PIT-28 online – jak rozliczyć?

Zeznania PIT-28 to deklaracje podatkowe, które służą między innymi do rozliczenia przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu. Jest to jeden z najczęściej wypełnianych formularzy PIT. Załatwienie tej formalności online jest naprawdę proste. Sprawdźmy jednak, jak zrobić to rzeczywiście szybko, łatwo i bez stania w kolejkach. 

PIT-28 — dla kogo? 

PIT 28 to formularz podatkowy przeznaczony przede wszystkim do rozliczenia przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Powinny złożyć go przede wszystkim osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zastosowany jako forma opodatkowania w spółkach także obliguje do rozliczenia się właśnie w ten sposób. Deklarację PIT-28 powinni wypełnić także podatnicy rozliczający przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który również opodatkowany jest w formie ryczałtu. 

Wypełnienie zeznania podatkowego PIT-28 może być również konieczne przy sprzedaży własnych produktów rolnych przetworzonych sposobem nieprzemysłowym oraz w przypadku najmu prywatnego nieruchomości. Warto dodać, że niemożliwe jest złożenie wspólnego zeznania podatkowego PIT-28 przez małżonków i to niezależnie od wysokości uzyskanego przychodu. W takim przypadku należy złożyć dwie oddzielne deklaracje. 

PIT-28 — do kiedy? 

Jeszcze do niedawna, deklarację PIT-28 podatnicy musieli składać w lutym. Obecnie jednak się to zmieniło i termin został przesunięty. W 2023 roku formularze PIT-28 dostarczać będziemy bowiem w dokładnie takim samym czasie, jak inne deklaracje podatkowe, takie jak PIT-36, czy też PIT-37. Do kiedy mamy więc na to czas? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za 2022 rok możemy rozliczać aż do 2 maja 2022 roku. Termin został więc wydłużony, co z pewnością ucieszy wielu podatników. 

Jak wypełnić zeznanie PIT-28 online? 

Dawniej, aby wypełnianie formularzy PIT było zadaniem trudnym i czasochłonnym. Dziś możemy natomiast zrobić to w dosłownie kilkanaście minut i to bez wychodzenia z domu, bo przez internet! PIT 28 online z łatwością wypełnimy przy pomocy programu do rozliczania deklaracji podatkowych. Takich programów znajdziemy obecnie w sieci całkiem sporo. Jednak nie wszystkie są równie dobre i bezpieczne. A akurat w tym przypadku, warto szczególnie zadbać o to ostatnie – w końcu chodzi tu o nasze poufne dane! Dlatego też stawiajmy na programy do PIT, które są sprawdzone i rekomendowane przez oficjalne źródła. Jednym z nich są e-pity. To narzędzie w pełni zaufane, które pozwoli nam z łatwością wypełnić naszą deklarację podatkową. 

W programie e-pity wystarczy jedynie wybrać odpowiedni formularz PIT i uzupełnić wszystkie wymagane dane. Jeśli chodzi o załączniki, zostaną one dodane automatycznie. Podobnie zresztą jak wszelkie obliczenia. Program e-pity wyliczy bowiem za nas koszty uzyskania przychodu, ubezpieczenia zdrowotne, kwotę wolną od podatku, czy też wybrane wcześniej ulgi. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zeznanie o wysokości dokonanych odliczeń jest bezbłędne. 

Ulgi i odliczenia w deklaracji PIT-28

Podobnie, jak przy innych deklaracjach podatkowych, przy wypełnianiu formularza PIT-28 także można zastosować różnego rodzaju odliczenia. Obowiązują w jego przypadku także ulgi. W 2023 roku podatnicy będą mogli uwzględnić między innymi ulgę internetową, termomodernizacyjną, a także ulgę z tytułu oddania krwi. Jeśli chodzi o odliczenia, zaliczać będą się do nich kwoty przekazane na darowizny na cele publiczne, kultu religijnego, czy też na edukację oraz walę z COVID. W odliczeniach można uwzględnić również wydatki rehabilitacyjne. 

Stawki ryczałtu w PIT-28

Wysokość należnego ryczałtu zależy nie tylko od wysokości osiągniętego dochodu, ale i rodzaju prowadzonej działalności. Stawki ryczałtu rozliczane w deklaracji PIT są bowiem różne i to właśnie typ prowadzonego biznesu będzie warunkował to, ile ona wyniesie. Ich przedział jest duży, ponieważ wynoszą od 2% do aż 17%. A jak właściwie obliczyć swoją stawkę? W tym celu przyda się kalkulator ryczałt. To narzędzie, dzięki któremu szybko i łatwo wyliczymy dokładną kwotę. Jedyne dane potrzebne do wykonania takiego obliczenia to przychód oraz stawka ryczałtu. 

Jak dostarczyć zeznanie podatkowe PIT-28 do Urzędu Skarbowego? 

Złożenie zeznania podatkowego w Urzędzie Skarbowym, gdy mamy już uzupełniony formularz PIT-28, to czysta formalność. Jeśli chodzi o sposoby dostarczenia deklaracji, to mamy kilka możliwości. Pierwszą, jest złożenie formularze bezpośrednio w siedzibie Urzędu Skarbowego. Jest to jednak najmniej praktyczne i najbardziej czasochłonne rozwiązanie. 

Możemy również wysłać nasz PIT-28 pocztą. W tym przypadku będziemy musieli wydrukować i podpisać dokumenty, a następnie wysłać je na adres odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Ma to jednak sporo minusów. Nie mamy bowiem gwarancji, że list przyjdzie na czas, a na dodatek zawsze istnieje ryzyko, że po drodze coś może się z nim stać. Aktualnie najpewniejszym, najbezpieczniejszym i przy tym najszybszym sposobem na dostarczenie deklaracji PIT, jest wysyłka online. Możemy zrobić to z łatwością za pomocą programu e-pity. Potrzebujemy w tym celu jedynie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Oczywiście niezbędne będzie też Urzędowe Poświadczenie Odbioru. 

 pit 28
Poprzedni artykułInwestować czy nie inwestować? Okres zimowy za rogiem
Następny artykułCzy walka o alimenty na dziecko jest kosztowna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj