Wynajem krótkoterminowy samochodu to temat, który coraz częściej gości w naszych rozmowach. Wspominamy o nim w wielu kontekstach: kiedy jedziemy na krajowy lub zagraniczny urlop, lub kiedy na krótki czas musimy zwiększyć flotę naszych firmowych samochodów. Inną możliwością jest choćby wynajem auta, o którym zawsze marzyliśmy na nasz ślub. Co więc powinniśmy wiedzieć o wynajmie krótkoterminowym samochodu? Oraz dlaczego to najlepszy sposób na zwiedzanie? Po odpowiedź na te pytania zapraszamy do niniejszego artykułu.
Wynajem krótkoterminowy samochodu – na czym polega?
Zacznijmy od zdefiniowania krótkoterminowego wynajmu samochodu. Otóż jest to usługa sprowadzająca się do odpłatnego użyczenia auta przez wyspecjalizowaną firmę rent a car. Oscyluje ona zazwyczaj między 1 a 30 dniami. Warto podkreślić, że wspomniana usługa kierowana jest zarówno do przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.
Najbardziej charakterystyczną cechą wynajmu krótkoterminowego auta jest fakt naliczania ceny za pojedyncze dni trwania usługi. Innymi słowy, zapłacimy jedynie za realny czas wypożyczenia przez nas pojazdu. Takie podejście pozwala nam na dużą elastyczność. My zaś korzystać będziemy z usługi tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować.
Kolejną kwestią, która wyróżnia wynajem samochodu na dni, na tle alternatywnych usług, jest wyjątkowo mała ilość formalności, które niezbędne są do zawarcia umowy. Powyższe sprowadzą się do określenia przez wypożyczalnię takich warunków, jak na przykład limit kilometrów, które przejedziemy lub udział własny w szkodzie. W rezultacie przekłada się to na wyjątkową dostępność wspomnianej usługi.
Wynajem samochodu na dni – jak dokładnie działa?
Jak już powyżej wspomnieliśmy, usługa wynajmu krótkoterminowego samochodu bazuje na minimalnej liczbie formalności oraz na możliwie najprostszym sposobie zawarcia umowy. Oba czynniki razem wzięte pozwalają klientom na szybkie załatwienie sprawy. Ścieżka, która poprowadzi nas do wypożyczenia wymarzonego samochodu, jest następująca:
- Na początku zapoznajmy się z propozycjami zawartymi na jednej z brokerskich stron. Wyświetlają one propozycje różnych wypożyczalni. Warto na tym etapie postawić na sprawdzoną i docenioną firmę. Dobrym przykładem marki, która od lat budzi zaufanie klientów, jest Inter Fleet.
- Następnie przyjdzie pora na wybór interesującego nas auta. Zastanówmy się w tym punkcie, czego oczekujemy. Innego doboru dokonamy, wynajmując samochód na potrzeby tygodniowej wycieczki z rodziną, a innego, jeśli nasza firma na przestrzeni miesiąca potrzebować będzie dodatkowego pojazdu.
- Następnie dokonujemy wstępnej rezerwacji i czekamy na potwierdzenie wypożyczalni samochodów. Potem ustalamy czas i miejsce odbioru upragnionego pojazdu. Podpisujemy protokół przekazania i odbieramy pojazd. Po odbyciu minimum formalności auto – na określony wcześniej czas – jest nasze.
- Na koniec przyjdzie czas na zwrot wypożyczonego przez nas samochodu. Procedura z tym związana niczym w zasadzie nie różni się od wspomnianego wcześniej odbioru. Ustalamy po prostu czas i miejsce i – po spisaniu protokołu odbioru – zdajemy samochód wypożyczalni.
Czy krótkotrwały wynajem samochodu się opłaca?
Na powyżej postawione pytanie odpowiemy na przykładzie wynajmu Toyoty AYGO, jednej z propozycji docenionej wśród klientów wypożyczalni Inter Fleet. Ten miejski, pięciodrzwiowy samochód idealnie nadaje się bowiem do odbycia kilkudniowej wycieczki z rodziną.
Za wypożyczenie Toyoty AYGO na okres dwóch tygodni zapłacimy już od 95 zł za dzień. Jest to cena jednorazowego biletu do obiektu użyteczności publicznej jak na przykład teatr czy wesołe miasteczko. My zaś za tą stawkę otrzymujemy mobilność i wygodę podczas zwiedzania.
Jakie są największe korzyści z wynajmu krótkoterminowego samochodu?
W ramach podsumowania przedstawiamy najważniejsze plusy płynące z wynajmu krótkoterminowego auta.
- Duża elastyczność tego rozwiązania. W razie doraźnej potrzeby w prosty sposób wypożyczamy samochód i płacimy jedynie za wybrany przez siebie czas wynajmu.
- Wysokiej jakości produkt w postaci nowego w pełni sprawnego auta, o niskim przebiegu i na gwarancji.
- Minimum niezbędnych formalności. Nie musimy zaprzątać sobie głowy takimi kwestiami jak: ubezpieczenie, serwis czy naprawy.
- Możliwość indywidualnego dopasowania samochodu do swoich potrzeb.
Wynajem krótkoterminowy – ile trwa?
Wynajem krótkoterminowy zamyka się maksymalnie w przeciągu jednego miesiąca. Doprecyzować jednak należy, że inną cenę dzienną zapłacimy za wypożyczenie auta na okres dwóch tygodni a inną za pełny miesiąc. Ta ostatnia z reguły będzie niższa.