Zysk na depozytach overnight. Od czego zależy?

Produkty oszczędnościowe wcale nie są dedykowane wyłącznie klientom indywidualnym. Przedsiębiorcy również mogą z nich skorzystać, jeśli tylko dysponują wolnymi środkami. W przypadku firm świetnie sprawdzają się depozyty overnight, ponieważ pozwalają na osiąganie zysków bez wpływu na płynność finansową. Sprawdź, jak działają i od czego zależy wysokość możliwych do wypracowania odsetek.

Depozyty overnight (O/N) to nic innego jak lokaty krótkoterminowe, które trwają tylko jedną noc. Dzięki temu można wypracować zyski bez konieczności zamrażania środków na okres kilku miesięcy. Dla przedsiębiorstw to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ w dzień mogą korzystać ze zgromadzonego kapitału.

Jak działają lokaty krótkoterminowe overnight?

Zasada działania lokat krótkoterminowych typu overnight jest bardzo zbliżona do lokat jednodniowych – różnica polega tylko na godzinach, w jakich pieniądze „pracują” na zysk.

W przypadku depozytów O/N środki wpłacone na specjalne konto do 15:00 danego dnia zarabiają przez całą noc. W tym czasie naliczane są odsetki zgodnie z przyjętym oprocentowaniem. Pieniądze wracają na konto firmowe następnego dnia rano.

Tego rodzaju lokaty krótkoterminowe mogą być automatycznie przedłużone – w zależności od zapisów w umowie. Oznacza to, że kolejnego dnia – o 15:00 środki znów trafiają na specjalnych rachunek i tak „pracują”.

Od czego zależy zysk na lokatach O/N?

Lokaty krótkoterminowe typu overnight charakteryzują się oprocentowaniem wyliczanym na podstawie stawki referencyjnej POLONIA. Stawka ta związana jest z transakcjami Overnight Index Swap (OIS), do zawierania których dochodzi na rynku międzybankowym. Stanowi średnią oprocentowania niezabezpieczonych depozytów międzybankowych – zawieranych w danym dniu roboczym do godziny 16:30. Ustalana jest na podstawie realnych transakcji, co oznacza, że bardzo trudno ją zmanipulować.

Wysokość obowiązującej stawki POLONIA w danym dniu podawana jest do wiadomości publicznej o godzinie 17:00.

Ile można zarobić na lokatach overnight?

Na wysokość zysków z lokaty krótkoterminowej typu overnight wpływa wiele czynników. Znaczenie ma przede wszystkim oferta konkretnego banku, ponieważ ustalone oprocentowanie jest kwestią indywidualną.

Przykład. Lokata Krótkoterminowa dostępna w ofercie Toyota Banku wyróżnia się oprocentowaniem na poziomie nawet 0,6x Stawka POLONIA – przy depozycie na poziomie 500 000 zł.

Im wyższy mnożnik Stawki POLONIA, tym większych zysków można się spodziewać.

Lokata overnight – dla każdej firmy?

Lokata krótkoterminowa typu overnight należy do produktów korporacyjnych. Dlatego z oferty mogą skorzystać wyłącznie:

  • jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej
  • osoby prawne, tj. klienci instytucjonalni
  • osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą.

To korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które dysponują sporą nadwyżką kapitału i chcą ją zainwestować w bezpieczny i krótkoterminowy sposób. Świetnie sprawdzi się wówczas, gdy koniecznością jest stały dostęp do środków.

Poprzedni artykułCo zrobić, by praca za granicą była bezpieczna?
Następny artykułMarketing internetowy – kto pomoże rozwinąć działalność w Internecie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj