Czym są wiertnice geologiczne?

Wiercenia geologiczne są jednym ze sposobów analizy budowy geologicznej podłoża gruntowego. Dzięki pobraniu próbek możliwa jest ocena rodzaju gruntu oraz układu warstw. Prace wykonywane są według ściśle określonych zasad wskazujących między innymi to, jaki powinien być rozstaw otworów wiertniczych, jaka ich średnica oraz głębokość.

Wiertnice geologiczne są niezbędne do:

  • Pobierania próbek gruntów, na podstawie których możliwe jest ustalenie cech fizyczno-mechanicznych gruntu
  • pobieranie próbek wód i prowadzenie obserwacji hydrogeologicznych
  • prowadzenie próbnych obciążeń lub badań geofizycznych.

Rozstaw i głębokość otworów wiertniczych

Wiertnica geologiczna powinna być dobrana na podstawie ustanowionych wytycznych, które powiązane są ze stopniem skomplikowania warunków gruntowych oraz naprężeń pierwotnych pochodzących od gruntu oraz naprężeń dodatkowych pochodzących od przyszłego budynku, a także warunków geologiczno-inżynierskich, które pojawią się podczas wykonywania wierceń. Ustalone jest, że otwory dla budowli powierzchniowych powinny mieć rozstaw w formie siatki nie większej niż 60 x 60 cm, natomiast na osuwiskach wymaganych jest 12 otworów na jeden hektar. Najczęściej prace geologiczne nie przekraczają głębokości 30 m.

Praca w trudnych warunkach, a wiertnice geologiczne

Wybierając model wiertnicy do prac geologicznych niezbędne jest uprzednie zapoznanie się z możliwościami każdego z oferowanych sprzętów. Prace wielokrotnie wykonywane są na trudnym podłożu i mowa nie tylko o warstwach podłoża, przez które trudno jest się przebić, ale również o gruncie, na którym maszyna ma problem utrzymać się stabilnie. Dlatego wśród propozycji wielu firm znajdują się wiertnice geologiczne, które mogą być zamontowane na samochodzie terenowych lub ciężarowym, ale też na podwoziu gąsienicowym, które poradzi sobie z każdymi warunkami. Wiele firm proponuje również realizację indywidualnych projektów, dzięki którym nie tylko wiertnica oraz niezbędny do niej osprzęt będą indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta, ale również podwozie.

Poprzedni artykułList intencyjny — jak i kiedy należy go podpisać?
Następny artykułKampania SEM kluczem do większej sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj