następny artykułSkup złomu – czy to się opłaca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj