Jakie kamienie szlachetne wykorzystuje się w biżuterii?

Natura sama tworzy najpiękniejsze ozdoby. Wystarczy spojrzeć na kamienie szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie. Te rzadko spotykane minerały są niezwykle cenne, co sprawia, że biżuteria staje się ekskluzywna i elegancka. Kamienie szlachetne są błyszczące, czyste, niesamowicie trwałe, ale to poszczególne barwy sprawiają, że są tak uwielbiane. Poznaj kamienie szlachetne, które najczęściej wykorzystuje się w biżuterii.

Brylant

Brylant to fachowa nazwa dla diamentu, któremu nałożono szlif brylantowy. Występuje w 70% diamentów i jest to najbardziej pożądany minerał na świecie. Ten kamień szlachetny jest przezroczysty i wygląda pięknie wkomponowany w każdy kruszec. Brylant symbolizuje doskonałość, niezniszczalność, wierność i nierozerwalność, dlatego jest popularnym kamieniem w biżuterii zaręczynowej i ślubnej. Chociaż wiele osób myśli, że im większy jest brylant, tym większą ma wartość, wcale tak nie jest. Na wartość i cenę brylantu wpływa jego kolor, masa, czystość i szlif. Decydując się na zakupienie biżuterii z brylantem, warto zwracać uwagę, czy jest on opatrzony Certyfikatem Autentyczności, ponieważ jest to gwarancja wiarygodności i wartości.

Szafir

Szafir jest kamieniem szlachetnym o bardzo intensywnym niebieskim kolorze. Dawniej uznawany był za magiczny. Wierzono, że przynosiły szczęście i uzdrowienie osobom, które go nosiły. Jest bardzo twardy i rzadko spotykany, co czyni go wyjątkowym. Obrabia się go za pomocą ciepła, nadając szlif brylantowy lub schodkowy. Głęboka barwa kojarzy się z tajemniczością, stylem i elegancją, dlatego jest tak uwielbiany przez kobiety. Symbolizuje czystość, wierność, prawdę, a także skromność. Szafir jest popularnym kamieniem na pierścionkach zaręczynowych i często występuje otoczony brylantami.

Rubin

Krwistoczerwony kamień, czyli rubin, jest odmianą korundu o bardzo rzadkim występowaniu. Jest jednym z najstarszych kamieni szlachetnych, dlatego jest tak ceniony i często wykorzystywany w jubilerstwie. Nosi przydomek „króla klejnotów”. Jego nazwa z języka łacińskiego oznacza po prostu czerwony. Był ceniony przez władców z całego świata. Symbolizuje władzę, pożądanie i miłość. Biżuteria z rubinem pięknie podkreśla bladą cerę. Intensywna barwa, która nigdy nie traci swojego koloru, dodaje eleganckim kreacjom wyrazistości i przykuwa uwagę.

„W zależności od tego, jak pada światło, ten kamień szlachetny zmienia swoją barwę. Takie zjawisko nazywane jest pleochroizmem. Rubin jest drugim najtrwalszym (zaraz po diamencie) minerałem i jest odporny na zarysowania”. – tłumaczy specjalista z salonu z biżuterią „Fugart”.

Topaz

Topaz jest bardzo unikatowym kamieniem ze względu na to, że nie ma jednoznacznie określonej barwy. Może przybierać kolor pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, brązowy, różowy, lub bezbarwny. Jego cechą charakterystyczną są białe rysy. Topaz używany w jubilerstwie jest często błękitny i delikatny. Biżuteria z tym kamieniem szlachetnym to idealny prezent dla pań o subtelnej urodzie lub niebieskich oczach. Dawniej, nazywany był kamieniem królewskim, dlatego stał się symbolem władzy, siły, bogactwa, chwały i mocy.

Szmaragd

Szmaragd — symbol wierności, miłości, piękna i bezpieczeństwa. Przybiera urzekającą zieloną barwę, która przyciąga wzrok. Najcenniejsze szmaragdy są przezroczyste. Cechą charakterystyczną tego kamienia szlachetnego jest to, że często występuje w nim efekt kociego oka. Gdy kamień jest idealnie wyszlifowany, wąska struga jasnego światła, która przesuwa się, gdy kamień jest obracany, co przypomina oko kota. Biżuteria ze szmaragdem pięknie wyglądają zarówno na osobach o bladej, jak i o ciemniejszej karnacji. Szmaragd jest kamieniem kruchym i jednym z najbardziej pożądanych na świecie.

Poprzedni artykułIle energii trzeba zaoszczędzić, aby otrzymać biały certyfikat?
Następny artykułIndustrialne wnętrza – aranżacje z betonem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj