Własna koparka czy może wynajmowana?

Niejeden wykonawca robót zastanawia się, czy inwestować w nowy sprzęt. Taki zakup wiąże się nie tylko z jednorazowym wydatkiem gotówki, ale także z późniejszymi kosztami eksploatacji i utrzymania sprzętu. W związku z tym ogromna część przedsiębiorców decyduje się na wynajem koparki. Oczywiście zarówno kupno, jak i wynajem mają swoje wady i zalety. Warto przyjrzeć się obu rozwiązaniom.

Wynajem koparki zamiast kupna

Jak już wspomniano, wynajem koparki jest alternatywą dla jego kupna. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego oferuje szeroki wybór podobnych rozwiązań. Koparkę można wynająć na kilka dni, jak i na dłuższy czas. W zależności od oferty wypożyczalni, koszty, jakie pokrywa strona wynajmująca koparkę, mogą pokrywać tylko koszty eksploatacyjne, jak paliwo itp. Z kolei inne koszty, np. koszty bieżących napraw, serwisowania, ubezpieczenia innych kosztów często pokrywa wypożyczalnia narzędzi. Ich koszt jest już uwzględniony w koszcie wypożyczenia koparki.

Co przemawia za kupnem koparki?

Oczywiście podstawową zaletą, jaka przemawia za kupnem koparki, jest fakt, że będzie ona własnością kupującego. Będzie mógł korzystać z niej w każdej chwili bez dodatkowych kosztów wynajmu. Jednak należy liczyć się z faktem, że na bieżąco będzie trzeba pokrywać wszystkie koszty związane z serwisowaniem i naprawą koparki. Kupno nie oznacza także mniejszych kosztów eksploatacyjnych, wręcz przeciwnie kupno koparki zobowiązuje do pokrycia wszystkich kosztów bez względu na to, czy koparka pracuje codziennie, czy przez kilka miesięcy w ciągu roku.

Co wybrać kupno, czy wynajem koparki?

Podsumowując, warto rozważyć wybór wynajmu koparki. Wynika to głównie z faktu, że pozwoli to ograniczyć koszta związane z kupnem koparki. Ponadto ogranicza ona problem, o zrobić z koparką podczas zimowej przerwy w robotach. Oczywiście wynajem ogranicza także odpowiedzialność związaną z koparkę, gdyż większość z nich przejmuje wypożyczalnia sprzętu budowlanego. Co ciekawe można też zapoznać się z ofertą wynajmu innych przedmiotów, które oferuje niejedna wypożyczalnia narzędzi.

Poprzedni artykułDo czego służy wózek widłowy elektryczny boczny?
Następny artykułMetal, czyli “doświadczony” komponent

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj