Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe dla startupu?

Startup to młode przedsiębiorstwo, które dopiero szuka najbardziej opłacalnego modelu biznesowego. Najczęściej działa on w branży związanej z nowymi technologiami, czy internetem i oparty jest o innowacje. Startupy mają swoje specyficzne potrzeby przy prowadzeniu księgowości. Tylko… jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Znajomość rynku startupów

Księgowość startupów często wiąże się z dodatkowymi obowiązkami – raportowanie zarządcze, prowadzenie odrębnej ewidencji kosztów, rozliczanie transakcji walutowych, przychodów z aplikacji mobilnych i wiele innych. Ma to związek z tym, że startupy działają na polu innowacyjności i często korzystają z finansowania zewnętrznego, a także sięgają po nowe rozwiązania jak np. te oparte o blockchain. Często przepisy dotyczące tych nowych dziedzin nie są znane wielu biurom rachunkowym, a biegłość w przepisach jest niezbędna do prawidłowego prowadzenia księgowości.

Startupy niejednokrotnie dokonują również pivotów, czyli zmiany kierunku rozwoju. W związku z tym, ich finanse muszą też być prowadzone w odpowiedni sposób. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza na początku działalności firmy, kiedy to ciężko przewidzieć jej dalsze losy. Z tego powodu bardzo ważne jest postawienie na sprawdzone biuro rachunkowe, obeznane w startupowych realiach. Takie, które ma już doświadczenie w prowadzeniu księgowości dla tego typu organizacji. Można zakładać, że takie biura poradzą sobie lepiej niż te, które dopiero na Twojej firmie będą zdobywały nowe doświadczenia zawodowe.

Referencje

Szukając biura rachunkowego dla startupu bardzo ważne jest również sprawdzenie opinii dotychczasowych klientów. To właśnie od nich możesz dowiedzieć się najwięcej na temat jakości obsługi w biurze. Jeśli sprawdzisz opinie krążące o danym biurze rachunkowym lub poprosisz o opinię o nim np. w mediach społecznościowych lub na forach, to powinieneś uzyskać dość obiektywną ocenę.

Cena

Jeśli zaczniesz się rozglądać, to na pewno zorientujesz się, że ceny są bardzo zróżnicowane. Wynika to z faktu, że różne biura oferują różny zakres usług, część z nich będzie w swoich szeregach posiadać odpowiednich specjalistów nie tylko od księgowości, ale i od prawa. W takich przypadkach usługa z pewnością będzie droższa, ale możemy spać spokojniej wiedząc że nad wszystkim czuwają kompetentne osoby, znające wszelkie zmiany i wymogi prawne stawiane startupom. Koniecznie, więc dowiedz się, co wchodzi w cenę. Rzadko najlepszym wyborem jest najtańsza oferta. Błędem byłoby sugerowanie się wyłącznie ceną. Po pewnym czasie mogłoby okazać się, że jest to oszczędność tylko pozorna, bo naprawianie błędów czy przenoszenie księgowości do innego biura rachunkowego będzie znacznie droższe.

Zaufanie

Pamiętaj, że księgowość jest bardzo ważna. Powinieneś, więc korzystać z usług biura, któremu ufasz. Jeśli masz, więc możliwość sprawdź jego lokalizację i umów rozmowę z przedstawicielem biura. Nie musi ona odbywać się na żywo. Konsultacje możesz też przeprowadzić telefonicznie. Dzięki niej, z całą pewnością łatwiej będzie Ci podjąć decyzję dotyczącą skorzystania z usług konkretnego biura rachunkowego. To doskonały moment, by podjąć współpracę lub zrezygnować z niej, jeśli rozmowa nie spełni Twoich oczekiwań.

Inkubator przedsiębiorczości

Dobrym rozwiązaniem dla startupów jest skorzystanie z usług inkubatora przedsiębiorczości, który oprócz samych usług księgowości oferuje również wsparcie mentorskie, szkolenia biznesowe, usługi marketingowe IT, doradztwo prawne, czy specjalne warunki coworkingowe. Korzystając z inkubatora przedsiębiorczości mamy pewność, że nasza rachunkowość prowadzona jest przez osoby biegłe w danej dziedzinie, a dodatkowo w cenie dostaniemy wiele dodatkowych benefitów.

Poprzedni artykułCzy Microsoft narusza przepisy RODO?
Następny artykułKształtowanie i cięcie blach – najlepsze sposoby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj