Kiedy trzeba iść do sądu?

Do wielu obywateli przychodzi sądowa korespondencja, która bardzo często jest pismem wzywającym do stawienia się na rozprawie. Ogromną rolę odgrywa jednak charakter, w jakim dana osoba ma stawić się przed obliczem sądu. Wbrew pozorom, od tego bardzo wiele zależy.

Wezwanie w charakterze strony

Sprawa może się wydawać poważna, jednak wbrew pozorom w większości spraw cywilnych nie jest wymagane nawet stawiennictwo. To prawo każdej ze stron procesu, którego nie trzeba wykorzystywać. Co więcej, zdarzyć się może, że osobiste przybycie na rozprawę bez profesjonalnej opieki prawnej, takiej jak ta z oferty usług: https://www.tgc.eu/, może zadziałać na niekorzyść. Zadaniem sądu jest ustalenie dokładnego przebiegu badanej sprawy, więc naturalne jest, że jedyna osoba znajdująca się na sali rozpraw stanie w krzyżowym ogniu pytań. Brak udzielenia odpowiedzi na chociaż część z nich może tak pomóc, jak i zaszkodzić. Bardzo wiele zależy od okoliczności i wymaga indywidualnego rozpatrzenia korzyści oraz potencjalnych strat.

Wezwanie w charakterze świadka

W tym przypadku stawiennictwo w wyznaczonym wcześniej terminie jest obowiązkowe i może wiązać się z przyznaniem grzywny lub nawet przymusowym doprowadzeniem przed oblicze sądu. Decyzje te można zaskarżyć, jednak w przypadku podania ważnej przyczyny sąd usprawiedliwia nieobecność świadka. Reguły te dotyczą również obu stron w procesie cywilnym, gdyż mogą one zostać wezwane do złożenia zeznań. Podczas pobytu w budynku sądu warto zachować należytą ostrożność, najlepiej nie poruszać tematu aktualnie odbywającej się sprawy, gdyż „każde słowo może zostać użyte przeciwko Tobie”! Przed wejściem należy przygotować się na sprawdzenie wykrywaczem metalu oraz prześwietlenie bagażu, a w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w czasie kontroli także na dokładną rewizję osobistą. To wszystko ma na celu zapewnienie względów bezpieczeństwa. W przypadku braku pewności, czy wezwanie jest obligatoryjne, czy stawiennictwo nie jest jednak obowiązkowe, zawsze można skorzystać z konsultacji z prawnikiem.

Poprzedni artykułAdwokat pomoże w uzyskaniu alimentów po rozwodzie
Następny artykułDlaczego maluje się rury?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj