Ile właściwie wynosi cena prądu w Polsce?

Jak bardzo podrożał faktycznie prąd? Czy wraz z otwarciem kolejnych rachunków w 2021 roku czekają nas nieprzyjemne zaskoczenia? Z jakich ofert dostawców energii elektrycznej w Polsce warto korzystać, żeby zaoszczędzić? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Na początek zwróćmy uwagę na fakt, że nad kosztami energii ponoszonymi w Polsce przez klientów indywidualnych czuwa URE, czyli Urząd Regulacji Energetyki. Najwięksi sprzedawcy prądu w Polsce mogą więc podnieść ceny, jeżeli uprzednio złożą do tego organu odpowiedni wniosek. Inaczej sprawa ma się w przypadku klientów biznesowych – tutaj regulacje są luźniejsze. Ceny prądu dla firm rządzą się prawem rynku i zasadniczo są wyższe niż w przypadku gospodarstw domowych.

Pod koniec 2020 zrobiło się jednak głośno w temacie opłaty mocowej, w wyniku której także klientów indywidualnych miał czekać istotny wzrost obciążeń finansowych. Ile faktycznie wynoszą cena prądu i co przeciętny Kowalski może zrobić, żeby za energię elektryczną płacić mniej? Omówmy najpierw, w dużym uproszczeniu, co składa się na cenę prądu w Polsce.

Składowe ceny prądu w Polsce

Jak nietrudno się domyślić, zlecając przelew na konto naszego sprzedawcy energii elektrycznej, płacimy nie tylko za energię, którą realnie zużyliśmy w okresie rozliczeniowym. Koszt zakupu prądu od elektrowni po stawce za kilowatogodzinę to tylko jedna z części składowych kwoty widniejącej na rachunku. Oprócz tego musimy opłacić także koszty dystrybucji i koszty przesyłowe oraz podatki – VAT i akcyzę. Opłata mocowa to natomiast dodatkowy koszt, który ma pomóc elektrowniom w prowadzeniu prac modernizacyjnych i utrzymywaniu rezerw energii. Realne podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych, według różnych raportów, wyniosą około 120 złotych w skali roku i 9-11 zł w skali miesiąca. Dokładna wartość kwoty zależy oczywiście od konkretnego dostawcy oraz regionu Polski.

Tani prąd? Dowiedz się, jak wybrać sprzedawcę…

Podwyżki cen prądu wpisały się już na stałe w krajobraz polskiego rynku energetycznego. Powodów jest wiele, a najważniejszy z nich to coraz bardziej problematyczne oparcie tego rynku na węglu. Jedną lepszych i praktyczniejszych decyzji, jakie może podjąć w tej sytuacji konsument jest zmiana sprzedawcy prądu i wybór oferty obejmującej gwarancję niezmiennej ceny. Jedną z takich ofert jest „ENERGIA+ Pewna Cena” od Enei – jednego z największych operatorów energetycznych w Polsce. Umowę na „Pewną cenę” możemy zawrzeć online i tym samym będziemy pewni, że stawka za prąd na naszym rachunku nie wzrośnie nawet przez 36 miesięcy. Szczegóły można znaleźć na stronie enea.pl.

Poprzedni artykuł5 cech, jakie powinien mieć dobry abonament komórkowy dla firm
Następny artykułStrona internetowa na TV? Słów kilka o RWD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj