Do czego służy generator tlenu?

Generator tlenu nazywany inaczej wytwornicą lub koncentratorem tlenu, jak wskazuje sama nazwa, służy do pozyskiwania czystego tlenu ze sprężonego powietrza. Z kolei tlen wykorzystywany jest praktycznie we wszystkich dziedzinach gospodarki i przemysłu – np. w produkcji, medycynie, hodowli. Generator tlenu podłącza się do przygotowanej instalacji sprężonego powietrza i wykorzystuje zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. W ten sposób przedsiębiorstwo czy placówka mogą w pełni uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i zyskać sporo oszczędności!

Jak działa generator tlenu?

Każde urządzenie typu generator tlenu może działać w nieco odmienny sposób. Omówmy tę kwestię na przykładzie generatorów tlenu BOGE – producenta systemów sprężonego powietrza uznawanego za lidera branży i wiodącego dostawcę nowoczesnych rozwiązań do wytwarzania, uzdatniania i dystrybucji powietrza pod ciśnieniem.

Generator tlenu jako element instalacji sprężonego powietrza

Do produkcji tlenu generator potrzebuje odpowiedniej ilości sprężonego powietrza, które pobiera z punktu eksploatacji. W obiekcie musi zostać zainstalowana odpowiednia infrastruktura, czyli układ sprężonego powietrza. Niezbędne jest też oczywiście zasilanie elektryczne. Na kompletny system składają się:

  • sprężarka powietrza,
  • filtr,
  • osuszacz chłodniczy,
  • kolumny z węglem aktywnym,
  • zbiornik na sprężone powietrze,
  • generator tlenu,
  • zbiornik na tlen.

Koncentrator tlenu powinien też zostać podłączony do zbiornika buforowego, co umożliwi jego gromadzenie i zużywanie w takiej ilości, jaka jest potrzebna w danym czasie.

Budowa i sposób działania generatora tlenu

Nowoczesne generatory tlenu charakteryzują się modułową budową i wykorzystują technologię adsorpcji zmiennociśnieniowej (PSA).

Sprężone powietrze wpływa do jednego z dwóch zbiorników z molekularnymi sitami zeolitowymi. Z powietrza zostaje wydzielony azot, dwutlenek węgla i inne niepożądane gazy, których cząsteczki „przyklejają się” do zeolitu. W momencie gdy sito zostanie już w pełni zapełnione molekułami azotu i reszty gazów, cały proces zostaje przekierowany do drugiego zbiornika. W tym czasie pierwszy zbiornik się regeneruje. To pozwala na ciągłą pracę generatora tlenu o stałej wydajności.

Wyprodukowany tlen wpływa do specjalnego zbiornika, a „odpad” – czyli powietrze z azotem i resztą gazów – uwalniane jest do atmosfery.

Wszystkie elementy generatora tlenu to komponenty wysokiej jakości, czyli m.in. zawory produkowane ze stali szlachetnej, czujniki z tlenku cyrkonu i „serce” generatora, czyli nowej generacji molekularne sito zeolitowe.

Możliwość rozbudowy stacji generatorów tlenu

Dzięki modułowej budowie generatorów tlenu BOGE możliwa jest ich sprawna modernizacja lub powiększenie instalacji o kilka kolejnych jednostek.

Maksymalnie zainstalować można aż 18 modułów, które będą wytwarzać tlen w ilości od 12,00 Nm3/h do 60,00 Nm3/h. Oczywiście w celu zwiększenia wydajności można zamontować kilka kompletnych systemów. To wszystko sprawia, że generatory tlenu są w stanie pokryć nawet bardzo duże zapotrzebowanie na tlen, a ich wydajność można dostosowywać do bieżących potrzeb.

Sterowanie i obsługa generatorów tlenu

Standardowo każdy generator tlenu jest wyposażony w wyświetlacz, który służy do kontrolowania czystości tlenu. Urządzenie można rozbudować o dodatkowe komponenty sterująco-monitorujące do sprawdzania:

  • natężenia przepływu tlenu,
  • ciśnienia,
  • temperatury,
  • punktu rosy i innych.

Generatory tlenu BOGE są niemal bezobsługowe – https://www.pneumatik.pl/produkty/generatory-tlenu/

Parametry pozyskiwanego z generatora tlenu

Wytwarzany tlen charakteryzuje się wysoką czystością na poziomie 90-95%, choć jego jakość można też dostosowywać do bieżących wymagań. Poszczególne komponenty uzdatniające systemu również mogą w pełni odpowiadać na potrzeby związane z wykorzystaniem tlenu – to np. sterylne filtry dla branży medycznej czy specjalne powlekane zbiorniku tlenu.

Generatory tlenu mogą zostać podłączone do istniejących instalacji, jednak wymagają klasy sprężonego powietrza 1:4:1 zgodnej z normą ISO 8573-1 i dodatkowej kolumny z węglem aktywnym. Od potrzebnego stopnia czystości tlenu zależy ilość zużywanego sprężonego powietrza.

Eksploatacja generatorów tlenu

Dzięki wykorzystaniu komponentów najwyższej jakości i bezkompromisowej kontroli produkcji klient otrzymuje gwarancję czystości tlenu oraz niezakłóconej pracy urządzenia. To z kolei przekłada się na niską awaryjność generatorów, a więc niewielkie zapotrzebowanie na konserwację urządzeń i minimalne koszty serwisowania.

Wysoka wydajność i niska awaryjność to połączenie, które przekłada się na ogromną opłacalność użytkowania generatorów tlenu, zwłaszcza w porównaniu z korzystaniem z tlenu od zewnętrznych dostawców, który trzeba odpowiednio magazynować.

Generatory tlenu są świetną alternatywą dla cieczy kriogenicznych czy butli tlenowych. Zapewniają stałe źródło tlenu, a ich zapotrzebowanie energetyczne jest niskie, więc zakup urządzeń staje się inwestycją, która bardzo szybko się zwraca.

Wykorzystanie generatorów tlenu

Generatory tlenu mogą być wykorzystywane w każdej branży, w której potrzebny jest tlen o określonej czystości, a ich dostosowanie do konkretnej specyfiki czy wymagań nie jest problemem.

Doskonale spiszą się w całej branży medycznej (również w szpitalach), w stacjach uzdatniania wody, w hodowli zwierząt (np. ryb – do natleniana akwenów), w spawalnictwie i górnictwie, wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się procesy termiczne.

FAQ:

Co to jest generator tlenu?

Generator tlenu to urządzenie będące elementem układu sprężonego powietrza, które zapewnia produkcję tlenu o określonej czystości (nawet do 95%). To alternatywa dla zewnętrznych dostaw tlenu, czyli np. magazynowania butli.

Jak działa generator tlenu?

Nowoczesne generatory tlenu składają się z dwóch zbiorników z molekularnymi sitami zeolitowymi. W jednym zbiorniku zeolit wyłapuje ze sprężonego powietrza azot i inne gazy, a drugi w tym czasie się regeneruje. Czysty tlen zostaje wtłoczony do specjalnego zbiornika, a można go też magazynować w zewnętrznym zbiorniku buforowym.

Gdzie wykorzystuje się generatory tlenu?

We wszystkich branżach, przedsiębiorstwach, zakładach i placówkach, które potrzebują tlenu o wysokiej czystości – m.in. w branży medycznej, górniczej, spawalniczej i hodowlanej.

Poprzedni artykułChwilówki na raty – czy można mieć ich kilka na raz? Kredyt a problem ze spłatą
Następny artykułSklep internetowy to dobry biznes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj