PIT 2020 przez internet – jak go wypełnić i dlaczego opłaca się zrobić to właśnie online?

Chociaż mało kto lubi to robić, rozliczenie się z podatku co roku jest niestety koniecznością. Możemy jednak ułatwić sobie to zadanie, i to niezależnie od tego, jaki konkretnie formularz PIT nas interesuje. Zamiast czekać w kolejce do okienka w urzędzie lub denerwować się na poczcie możemy w prosty i przystępny sposób wypełnić, sprawdzić, a następnie przesłać dokument przez internet. Jak dokładnie to działa? Czego potrzebujemy, aby wysłać PIT online? Czy obsługa programu dedykowanego do tego zadania jest trudna?

  1. Co to jest i kto musi rozliczać się z PIT?
  2. Do kiedy należy złożyć deklarację PIT?
  3. Program do rozliczeń PIT – Twoje korzyści za rozliczenie PIT przez internet
  4. PIT przez Internet – jak wypełnić?
  5. Z jakiego programu do rozliczeń pit online skorzystać?

Co to jest i kto musi rozliczać się z PIT?

PIT to w innych słowach podatek dochodowy od osób fizycznych. Skrótowa nazwa wywodzi się od angielskiego personal income tax, a samo zobowiązanie ma charakter bezpośredni. Każda osoba, która pracuje, jest zobowiązana do rozliczenia się z podatku PIT w odpowiedniej deklaracji, którą raz na rok składamy do właściwego nam urzędu skarbowego. Poza dochodami z pracy powinniśmy umieścić w nim także inne źródła, jeżeli takie pojawiły się w czasie rozliczanego roku podatkowego. Oczywiście nie każdy składa identyczną deklarację – istnieje wiele różnych druków PIT – jednak zdecydowanie najpopularniejszym formularzem jest PIT-37, czyli ten przeznaczony dla osób otrzymujących wynagrodzenie za pracę u kogoś.

Do kiedy należy złożyć deklarację PIT?

Deklarację PIT zawsze składa się za rok poprzedni: w roku 2020 składaliśmy ją za rok 2019, a w przyszłym złożymy za 2020. W zależności od rodzaju deklaracji obowiązują różne terminy jej złożenia, jednak dla najbardziej rozpowszechnionego PIT-37 terminem nieprzekraczalnym jest ostatni dzień kwietnia. Do tego czasu musimy nie tylko złożyć deklarację, ale również zapłacić brakujący podatek, jeżeli po podsumowaniu dochodów wyszła nam niedopłata. Z kolei gdy to urząd skarbowy musi zwrócić nam część środków, jego obowiązkiem jest zrobić to nie później niż w ciągu 45 dni od złożenia przez nas dokumentów.

Program do rozliczeń PIT – Twoje korzyści za rozliczenie PIT przez internet

Istnieją trzy podstawowe formy rozliczenia się z podatku dochodowego: możemy złożyć deklarację osobiście w urzędzie, wysłać ją pocztą lub przesłać przez internet za pomocą stosownego programu do rozliczeń. Ta trzecia opcja jest zdecydowanie najwygodniejsza, ponieważ oszczędza nam czekania w kolejce oraz zastanawiania się, czy pismo dotarło w terminie. Dodatkowo PIT online nie wymaga drukowania i można sobie z nim łatwo poradzić samodzielnie, nawet jeżeli jeszcze nie mamy w tym zbyt dużego doświadczenia. Przydatnym narzędziem będzie właśnie program do rozliczeń PIT – z jego pomocą wypełnimy wszystkie niezbędne pola, określimy ile podatku jest do zapłaty i czy mamy coś do dołożenia lub odzyskania. Dzięki aplikacji będziemy również w stanie od razu wysłać przygotowaną deklarację.

PIT przez Internet – jak wypełnić?

Jeżeli chcemy rozliczyć się przez internet, najpierw musimy pobrać oprogramowanie które nam to umożliwi. Następnie wrzucamy do niego deklarację PIT-11 którą otrzymaliśmy od pracodawcy, określamy na jakim druku sami chcemy się rozliczyć i uzupełniamy nasze dane. Warto zwrócić uwagę na to, że musimy otrzymać PIT-11 nie później niż 1 marca, w związku z czym gdy pracodawca nie dopełni tego obowiązku, należy się jak najszybciej upomnieć.

Po uzupełnieniu danych program do rozliczeń PIT umożliwi nam określenie, jaka była kwota do opodatkowania oraz ile podatku zostało odprowadzone. W efekcie tych działań dowiemy się, czy nie musimy robić nic więcej, lub czy mamy nadpłatę bądź niedopłatę. W przypadku, gdy podatku pobrano za mało, najlepiej jest zlecić przelew tego samego dnia, którego wysyłamy deklarację – w ten sposób jest mniejsza szansa, że o tym zapomnimy.

Wypełniając PIT online możemy również, tak samo jak w wersji papierowej, określić czy chcemy przekazać nasz 1% podatku na cel charytatywny. Aby to zrobić wystarczy uzupełnić odpowiednie pole.

Z jakiego programu do rozliczeń pit online skorzystać?

Rozliczanie podatków przez internet jest proste i niemalże przyjemne, jednak pod warunkiem że wybierzemy dobry program. Warto zdecydować się na rozwiązanie sprawdzone, które jest już jakiś czas dostępne na rynku. W ten sposób mamy pewność, że oprogramowanie nie ma krytycznych błędów i umożliwi nam wykonanie deklaracji poprawnie, a także w prawidłowy sposób prześle je do urzędu, nam zwracając plik UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Dopiero gdy je otrzymamy możemy mieć pewność, że nasza deklaracja PIT dotarła do urzędu skarbowego i została przez niego przyjęta.

Wypełnienie i przesłanie deklaracji PIT nie musi być stresujące ani trudne, jeżeli skorzystamy z dobrego narzędzia. Dzięki możliwości oddania dokumentu do urzędu przez internet możemy wykonać to zadanie w zaciszu własnego domu, w komfortowych warunkach i bez konieczności kontaktu z księgowym. Jedyne co musimy zrobić, to wybrać dobrej jakości program do rozliczeń PIT i z niego skorzystać.

Poprzedni artykułIndustrialne wnętrza – aranżacje z betonem
Następny artykułW jakim rejonie Hiszpanii warto kupować nieruchomości?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj