Posiadanie środków odurzających lub innych substancji psychotropowych nawet w niewielkiej ilości grozi w Polsce odpowiedzialnością karną. W związku z tym ujawnienie przestępstwa narkotykowego skutkuje zwykle wszczęciem odpowiedniego postępowania karnego, a surowość ostatecznej kary determinowana jest zarówno przez ilość posiadanego narkotyku, jak i jego rodzaj. Jak wobec tego wygląda sytuacja w przypadku uprawy konopi? Jakie kary za ten czyn przewiduje polskie prawo? W poniższym artykule znajdziesz wyjaśnienie tej kwestii.
Przestępstwa narkotykowe – podstawowe informacje
Kwestia oraz zakres przestępstw narkotykowych są szczegółowo regulowane przez Ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku. Na podstawie tego aktu prawnego w obrębie przestępstw narkotykowych znajdują się m.in.:
- wytwarzanie, przetwarzanie, a także przerabianie narkotyków oraz dopalaczy;
- posiadanie, nabywanie czy wyrabianie przyrządów służących do wyrobienia substancji narkotykowej;
- przywóz lub wyzów narkotyków bądź dopalaczy;
- wprowadzanie substancji narkotykowych do obrotu i uczestnictwo w obrocie;
- nakłonienie i udzielanie narkotyków lub dopalaczy innej osobie – również w celach zarobkowych (handel narkotykami).
Każde z przestępstw ma precyzyjnie określony wymiar kary. Zakres odpowiedzialności karnej wobec osoby, która dopuściła się przestępstwa narkotykowego, jest jednak w głównej mierze uzależniony od rodzaju narkotyku. Z nieco mniej surowymi karami spotykają się czyny zabronione z udziałem tzw. narkotyków miękkich takich jak LSD czy marihuana. Natomiast przestępstwa narkotykowe związane z narkotykami twardymi – np. kokaina, amfetamina, opium – grożą dotkliwszymi i poważniejszymi konsekwencjami prawnymi. Nie bez znaczenia pozostaje ponadto ilość posiadanych narkotyków. W tym zakresie ustawodawca wskazuje trzy stopnie posiadania substancji narkotykowych:
- nielegalne posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na użytek własny;
- nielegalne posiadanie narkotyków;
- nielegalne posiadanie znacznej ilości narkotyków.
Ilość posiadanych narkotyków decyduje o rodzaju kary, którą może być: kara grzywny, kara ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności. Za posiadanie narkotyków grozi ponadto ich przepadek, możliwość orzeczenia nawiązki w kwocie do 50 tys. złotych, a także obowiązek poddania się przymusowemu leczeniu, jeśli osoba posiadająca narkotyki cierpi na uzależnienie.
Czym grozi nielegalna uprawa konopi w Polsce?
W Polsce dozwolone jest uprawianie konopi włóknistych wyłącznie na użytek przemysłu włókienniczego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, chemicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego, a także materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Wówczas stężenie THC w roślinie nie powinno przekraczać 0,2%, a uprawa może odbywać się tylko w ściśle wyznaczonych rejonach. O zezwolenie na taką uprawę mogą pod określonymi warunkami starać się zatem przedsiębiorcy i rolnicy.
Uprawa konopi włóknistych bez stosownego pozwolenia lub uprawa konopi innych niż włókniste jest w naszym kraju zabroniona i wiąże się z pociągnięciem do odpowiedzialności karnej. Zgodnie z art. 63 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku nielegalna uprawa może skutkować:
- karą grzywny w przypadku konopi włóknistych;
- karą pozbawieni wolności do lat 3 w przypadku konopi innych niż włókniste.
Dodatkowo jeśli ilość uprawianych konopi innych niż włókniste jest znaczna, potencjalny wymiar kary ulega wydłużeniu. Nielegalne uprawy mogące dostarczyć dużej ilości ziela konopi to czyn zabroniony zagrożony karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności. W tym przypadku ustawa przewiduje ponadto karę minimalną, a za przewinienie zakwalifikowane w ten sposób grozi od 6 miesięcy pozbawienia wolności wzwyż.