Zysk na depozytach overnight. Od czego zależy?

Produkty oszczędnościowe wcale nie są dedykowane wyłącznie klientom indywidualnym. Przedsiębiorcy również mogą z nich skorzystać, jeśli tylko dysponują wolnymi środkami. W przypadku firm świetnie sprawdzają się depozyty overnight, ponieważ pozwalają na osiąganie zysków bez wpływu na płynność finansową. Sprawdź, jak działają i od czego zależy wysokość możliwych do wypracowania odsetek.

Depozyty overnight (O/N) to nic innego jak lokaty krótkoterminowe, które trwają tylko jedną noc. Dzięki temu można wypracować zyski bez konieczności zamrażania środków na okres kilku miesięcy. Dla przedsiębiorstw to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ w dzień mogą korzystać ze zgromadzonego kapitału.

Jak działają lokaty krótkoterminowe overnight?

Zasada działania lokat krótkoterminowych typu overnight jest bardzo zbliżona do lokat jednodniowych – różnica polega tylko na godzinach, w jakich pieniądze „pracują” na zysk.

W przypadku depozytów O/N środki wpłacone na specjalne konto do 15:00 danego dnia zarabiają przez całą noc. W tym czasie naliczane są odsetki zgodnie z przyjętym oprocentowaniem. Pieniądze wracają na konto firmowe następnego dnia rano.

Tego rodzaju lokaty krótkoterminowe mogą być automatycznie przedłużone – w zależności od zapisów w umowie. Oznacza to, że kolejnego dnia – o 15:00 środki znów trafiają na specjalnych rachunek i tak „pracują”.

Od czego zależy zysk na lokatach O/N?

Lokaty krótkoterminowe typu overnight charakteryzują się oprocentowaniem wyliczanym na podstawie stawki referencyjnej POLONIA. Stawka ta związana jest z transakcjami Overnight Index Swap (OIS), do zawierania których dochodzi na rynku międzybankowym. Stanowi średnią oprocentowania niezabezpieczonych depozytów międzybankowych – zawieranych w danym dniu roboczym do godziny 16:30. Ustalana jest na podstawie realnych transakcji, co oznacza, że bardzo trudno ją zmanipulować.

Wysokość obowiązującej stawki POLONIA w danym dniu podawana jest do wiadomości publicznej o godzinie 17:00.

Ile można zarobić na lokatach overnight?

Na wysokość zysków z lokaty krótkoterminowej typu overnight wpływa wiele czynników. Znaczenie ma przede wszystkim oferta konkretnego banku, ponieważ ustalone oprocentowanie jest kwestią indywidualną.

Przykład. Lokata Krótkoterminowa dostępna w ofercie Toyota Banku wyróżnia się oprocentowaniem na poziomie nawet 0,6x Stawka POLONIA – przy depozycie na poziomie 500 000 zł.

Im wyższy mnożnik Stawki POLONIA, tym większych zysków można się spodziewać.

Lokata overnight – dla każdej firmy?

Lokata krótkoterminowa typu overnight należy do produktów korporacyjnych. Dlatego z oferty mogą skorzystać wyłącznie:

  • jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej
  • osoby prawne, tj. klienci instytucjonalni
  • osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą.

To korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które dysponują sporą nadwyżką kapitału i chcą ją zainwestować w bezpieczny i krótkoterminowy sposób. Świetnie sprawdzi się wówczas, gdy koniecznością jest stały dostęp do środków.

Zysk na depozytach overnight. Od czego zależy?
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here