Ile właściwie wynosi cena prądu w Polsce?

Jak bardzo podrożał faktycznie prąd? Czy wraz z otwarciem kolejnych rachunków w 2021 roku czekają nas nieprzyjemne zaskoczenia? Z jakich ofert dostawców energii elektrycznej w Polsce warto korzystać, żeby zaoszczędzić? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Na początek zwróćmy uwagę na fakt, że nad kosztami energii ponoszonymi w Polsce przez klientów indywidualnych czuwa URE, czyli Urząd Regulacji Energetyki. Najwięksi sprzedawcy prądu w Polsce mogą więc podnieść ceny, jeżeli uprzednio złożą do tego organu odpowiedni wniosek. Inaczej sprawa ma się w przypadku klientów biznesowych – tutaj regulacje są luźniejsze. Ceny prądu dla firm rządzą się prawem rynku i zasadniczo są wyższe niż w przypadku gospodarstw domowych.

Pod koniec 2020 zrobiło się jednak głośno w temacie opłaty mocowej, w wyniku której także klientów indywidualnych miał czekać istotny wzrost obciążeń finansowych. Ile faktycznie wynoszą cena prądu i co przeciętny Kowalski może zrobić, żeby za energię elektryczną płacić mniej? Omówmy najpierw, w dużym uproszczeniu, co składa się na cenę prądu w Polsce.

Składowe ceny prądu w Polsce

Jak nietrudno się domyślić, zlecając przelew na konto naszego sprzedawcy energii elektrycznej, płacimy nie tylko za energię, którą realnie zużyliśmy w okresie rozliczeniowym. Koszt zakupu prądu od elektrowni po stawce za kilowatogodzinę to tylko jedna z części składowych kwoty widniejącej na rachunku. Oprócz tego musimy opłacić także koszty dystrybucji i koszty przesyłowe oraz podatki – VAT i akcyzę. Opłata mocowa to natomiast dodatkowy koszt, który ma pomóc elektrowniom w prowadzeniu prac modernizacyjnych i utrzymywaniu rezerw energii. Realne podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych, według różnych raportów, wyniosą około 120 złotych w skali roku i 9-11 zł w skali miesiąca. Dokładna wartość kwoty zależy oczywiście od konkretnego dostawcy oraz regionu Polski.

Tani prąd? Dowiedz się, jak wybrać sprzedawcę…

Podwyżki cen prądu wpisały się już na stałe w krajobraz polskiego rynku energetycznego. Powodów jest wiele, a najważniejszy z nich to coraz bardziej problematyczne oparcie tego rynku na węglu. Jedną lepszych i praktyczniejszych decyzji, jakie może podjąć w tej sytuacji konsument jest zmiana sprzedawcy prądu i wybór oferty obejmującej gwarancję niezmiennej ceny. Jedną z takich ofert jest „ENERGIA+ Pewna Cena” od Enei – jednego z największych operatorów energetycznych w Polsce. Umowę na „Pewną cenę” możemy zawrzeć online i tym samym będziemy pewni, że stawka za prąd na naszym rachunku nie wzrośnie nawet przez 36 miesięcy. Szczegóły można znaleźć na stronie enea.pl.

Ile właściwie wynosi cena prądu w Polsce?
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here